Makedonya Üsküp Türk Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Tarafından   10/29/2018

Makedonya Üsküp Türk Büyükelçiliği Vize İşlemleri için başvurular online alınmaktadır. Ayrıca Makedonya Üsküp Türk Konsolosluğu pasaport , evlenme ,vatandaşlık ,nüfus , noter , askerlik , yeni kimlik kartı  vb. işlemleri için online randevu alınması gerekmektedir. Makedonya vatandaşları 6 ay içerisindeki 90 günlük vize muafiyeti haricindeki tüm vize başvurularını www.visa.gov.tr adresi üzerinden yapmaları gerekmektedir.

KONSOLOSLUK RANDEVU ALMA LİNKİ

Bunun dışında  Vize başvurusunda bulunacak şahısların , başvuru işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az bir (1) ay önce yapılmasında yarar görülmektedir.

Makedonya Üsküp Türk Büyükelçiliği İletişim Adresi

Slavej Planina -BB, 1000 Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti
Telefon:+389 2 310 4710, +38923104720/21 – Konsolosluk Şubesi

Faks:+389 2 311 70 24
E-Posta : embassy.skopje@mfa.gov.tr

 

Vize başvurusu için gerekli belgeler neler?

– 18 yaşından küçük tüm bireyler için muvafakatname belgesi talep edilmektedir.

– Üçüncü ülke vatandaşlarının Makedonya’daki dış temsilciliklerimizden vize başvurusu yapabilmesinin ön koşulu Makedonya’da oturma veya çalışma izninin bulunmasıdır

– Vize başvurularında tahsil edilen vize harcı başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilmemektedir.

Vizenin veyavize muafiyetinin Türkiye’de sağladığı kalış süresi, her 180 günde 90 günü geçemez. Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi kaidesi, Türkiye’ye seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir.

Çift pasaportlu yabancıların son 180 gün içerisinde ayrı ayrı pasaportlar ile 90’ar gün kalmaları mümkün değildir.

Her türlü vize başvurularında, dış temsilciliklerimizce en fazla 90 gün ikamet süreli vize verilmekteolup, 90 günden fazla ülkemizde kalmak isteyen yabancıların İl Göç Müdürlüklerine “Kısa Süreli İkamet” başvurusunda bulunarak ikametlerini uzatabilmeleri mümkündür.

Ülkemizde ikamet iznine sahip yabancıların son bir yıl içinde toplamda 120 günden fazla süreyle yurtdışında kalması halinde ikamet izinleri iptal edilmektedir.

Birleşmiş Milletler (BM) Seyahat belgesi (Laissez Passer) hamillerine, taşıdıkları seyahatbelgesinin mavi ya da kırmızı renkli olmasına göre farklı vize hükümleri kapsamındaişlem yapılmaktadır. Mavi renkli BM seyahat belgesi hamillerine, resmi görev amacıyla ülkemize yapacakları seyahatlerinde resmi görevli olduklarını belgelemeleri halinde, kırmızı renkli BM seyahat belgesi hamillerine ise ülkemize yapacakları her türlü seyahatlerinde toplam kalış süreleri son 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vize muafiyeti sağlanmaktadır. Mavi renkli BM seyahat belgesi hamillerinin özel seyahatlerinde ise uyruğunda bulundukları ülkelere ait pasaportlarına vize umumi hükümlerine göre işlem yapılmaktadır.

Türkiye’ye turistik veya ticari amaçlar dışında vize muafiyeti anlaşması bulunmayan ülkelerden çalışma, öğrencilik, staj vb. amaçlarla yapılacak seyahatlerde vize başvurularının dış temsilciliklerimiz aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

Herhangi bir amaçla ülkemize gelecek 18 yaş altındaki çocukların vize müracaatları esnasında ebeveynlerinden her ikisinin de muvafakatinin alınması gerekmektedir. Anne –babası ayrı olan veya birinin hayatta olmadığını beyan edenlerden ise ebeveyn tarafından çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi kaydıyla ülkemize geliş amaçlarına uygun vize verilir.

Deniz limanlarından turistik amaçlı ülkemize giriş yapacak yabancılara; sadece deniz limanlarında geçerli olmak üzere; liman şehrini veya çevresindeki illeri turizm amaçlı gezmek amacıyla deniz taşıtlarıyla gelen yabancılara, yetmiş iki saati geçmemek üzere valiliklerce vizesiz giriş izni verilmektedir. Uygulama, Türkiye’ye girişleri vizeye tabi ülke vatandaşlarına yönelik olduğundan, bu kişilerin girişte vize almasına gerek bulunmamaktadır. Kural olarak, bu kişilerin pasaportları ülkeye girişlerinde alınmaz ancak, limandaki giriş ve çıkış kontrolünden sorumlu görevliler tarafından çıkışlarında verilmek üzere pasaportları alınarak kendilerine “Liman Şehri İzin Belgesi” düzenlenir.

“Resmi Pasaport” terimi diplomatik, hizmet, hususi ve resmi pasaportları kapsamaktadır.

“Seyahat Belgesi/vatansız kimlik belgesi/mülteci seyahat belgesi” hamili yabancıların (uyruğunda bulunduğu ülkeye bakılmaksızın) dış temsilciliklerimizden vize alması gerekmektedir.

Not: kayıtlı belgeler temel olarak başvuru sahibinden istenmekte olan belgeler olup, yerel şartlar uyarınca, uygun görülmesi halinde bazı belgelerin talep edilmesinden imtina edilebileceği gibi, gerekli görülmesi halinde ilave belge talep etme hakkı da mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir