Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus Randevu Alma

Tarafından   06/13/2017

Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus İşlemleri Randevu Alma ; Almanya Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus Randevu Alma İşlemleri internet üzerinden yapılıyor. Düsseldorf Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı Randevu Alma , Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus Kayıt İşlemleri Randevu , Düsseldorf Başkonsolosluğu Kayıp Kimlik Kartı için Randevu Alma – Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus Cüzdanı Yenileme için Randevu Alma  , Düsseldorf Başkonsolosluğu Yeni doğan çoçuklar için kimlik kartı alma

Düsseldorf Başkonsolosluğu Nüfus randevu alma sayfası Dışişleri Bakanlığı’mızın resmi konsolosluk randevu alma sayfası olup tüm konsolosluk işlemleri için bu sayfa üzerinden randevu alınarak başvuru yapılır.

Vatandaşların, yurtdışında nüfus olaylarını bağlı oldukları Konsolosluğa bildirme yükümlülükleri vardır. Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, yurtdışında doğumdan itibaren en geç 60 gün içinde Konsolosluğa bildirilmesi zorunludur. Bu yükümlülüğünü zamanında yerine getirmeyenlere, nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere, medeni durum değişikliği sebebiyle nüfus cüzdanlarını değiştirmeyen kişilere idari para cezası verilir.

Düsseldorf Başkonsolosluğu’na yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacak Türk Vatandaşlarından on beş yaş ve üzeri olanlarının başvuruları şahsen yapılması gerekiyor.

İlk defa kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlar ; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Yeni kimlik kartı başvuru esnasında , on beş yaşını tamamlamış kişilerden parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

YENİ KİMLİK KARTI’NIN KULLANIM AMAÇLARI
Kimlik Kartı Olarak Kullanımı
Kimlik kartı ile kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda erişmek kolaylaşacaktır. Böylece vatandaş, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanabilecektir.
E-imza Amacıyla Kullanımı
Elektronik imza uygulaması, kart sahibinin T.C. Kimlik Kartı’nda yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile kanuni geçerliliği olan elektronik imza işlemlerini yapabilmesini sağlar. Kişi, sahip olduğu bu kart üzerindeki elektronik imza uygulaması sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde, hukuksal bağlayıcılığı olan ıslak imza kullanımında olduğu gibi, elektronik imzasını da atabilecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kişiye teslim edilen T.C. Kimlik Kartı üzerindeki temaslı yongada elektronik imza özelliği bulunacaktır. Kart sahibi, elektronik imza özelliğini kullanmak istediği taktirde, e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir ESHS(Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı)’den elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükletebilecektir.

Pasaport Olarak Kullanımı
Kartın ön ve arka yüzünde yer alan bölgeler ile bölgeler içerisindeki bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ICAO 9303-3 standardına uygundur. Kartın arka yüzündeki MRZ alanı ve kart üzerindeki temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir. Bu özellik sayesinde vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde T.C. Kimlik Kartı geçerli bir seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir