Hamile yolcu ucuş prosedürü nedir? Hamilelikte uçak yolculuğu şartları;

Tarafından   08/18/2017

Hamile yolcu ucuş prosedürü nedir? Hamilelikte uçak yolculuğu şartları;Hamileliğin son 1 ayında uçuş izni verilir mi?

Ticari havayolu uçuş şartları, normal seyir gösteren bir hamilelik için tehdit oluşturmaz. Uçuş irtifalarında Normal Kabin Basınçlama olan hava aracında anne hemoglobinleri %90 oksijenle doygundur. Bebeğe ait hemoglobin (HBF)’in anneye göre artmış oksijen taşıma kapasitesi, bebeğin artan kan hücre miktarı ve Bohr etkisi gibi faydalı koruyucu mekanizmalar sayesinde, bebeğin kanında oksijen basıncında çok küçük oynamalar olur. Anne ve bebek açısından normal seyreden hamilelikte havayolu seyahatlerinde asıl sıkıntılı durum; istenmeyen uçuş rötarları ve acil durumlar halinde gerçekleştirilen acil iniş yapılan meydanlarda Kadın Doğum kliniklerinin olmaması veya yetersiz oluşudur.

YOLCU HAKLARI FİLMİNİ MUTLAKA İZLEYİN;

Bu sebeple birçok havayolu şirketi kurallarında tek bebek hamileliğinde 36. gebelik haftasından sonra, çoğul bebek hamileliğinde ise 32. gebelik haftasından sonra uçakla seyahate izin verilmez. Yine çoğu havayolu şirketi tarafından 28. gebelik haftasından sonra yapılacak seyahatlerde gebelik haftasını ve beklenen doğum tarihini bildiren, hamileliğin komplikasyonsuz normal seyrinde ilerlediğine dair doktor raporu istenmektedir.

    • Hamile yolcuların  seyahat etmek için sağlık raporu sunmaları gerekmez. Hamile yolcuların sağlık raporu aranmaksızın kabul edilebilseler bile, havayoluyla seyahatlerinden önce sağlık durumlarıyla ilgili olarak, uzman bir doktordan görüş almalarını tavsiye etmekteyiz.
    •  Havayolları, tekil komplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 36 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 36. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.
    •  Havayolları, çoğul komplikasyonsuz hamileliklerde, hamilelik dönemi 32 haftayı aşmış anne adaylarının seyahat etmesini kabul etmemektedir. Dolayısıyla bütün gidiş-dönüş uçuşları hamileliğin 32. haftası bitmeden tamamlanmalıdır.

 

Hamilelik Kabul Koşulları Kısıtlamalar
Tekil komplikasyonsuz hamilelik Hamileliğin 36. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir. Hamileliğin 36. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
Çoğul komplikasyonsuz hamilelik Hamileliğin 32. haftasının sonuna kadar Sağlık Raporu gerekmemektedir. Hamileliğin 32. haftasının sonundan doğumdan sonraki ilk 48 saatin bitimine kadar, uçak yolculuğu yapılmasına izin verilmemektedir.
Komplikasyonlu hamilelikler *Tıbbi Rapor alınmasını tavsiye ediyoruz.
  • Yolcuların hava yoluyla seyahati için sağlıklı olduğunu kesinleştirmek için tıp doktoru tarafından verilen ve “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan Sağlık Raporu’nun* tarihi uçuştan en fazla 7 gün evvel olmalıdır.
  • Sağlık Raporu ibraz edilmeyen komplikasyonlu hamileliklerde ve yolcu tarafından belirtilen tahmini doğum tarihiyle ilgili makul şüphelerin bulunduğu hallerde, misafirin F-GO-025 numaralı Teminat Formu’nu imzalaması gerekmektedir.

Hamileliğin son 1 ayında uçuş izni verilir mi?

Bazı özel durumlarda havayolu şirketleri istisnai uygulamalara izin verebilir. Havayolu şirketlerinin bu konudaki uygulamaları ile ilgili bilgiler söz konusu şirketten edinilebilir.

Havayolu şirketleri tekil gebeliklerde 35 hafta çoğul gebeliklerde 32 haftadan sonra hamile yolcu kabul etmez. 28 hafta ile 35 hafta arasında ise doktor raporu ile uçağa kabul eder. 28 haftadan önce ise herhangi bir rapora ihtiyaç olmayıp annenin beyanı ile uçuşa kabul eder. Bu sınırlamanın amacı doğuma çok az vakti kalmış bebekleri uçakta doğum gibi yetersiz olanakların olduğu bir ortamdan korumaktır.
Uçakta doğan bebeklerin hayatı boyunca ücretsiz uçacağı sıkça söylenir ama gerçek değildir. Doğum sırasında hangi ülkenin üstünden geçiyorsa o ülkenin vatandaşı olacağı da yine yanlış bir bilgidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir