Yurdışından Yeni T.C Kimlik Kartları nasıl alınır?

Tarafından   11/30/2016

Yurtdışı yeni kimlik kartları nasıl alınır?pasaport yerinede kullanılabilecek yeni kimlik kartları yurtdışında da dağıtılmaya başlıyor. Türkiye’ de 1 Ocakk 2017 yılı itibaren tüm illerde dağıtılmaya başlanacak olan çipli kimlik kartları yurtdışında nasıl alınacak ? işte ayrıntılar..yurtdisindan-yeni-tc-kimlik-karti-nasil-alinir

Pasaport yerinede geçecek olan yeni kimlik kartlarının dağıtımı yurtdışında konsolosluklardan yapılacak.Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacak vatandaşlar e-konsololsuk randevu sistemindne alacakları randevuyla ,randevu tarihinde ilgili konsolosluğa başvuruda bulunacaklar.

Yeni kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşların konsolosluklara şahsen gelmeleri önem arz ediyor.Pasaport alırken uygulanan işlemlerde olduğu gibi her kimlik için ayrı ayrı randevu alınması gerekiyor.

Yeni kimlik kartı başvurusu esnasında vatandaşlardan tahsil edilecek harç ücretleri konsoloslukların büyünyesinde hizmet veren veznnelerde nakit olarak tahsil edilecektir.

Yeni kimlik kartı başvurusu yapan şahıslar konsolosluklara gelirken yanlarında ; geçerli pasaport ya da T.C kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı , 1 adet fotoğraf ve yeni kimlik çıkartma ücrti bulundurmaları gerekir.

Bunun dışında kimlik kartı başvurusu esnasında, on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

15 yaşın altında ki biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişiler tarafından çıkartılır.

15 yaş altı çoçukların kimlik kartlarına fotoğraf yapıştırılmaz.Eğer velisi tarafından istenirse her yaş grubu için kimlik kartına fotoğraf eklenir.

Basımı tamamlanan kimlik kartları, yurtdışında başvuru yapılan konsolosluklara gönderilir.Vatandaşlar buradan yeni kimlik kartlarını teslim alabilirler.

Yurtdışından Çipli Kimlik Kartı Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Yurdışından Yeni T.C Kimlik Kartları nasıl alınır?” da bir yorum

  1. Fatih

    Merhaba

    e-kimlik alimi basvurusu icin konsoslosluk sitesinde randevu alinacak yerler kisminda pasaport ? nufus ? kisimlarindan hangisinden randevu alinmalidir.

    1. ekonsolos Gönderi yazarı

      e-kimlikler henüz yurtdışında dağıtılmaya başlanmadı. Yeni kimlik kartı başvurusu Nüfus bölümünden alaçağınız randevu ile yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir