Dışişleri Bakanı Katar ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile Görüştü

Tarafından   06/24/2017

Dışişleri Bakanı Katar ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ve Katar Savunma Bakanı ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin el-Cubeyr ve Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye ile ayrı ayrı telefonda görüştü. Çavuşoğlu, telefon görüşmesinde taraflara itidal çağrısını yineledi.

Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, Suudi Arabisitan Dışişleri Bakanı Adil Bin el-Cubeyr ve Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaparak taraflara itidal çağrısını yineledi.

ANKARA ÇÖZÜMÜN SAĞLANMASI İÇİN GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRECEK

Krizin diyalog yöntemiyle çözülmesi gerektiği görüşünü tekrarlayan Çavuşoğlu, özellikle Suudi mevkidaşına Katar’dan istenilenlerin makul ve karşılanabilir düzeyde olması gerektiği mesajını verdi. Bölge ülkelerinin Ramazan Bayramı’na kriz içinde girmesinden Türkiye’nin üzüntü duyduğunu belirten Çavuşoğlu, buna rağmen Ankara’nın diyalog yöntemiyle çözüm sağlanması için girişimlerini sürdüreceğini vurguladı.

ASKERİ ÜS BÖLGENİN GÜVENLİĞİ İÇİN KURULDU

Çavuşoğlu Türkiye’nin Katar’da kurduğu askeri üssün bölgede herhangi bir ülkeyi hedef almadığını, aksine tüm bölgenin güvenliği için olduğunu da belirtti. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da önceki gün Türkiye’nin gündeminde Katar’daki üs ile ilgili dört Arap ülkesinin istediği şekilde bir tasarrufa gitmesinin bulunmadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir