Yurt dışındaki seçmen nerede oy kullanacak ?

Tarafından   03/14/2017

Yeni anayasa değişikliği için yapılacak referandumda yurt dışındaki seçmen nerede oy kullanacak ? Bu seçimlerde vatandaşların önceki seçimlere nispeten daha rahat oy kullanma imkanına sahip olacak.

Sandıklar sabah 09.00’dan akşam 21.00’e kadar açık olacak. Dolayısıyla çalışan insanlar da kendilerine uygun bir vakit bulup oy kullanabilecek. Yurt dışında yaşayan insanlar istedikleri yerde oy kullanabilecek. Mesela Hollanda’da yaşayan biri, isterse daha yakında, Almanya’nın bir şehrinde oy kullanabilecek. Bu sebepten yurt dışında katılımın daha da artmasını ümit ediyoruz, bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

AK Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı ve milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında 3 milyonu bulan seçmen kitlesinin, Türkiye’de yapılan seçimlerin ve referandumun sonuçlarını etkileyebilecek güce sahip olduğunu söyledi.

ALMANYA’nın Köln kentinde kurulan AK Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında referandum çalışmalarına başladıklarını söyledi. Yurt dışındaki oyların önemine değinen Yeneroğlu, “Toplam 3 milyona tekabül eden seçmen kitlesi yurt dışında. 52 ülkede ve 119 konsolosluk bölgesinde vatandaşlarımız oy kullanacaklar. Bu da Türkiye’deki seçmenin yüzde 5’ine tekabül eden bir rakamdır ki bu Türkiye’de yapılan seçimleri ve referandum sonuçlarını etkileyebilecek bir güce sahip” dedi.

Seçmenlerin 27 Mart’tan 9 Nisan’a kadar konsolosluk bölgelerinde oy kullanmasının beklendiğini belirten Yeneroğlu, “Yurt dışındaki seçmenin yüzde 50’si, yani 3 milyon yurt dışı seçmenin takriben 1.5 milyonu Almanya’da yaşamakta. Bunun ötesinde Fransa’da 320 binin, Hollanda’da 250 binin üzerinde seçmenimiz var. Bu şekilde Batı Avrupa’ya baktığımız zaman yurt dışındaki seçmenin aşağı yukarı yüzde 85’i kitlesel işçi göçü sonrası Avrupa ülkelerine yerleşmiş olan vatandaşlarımızdan oluşuyor” dedi.

BAŞBAKAN OBERHAUSEN’A GELİYOR

Yeneroğlu, “Başbakan Binali Yıldırım 18 Şubat Cumartesi günü Almanya’nın Oberhausen kentinde halk oylamasının startını verecek. Tüm vatandaşlarımızı cumartesi günü saat 14.00’te Oberhausen Arena’ya bekliyoruz. Bu tarihi programın çok büyük coşku içinde, özellikle yurt dışındaki Türklere yönelik çok özel mesajların paylaşılacağı bir gündemi olacak” dedi.
Mustafa Yeneroğlu, Almanya’da Türklerin en yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılacak mitinge sadece Almanya’dan değil, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerden çok yoğun talep olduğunu söyledi.

Yurt dışındaki seçmen nerede oy kullanacak ?” da bir yorum

  1. ayse efe

    merhabalar,

    ayse efe ben almanya paderborn sehrinde yasiyorum;en yakin hangi sehirde referandum oyumu kullanabilirim?

    tesekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir