ROTTERDAM KONSOLOSLUK DÖVİZLE ASKERLİK ,ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ

Tarafından   02/09/2017

Rotterdam Türk konsolosluğu Askerlik Randevu Alma Sorgulama ve İptal Etme İşlemleri e-Konsololsuk İnternetten sayfası üzerinden gerçekleştirilir. Hollanda ‘da hizmet veren TC Rotterdam Başkonsolosluğundan yapılacak tüm dövizle askerli işlemleri (erteleme , yoklama , ödeme) için mutlaka konsolosluk randevu sisteminden randevu alınarak gerekli belgelerle şahsen başvuruda bulununulması gerekmektedir.

Bu yazımız , Hollanda ‘da yaşayan Türk Vatandaşlarının merak ettiği ; dövizle askerlik başvuruları , başvuru şartları ,gerekli belgeler , ödeme şekli ve zamanı vb. konular hakkında T.C Rotterdam Başkonsolosluğu’ muzun vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır.

T.C Rotterdam Başkonsolosluğu Askerlik İşlemleri Randevusu Alma İçin Tıklayınız

Yurtdışı Dövizle Askerlik Başvurusundan Kimler Yararlanabilr ? Yararlanma Şartları Nelerdir?

Hollanda’da oturma ve çalışma iznine sahip olarak Hollanda’da bulunan ve çalışan vatandaşların aşağıdaki statülerden her hangi birine uyan, toplamda üç yıl (fiilen 365×3=1095 gün) olacak şekilde (izin veya başka bir sebeple Türkiye’de geçirilen günler toplam günden düşülecektir) geçerli belgelerle kanıtlayan her Türk vatandaşı bu haktan faydalanabilir.

T.C Rotterdam Başkonsolosluğuna Dövizle Askerlik İçin Kimler Müracaat Edebilir?

Yukarıda saydığımız şartlara bağlı olarak aşağıda sıralanan statülerden her hangi birine durumu uyan şahıslar dövizle askerli Bbaşvurusu yapabilir.

– İşçi statüsünde olanlar,

– İşveren statüsünde olanlar,

– Bir meslek ya da sanatı icra edenler,

– İşsizlik sigortası alanlar,

– Maluliyet yardımı alanlar,

– Sosyal yardım alanlar,

– Hastalık sigortası ödeneği alanlar.

Dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunan yükümlüler temel askerlik eğitimine tabi olmadıkları için, son yoklama sağlık muayeneleri yaptırılmaz.

Dövizle Askerlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

Nüfus Cüzdanı aslı (önlü arkalı 1 adet fotokopisi)

Varsa Türk Pasaportu (işlem görmüş sayfalarının 1 adet fotokopisi)

Süresi geçerli oturma ve çalışma müsaadesi kartı, aslı ve 1 adet fotokopisi

Varsa; süresi geçerli Hollanda pasaportu aslı ve Türkiye’ye giriş -çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi

2 adet fotoğraf (en fazla üç ay önce çekilmiş olmalıdır)

Yukarıda sıralanan belgeler dışında:

İşçiler: Çalıştığı işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten yeni tarihli belge (werkgeversverklaring) ve son maaş kâğıdının Orjinalleri ve bir adet fotokopileri

İşverenler:Bulunduğu yabancı ülkede, sorumluluğunda bulunan bir işyerini işveren olarak çalıştırdığını kanıtlayan belge (Kamer van Koophandel’dan en son 3 ay içinde alınan imzalı“uittreksel”) Orjinali ve bir adet fotokopisi

İşsizler:Herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal yardım veya hastalık sigortası ödeneğini alanların bunu ödeyen makamlardan bu ödenekleri aldıkları başlangıç tarihi ve süreyi gösterir belge ve son ödenek maaş kağıdı. Orjinalleri ve bir adet fotokopisi

**İbraz edilen belgelere göre net 1095 günlük süreyi kanıtlayamayanlar başvuru için gerekli sürenin tamamlanması için, ibraz edilen belgelere ek olarak;
* Bağlı bulunulanUWV’den veya web sayfasından alınan (ihtiyaç halinde UWV’den ayrıntılı tarihleri gösterir belgenin posta yoluyla talep edilmesi gerekebilmektedir.) geriye dönük; çalışma ve ödenek alınan tarihleri gösteren belgenin Verzekeringsbericht (Overzicht Arbeidsverleden /Uitkeringsverleden)

YA Da ;
* Daha önce çalışılmış olan işyerlerinden hangi tarihler arasında çalışıldığını-ödenek alındığını veya iş yeri sahibi olunduğunu gösteren iş belgelerinin mutlaka getirilmesi gerekmektedir.

*Hollanda vatandaşlığını haiz bulunan askerlik yükümlüsü vatandaşlarımızın, öncelikle Başkonsolosluğumuzun Vatandaşlık bölümü aracılığıyla Hollanda vatandaşlıklarının Türkiye’de kayıtlara geçtiğinden emin olmaları gerekmektedir.

Bu nedenle, önceden Hollanda vatandaşlığını bildirmemiş olan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları Belediye’den alacakları, Türkçeyi’de içeren çok dilli ‘’International Uitreksel uit de basisadministratie persoonsgegevens’’ belgesiyle Başkonsolosluğumuz Vatandaşlık bölümüne başvurmaları, daha sonra dövizle askerlik başvurusunda bulunmaları önemle rica olunur.(‘’International Uitreksel uit de basisadministratie persoonsgegevens’’ belgesinde Hollanda vatandaşlığının hangi tarihte kazanıldığının ‘’Datum waarop de Nedernandse Nationaliteit is verkregen’’ belirtilmiş olması önem arzetmektedir).

Hollanda ‘dan Dövizle Askerlik için Ödeme Nereye Yapılır? Dövizle Askerlik Ödeme Şartları;

38 yaş ve öncesindeki yükümlüler; 1.000 Avro tutarındaki dövizi tamamını peşin olarak , en geç 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihine kadar öderler. 38 yaş sonrası ilk defa başvuranlar, başvuru şartlarını taşımaları halinde 31.12.2017 tarihine kadar 1.000 Avro tutarındaki dövizi peşin olarak ödeyerek işlem yaparlar.

Ödemeler, başvuru sırasında başvuru sahiplerinin şahsi hesaplarının bulunduğu bankaları veya herhangi bir banka kanalıyla bilgileri aşağıda sunulan Milli Savunma Bakanlığı’nın Almanya’daki muhabir bankasındaki hesabına internet bankacılığı vasıtasıyla veya şahsen yapılabilmektedir.

Döviz ödemesi için muhabir bankaya veya aracı kuruma müracaat edildiğinde; dekonta (havale talep formuna) adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, , Baba adı ve ‘’Dövizle Askerlik Ödemesi’’ yazdırılması gerekmektedir. Ödeme belgesinde belirtilen tutarın tamamının herhangi bir ücret kesintisi yapılmadan havale edilmesi yönünde muhabir banka veya aracı kurumun ikaz edilmesi gerekmektedir. Sözkonusu bilgi ve açıklamaların doğru kaydedilmesinin sorumluluğu tamamen askerlik yükümlüsüne aittir. (Ödeme dekontunun (Bank Afschrift) ödemenin yapıldığı banka tarafından kaşelenmesi gerekmektedir)

Hesabın adı: :M.S.B. Dövizle Askerlik Özel Döviz Hesabı

Banka : Isbank GMBH, Frankfurt

IBAN : DE35 5023 0600 1708 9700 14

BIC (SWIFT) kodu : ISBKDEFX

Dövizle Askerlik Başvurusundan Yararlanmak İçin 1095 Gün Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Net 1095 gün hesaplanırken, Türkiye’de geçirilen günlerin toplam sayısının belgede belirtilen çalışma süresinden düşülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımız, eksik kalan süre kadar çalıştıktan sonra başvurularını yapabilirler.

Örnek: İşyerince tanzim edilmiş belgede kayıtlı olan çalışmaya başlandığı tarih : 03.04.2012

Belgenin düzenlendiği tarih ise :03.04.2015

——————

1095 gün (3×365)

Örneğin;

Türkiye’ de geçirilen süreler ;

2012 yılında 14 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2013 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2014 yılında 29 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2015 yılında 17 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)
—————————-

Toplam : 90 gün

Türkiye’de toplam 90 gün kalmış ise; 1095-90 = 1005 gün net olacağından ve başvuru sırasında fiilen 1095 gün tamamlanmamış olacağından dolayı başvuru kabul edilmeyecektir. Bu durumda başvurunun, yurtdışında Türkiye’ye gitmeden 90 gün daha kaldıktan sonra yapılması gerekecektir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.Bu durum, herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal ödenek veya hastalık sigortası ödeneği alanlar için de geçerlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir