Yurtdışı Emeklilik Borçlanma Rehberi /Mavi Kartlılar ve Ev Hanımlarının Emeklilik Başvurusu

Tarafından   04/05/2019

Yurtdışı Emeklilik Borçlanma Rehberi /Mavi Kartlılar ve Ev Hanımlarının Emeklilik Başvurusu

Yurtdışında yaşamını sürdüren Türk Vatandaşlarına, Türkiye’den emekli olabilmeleri için hak kaybına uğramamaları ve eksik günlerini tamamlayabilmelerini sağlayacak yurtdışı borçlanma imkanı sağlayan yasal düzenlemeler yapılmıştır. Böylelikle Türk vatandaşlarının yurt dışında geçen belirli sürelerinin borçlandırılarak Türkiye sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarında geçmiş hizmet gibi kabul edilmektedir..

Kimler yurtdışı borçlama kanunundan faydalanarak emeklilik başvurusu yapabilir?

Yurtdışı borçlanması yapabilmek için sözleşmeli ya da sözleşmesiz ülkelerde çalışmak, gemi adamı olarak gemilerde çalışan, yurtdışında ikamet ettiği halde hiç bir işte çalışmamış ev kadınları , yurtdışı borçlanması için gerekli belgeleri ibraz ederek yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunabilirler.

Yurtdışı Borçlanması için aranan şartlar neler?

Yurt dışı borçlanmasından faydalanabilmek için;

İlk aranan şart Türk vatandaşı olmak,

Bunun dışında belirli nitelikte yurtdışı süreleri bulunmak,

Yurtdışında bulunduğu sürelerini belgelendirmek,

Tğm yukarıdaki şartları yerine getiren vatandaşlar Hizmet borçlanması için yazılı istekte bulunmak zorundadırlar..

Türk vatandaşlığından çıkan şahısların bu süre içinde geçen zaman süreci yurtdışı borçlandırılmasında hesaplanmaz. Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden sigortalılar hariç, borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmayanların borçlanma talepleri reddedilmektedir.Mavi kart sahibi vatandaşlar yurtdışı borçlanması başvurusunda bulunabilirler.

Yurtdışında geçen sigortalılık süresi nedir?

Bu süre , çalışma süresi olarak kabul edilen; mecburi prim ödeme süreleri, kendi ad ve hesabına çalışmalar yahut kısa süreli çalışmalardır.

Borçlanma kapsamındaki işsizlik süreleri ise sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleridir. İşsizlik süresi ibaresi, ilgili ülke mevzuatına göre çalışma süreleri ile bu çalışma sürelerine eş değer süreler haricinde o ülkede çalışılmadan geçen süreyi ifade eder.

Ancak, işsizlik sürelerinin tamamının borçlanma kapsamında değerlendirilmesine imkân bulunmadığından, sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde olmak kaydıyla bir yıla kadar olan yurtdışında geçen işsizlik süreleri borçlandırılmaktadır. İkamet süreleri ve boşta geçen süreler de bu kapsamda değerlendiriliyor.

Ev kadını olanlar nasıl borçlandırılır?

Ev kadını olarak geçen süreler borçlanma kapsamındadır; yani medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların sigortalılık süreleri haricinde yurt dışında ikamet ettikleri süreler dikkate alınacaktır. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta geçen süreler kapsamında kaideye alınmıyor, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev hanımı olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılıyor.

2019 yılı yurtdışı borçlanma tutarı nasıl hesaplanır?

Borçlanmaya esas kazanç miktarının seçimi yurtdışında borçlanma hakkına sahip vatandaşın tercihine bırakılmıştır. Yurtdışı borçlanmalarında borçlanılacak günlük tutar, başvuru tarihinde belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın % 32’sidir. Hangi tutar üzerinden ödeme yapacağına kişi kendisi karar vermektedir.

Ödeneceyeceğiz borçlanma tutarı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek yurtdışı borçlanma günlük tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Öneğin 1 günlük yurtdışı borçlanma asgari tutar 2018 yılı için -21,64 TL iken en yüksek ise 162,00 TL idi.
01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya yurt dışı borçlanma talebinde bulunmanız halinde ödeyeceğiniz günlük en düşük borçlanma tutarı -27,29 TL iken en yüksek ise 204,60 TL olacaktır.

Örneğin, asgari ücretten 12 yıl borçlanma yapmak isteyen bir kişinin, her bir gün için 27,29 TL olmak üzere 12 yıl için 119 bin 530 TL ödemesi gerekiyor.

Asgari ücretle borçlanma yerine, daha yüksek bir tutar ile yurtdışı borçlanması yapılması durumunda ,hak edilen emekli aylığını da artıracaktır.

Yurtdışı borçlanması ile emekli olanlar tekrar çalışabilir mi?

Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar şahıslar Türkiye’de Sosyal Güvenlik Destek Primi’yle çalışırlarsa emekli maaşları kesilmez. Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar Türkiye’de şirket ortağı olarak ya da kendi adına bir işyeri açarak ticaretle uğraşmaları durumunda emekli oldukları için Bağ-Kur primi ödemezler ayrıca 29.02.2016 tarihinde yapılan yasal değişiklik ile maaşlarından yüzde 10 oranında kesilen SGDP de kesilmez.

Ancak, yurtdışı borçlanması yoluyla Türkiye’den emekli aylığı bağlananların, tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilmektedir.

Yurtdışı Borçlanma başvurusu nereye nasıl yapılır?

Yurtdışı borçlanması için başvurular Türkiye’deki SGK kurumuna şahsen , posta yolu , veya vekaletname vermek suretiyle her hangi bir yakınınız tarafından yapılması mümkün.

SGK SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Başvurular başvuru sahibinin Türkiye’deki nüfus kaydının bulunduğu ya da en son çalıştığı işyerinin bulunduğu il veya ilçedeki SGK Müdürlüklerinden yapılır.  Başvuruların gerekli belgeler tamamlandıktan sonra şahsen yapılması işlemin daha hızlı bitmesi açısından önemlidir.

Başvuru için aranan şartlar ve gerekli belgeleri size en yakın konsolosluğun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ateşeliklerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için ilgili konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir.  Konsolosluk randevu sayfası

2019 Yurtdışı borçlanma başvurusu için gerekli belgeler neler?

Yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunacak vatandaşlar

Mevcut pasaportlarının fotokopisi
SGK yurt dışı borçlanma formu ve yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesi
İkametgâh belgesi
Ülkeye giriş / çıkış  belgeleri  (bu belge e-devlet üzerinden alınıyor)
Kimlik kartı cüzdan sureti
Başvuruda bulunacak şahsın yurt dışında çalıştığını gösteren belge
Ev hanımı olarak başvuruda bulunacaklar için ikamet ettiği yeri gösteren ikamet belgesi

Kimler yurtdışı emeklilik başvurusunda bulunamaz?

Yabancı ülke vatandaşı olanlar (mavi kartı olmayan)

Bulundukları ülkede halen çalışıyor olanlar

Her hangi bir sosyal yardım yahut ödenek alıyor olanlar

Türkiye’den emekli olduktan sonra, aylığınızın kesilmesini istemiyorsanız, yurtdışında sigortaya tabi işte çalışmamalısınız (mini-job dahil), işsizlik veya hastalık parası veya sosyal yardım almamalısınız. Serbest çalışmanız halinde de Türkiye’deki aylığınız kesilir

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Almanya’da Bulunan Temsilcilikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir