Yurtdışında Sosyal Yardım Alan Gurbetciler Dikkat !!

Tarafından   12/05/2017

Yurtdışında Sosyal Yardım Alan Gurbetcilerin Türkiye’deki mal varlıkları araştırılabilinir mi? AGİT anlaşması nedir? Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm gayrimenkul hesapları mercek altına alınacak. Uluslararası anlaşma kapsamında ise yardım alan tüm vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları tek tek incelenecek.

Alınan karar doğrultusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) üye olan ülke vatandaşlarının yaşadıkları ülkede sosyal yardım alabilmeleri için kendi ülkelerinde herhangi bir mal varlığının bulunmaması gerekiyor.

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerin gerilmesi ve devletler arasında mali konulardaki bilgi alışverişinin 2018’den itibaren sıkılaşacak olması, özellikle Avrupa ülkelerinde sosyal yardım alan gurbetçiler arasında kaygı uyandıran söylentilere yol açtı. Terörizmle mücadele ve kara para aklamayla mücadele eden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), kişilerin farklı ülkelerdeki mali kayıtlarının devletler arasında paylaşımını kolaylaştırmak için faaliyetlerini hızlandırdı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) bünyesinde de vergi kaçakçılığını ve kara para aklamayı engellemek için,”Otomatik Bilgi Değişimi” (AEOI) sistemi kuruldu. Türkiye gibi OECD üyesi 35 ülke ile 22 başka ülkenin katıldığı program uyarınca ülkeler kişi ve kuruluşların gelir, banka hesabı, vergi ödemesi ve mal varlığı bilgilerini birbirleriyle ortak paylaşıma açacak.

ALMANYA KULLANABİLİR

Birçok ülke eylül ayından itibaren bilgi paylaşımına başlarken, program 1 Ocak 2018’den itibaren tamamen uygulamaya geçecek. Şimdiye kadar devletler bu bilgileri talep gelmesi halinde birbirleriyle paylaşıyordu. Programın uygulanmasına birkaç ay kalması ve Türkiye ile yüz binlerce Türk vatandaşının yaşadığı Almanya arasındaki ilişkilerin gerginleşmesi üzerine, Avrupa’daki Türk basınında tedirginlik yaratıcı haberler yer almaya başladı.

Avrupa devletlerinin gurbetçilerin Türkiye’deki varlıklarıyla ilgili bilgilere erişim hakkı elde ederek, sosyal yardımları kesebileceği; hatta 10 yıl geriye dönük olarak verilen sosyal yardımları geri talep edebileceği öne sürüldü. Bu gerçek olursa, örneğin Türkiye’de banka mevduat hesabı, yazlığı ve arabası olan bir gurbetçi, bunları Almanya’da bildirmeden sosyal yardım almışsa ceza alabilecek.

KAYITLAR İNCELENECEK

Almanya’nın Hannover kentinden Avukat Dündar Kelloğlu, “Bu durumda olanlar mutlaka bir vergi uzmanından destek almalı” diyerek, bankadan alınan faiz gelirinin bildirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. İsmini açıklamadan yorumda bulunan bazı hukukçular ise Avrupa devletlerinin milyonlarca Türk vatandaşının kayıtlarını incelemesinin beklenmediğini ancak yüklü miktarda sosyal yardıma başvuran veya kamuoyunda sivrilen kişilerin daha fazla sıkıntı yaşayabileceği, gerginleşen ilişkilerin de işleri zorlaştırabileceğine dikkat çekti.

İngiltere’den Tunay A.O. adlı bir Türk ise gelişmeyi olumlu bularak, “Hem council evinde (belediye toplu konutu) oturup bütün yardımları alıp, senede kaç kere tatile gidip lüks arabalarla gezenler düşünsün artık” dedi. Bu arada yeni uygulamaların, Türkiye’de gayrimenkul sahibi olarak burada ekonomik faaliyette bulunan, Almanlar ve İngilizler başta olmak üzere Avrupa vatandaşlarını da ilgilendireceği belirtiliyor.

Yurtdışındaki Türkler ne yapacak

Londra’da yayımlanan Avrupa gazetesinde önceki gün Türk vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

– Türkiye’deki faiz gelirlerinizi beyan ederseniz soruşturma açılmaz.

– Soruşturmaya uğramamak için avukatlardan, vergi uzmanlarından profesyonel destek almak yararlı olur.

-Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarıyla sürekli irtibat halinde olunmalı.

– Mağduriyet doğması halinde önce bulunulan ülkenin yargı makamlarına, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurulabilir.

Yurtdışında Sosyal Yardım Alan Gurbetciler Dikkat !!” da bir yorum

 1. Ali Doğan

  Yüzbinlerce Türk vatandaşının başına çorap örülmüş! Her Türkün Türkiye’de bir arsası yada döndüğünde başını sokacak bir evi vardır. Şu an Almanya’dan kopamayan ama yeterli geliride olmayan vatandaşlar sosyal yardım alabilmek için mal varlığını gizlerler yoksa yardım alamazlar. Birkaç gerçek vurguncuyu ortaya çıkarayım derken çaresiz evini, arsasını gizlemiş yüzbinlerce insan mahvolacak. Hem üstesinden gelemeyeceği mali yük altına girecek çünkü geriye ödeyecek durumu yoktur, gidip malını mülkünü satsa bile altından kalkamaz hemde en ağır hapis cesasına çarptırılacak. Bu anlaşmaya bir devlet nasıl imza koyar? Böyle bir anlaşma ile üç beş gerçek vurguncuyu yakalarsınız ama sizi seven, destekleyen, vatanını seven yüzbinlerce Türküde Türkiye düşmanı Alman ve diğer Avrupa devletlerine cellatlarına teslim etmiş oluyorsunuz. Yazık.

 2. cetin demirbas

  AK PARTI ISTANBUL Milletvekili Yeneroglu 1Ocak 2018 kaydetti !!!!!!
  Türkiye’ deki Malvarlığı için Otomatik Bilgi Paylaşımına Ne Zaman Geçilecek? Hangi ülkelerle hangi bilgiler paylaşılacak? Almanya , Hollanda , Fransa , Avusturya ,İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarını tedirginlik içinde bırakan kanun hakkında açıklama geldi.
  1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla otomatik bilgi paylaşımı uygulamasının başlanacağı haberlerinin yayılması nedeniyle bir çok vatandaş tepki göstermişti.Bu tepkiler üzerine hükümet tarafından konu hakkında açıklık getirildi: Uygulama başlamadı, mal varlığına ilişkin bilgiler paylaşılmayacak
  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, basında çıkan gurbetçilerin Türkiye’deki mal varlıklarının yaşadıkları ülkelerle paylaşılacağı iddialarına açıklık getirdi. Uygulamanın başladığı ve mal varlığına ilişkin bilgilerin paylaşılacağı haberi gerçeği yansıtmadığın dikkat çekti.
  Mustafa Yeneroğlu şunları söyledi: “Bilindiği gibi mali konularda yabancı ülkelerle karşılıklı bilgi paylaşımını içeren “otomatik bilgi paylaşımı” meselesi kamuoyunda yer alan bir konudur. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından da, kendilerini doğrudan ilgilendiren bir konu olması nedeniyle yakından takip edilmektedir. Biz de taşıdığımız sorumluluğun gereği olarak meselenin mahiyetine ilişkin açıklamalar da bulunmakta, yurt dışı ziyaretlerimizde ve tarafımıza yapılan başvurularda vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz.
  Konuyla ilgili basında bugün itibarıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirici haberlerin yer alması, şaşkınlık verici bir durumdur. Anlaşılan, haberler yetkili mercilerle görüşülmeden hazırlanmıştır. Uygulamanın başladığı ve mal varlığına ilişkin bilgilerin paylaşılacağı haberi gerçeği yansıtmamaktadır.
  Bu kapsamda iki noktayı tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Öncelikle 1 Ocak 2018 itibarıyla bilgilerin paylaşılmasına başlandığı gibi bir durum söz konusu değildir. Daha önce de açıkladığımız gibi, otomatik bilgi paylaşımının uygulamaya geçmesi için, Bakanlar Kurulu Kararıyla paylaşımın yapılacağı ülkelerin ve paylaşımın nasıl olacağının netleştirilmesi gerekir. Ancak bu henüz gerçekleşmemiştir. İkincisi Türkiye’deki taşınmaza, mal varlıklarına ilişkin herhangi bir paylaşım yapılmayacaktır.
  Küçük bir detay da olsa kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi şarttır. Özellikle otomatik bilgi paylaşımı konusunda kamuoyunda doğru, kapsamlı ve detaylı bilgilere fazlasıyla ihtiyaç vardır. Buna rağmen yanlış bilgide ısrar edilmesi tuhaf bir durumdur. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için yapılması gereken tek şey, ilgili mercilerden güncel bilgileri almaktır. Bu noktada, konuyla ilgili sorulara verdiğimiz kapsamlı açıklamalar da faydalı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir