STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU YENİ KİMLİK KARTI ALMA

Tarafından   09/20/2017

Almanya Stuttgart Başkonsolosluğu nüfus randevu alma yeni kimlik kartı başvuru işlemleri merkezi randevu alma sistemi üzerinden yapılıyor.Stuttgart Başkonsolosluğundan yeni kimlik kartı çıkartmak için randevu almak zorunlu mu?  Stuttgart Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı başvuru işlemleri internetten alınacak nüfus randevusu ile yapılıyor.Yeni kimlik kartları 2020 yılı Ocak ayına kadar nüfus cüzdanları ile değiştirilecek.

Stuttgart Başkonsolosluğu pasaport başvuru işleminde olduğu gibi ,yeni çipli kimlik kartları için başvurular https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden alınacak nüfus işlemleri randevusu ile gerçekleştiriliyor. Yeni kimliklerin basım işlemleri e-pasaportlarda olduğu gibi Ankara Gölbaşı’nda gerçekleştiriliyor.

Stuttgart Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı başvurusu esnasında başvuru sahibinden yeni kimlik kartı ve posta ücreti ile ilgili harçlar tahsil edilecektir.

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları ,yeni kimlik kartlarını kendilerine en yakın Türk konsolosluğuna başvuruda bulunduktan 15- 20 gün sonra başvuru yaptıkları konsololsuktan teslim alıyor.

STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU ALMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni kimlik kartları için gerekli belgeler neler?

İlk kez yeni kimlik başvurusu yapacak olanlar için;
nüfus cüzdanı,
uluslararası aile cüzdanı,
pasaport,
sürücü belgesi,
memur cüzdanı,
avukat kimlik kartı,
askeri kimlik kartı,
basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge

bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekli belgeler arasında.

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

DOĞUM NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?

Herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılan doğum bildirimlerinde kimlik kartı başvurusu alınır ve çocuk adına doğum nedeniyle kimlik kartı düzenlenir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarında veya 2828 sayılı Kanunun yetkili kıldığı kuruluş yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz.

Başvuru esnasında yapılan işlemler neler?

Konsoloslukta yeni kimli kartı başvurusunda bulunaçak on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

KAYIP VEYA DEĞİŞTİRME NEDENİYLE KİMLİK KARTI NASIL DÜZENLENİR?

Kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAMAYANLARIN BAŞVURUSUNU KİMLER YAPAR?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

STUTTGART BAŞKONSOLOSLUĞU İLETİŞİM

Konsolosluk Çağrı Merkezi 7 gün 24 saat

+49 30 30 807090

Adres: Kernerplatz 7 70182 STUTTGART DEUTSCHLAND

Telefon: 00 49-711 16 66 70
Faks: 00 49-711 262 21 02

konsulat.stuttgart@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Baden-Württemberg Eyaleti Stuttgart ve Tübingen İdari Bölgeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir