Avusturya Viyana Büyükelçiliği Randevu, Avusturya Viyana Büyükelçiliği Nerede?

Tarafından   08/19/2017

Avusturya Viyana Büyükelçiliği Randevu, Avusturya Viyana Büyükelçiliği Nerede? Avusturya Viyana Büyükelçiliği Adres, Avusturya Viyana Büyükelçiliği Telefon, Avusturya Viyana Büyükelçiliğinde hangi işlemler yapılır? Avusturya Viyana Büyükelçisi Kim? Avusturya Viyana Türk Büyükelçiliğinden nasıl randevu alınır?
Avusturya Viyana Büyükelçiliği Randevu

Avusturya Viyana Türk Büyükelçiliğinden nasıl randevu alınır? Wie Sie einen Termin bei der türkischen Botschaft in Wien, Österreich bekommen ?Avusturya Viyana Türk Büyükelçiliğine www.konsolosluk.gov.tr adresinden internetten online randevu alabilirsiniz.

Yada Konsolosluk Çağrı Merkezine konsoloslukların santralleri üzerinden tuşlama yaparak ya da doğrudan 00 90 312 292 29 29 nolu numarayı arayarak bağlanabilir ve randevu alabilirsiniz.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Avusturya Viyana Türk Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Telefon: +431 505 73 38 (4 hat)
Faks: +43 1 505 36 60
E-posta: botschaft.wien@mfa.gov.tr
Büyükelçilik Posta adresi:
Botschaft der Republik Türkei
Prinz Eugen Str. 40
1040 Wien
Facebook Adres: facebook/T.C.VİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Twitter Adres : https://twitter.com/TC_Viyana
Görev Bölgesi
Akredite ülkeler
Avusturya
Çalışma Saatleri
Pazartesi – Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -18:30 )
Başvuru Kabul Saatleri :
09:00 – 12:30 14:00-18:30

Avusturya Viyana Türk Büyükelçiliğinde yapacağınız işlemler;

DOĞUM Doğum işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve Randevu alabilirsiniz.
NÜFUS Nüfus işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
EVLİLİKEvlilik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
PASAPORTPasaport işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
ASKERLİK Askerlik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
NOTERLİK Noter işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
T.C.VATANDAŞLIK Vatandaşlık işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
ÖLÜMÖlüm Tescili ve gerekli belgeler hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
ADLİ KONULARA dli sicil belgesi, tebligat işlemleri hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.
DİĞER e-Devlet Şifresi işlemleri hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Büyükelçilik Nerede?

1916 yılından beri Viyana’nın 4. bölgesindeki Prinz Eugen Strasse 40 numarada yerleşik olan T.C. Viyana Büyükelçiliğinin bulunduğu alan 1861 yılına kadar Feldgasse, daha sonra da Heugasse olarak adlandırılan ve 1911 yılında Savoie Prensi Eugen’e atfen ismi değiştirilen Prinz Eugen Strasse ile Theresianumgasse’nin kesiştiği köşede yer almaktadır.

Eski zamanlarda taşradan gelen saman yüklü arabaların saman pazarına gidiş güzergahı olan, bugün Viyana’nın güneyine doğru uzanan önemli bir cadde özelliği taşıyan Prinz Eugen Strasse, Viyana’nın III. bölgesi Landstrasse’ye sınır oluşturmaktadır. Sokağın sol tarafı boyunca, arkasında Schwarzenberg ve Belvedere Saraylarının muhteşem bahçelerinin yer aldığı bir duvar uzanmaktadır. Sokağın sadece sağ yanında binalar mevcuttur.

Bugün Büyükelçilik binasının bulunduğu alan zamanında bağ ve tarım arazisi olarak kullanılmakta iken bölgenin imara açılmasını müteakip çeşitli ticarethanelerin yerleşim yeri olmuştur. Bu mekanda ilk bina, arabacı Martin Steinhauser tarafından inşa edilmiştir. İlk inşa tarihi bilinmeyen ancak 1812’de Steinhauser tarafından büyütülen bina, muhtemelen at ahırları da olan bir park ve mesken olarak kullanılıyordu. Mülkün bir bölümü 1820’de, kalanı ise 1825’de Triesteli toptancı tüccarı Wilhelm August Gosmar’a satılmıştır. Gosmar aynı yıl, buraya bir şeker fabrikası kurdurmuştur. Mülk 1839 yılında yine Triesteli bir tüccar olan Carlo Antonio Fontana’ya, ardından 1845’de servetini çok değerli bir sanat galerisine ve büyük inşaatlara yatırmak suretiyle Viyana şehrine büyük katkılarda bulunmuş olan sanayici Pietro di Galvagni’ye satılmıştır.

Galvagni, şeker fabrikasının bulunduğu alana Viyana’nın ilk büyük buharlı fırınını kurmuştur. 2 Ocak 1848’de kurulan ekmek fabrikası, aynı yılın 1 Ağustos’unda işçilerin ayaklanması üzerine kapatılmıştır. Binalar, 1869 yılında, ünü Avusturya sınırlarının ötesine yayılmış olan bir alet-edavat, asansör ve kasa imalatçısı olan Sanayici Franz Freiherr von Wertheim tarafından satın alınmıştır. Wertheim bu mülkü bir yıl sonra renkli kağıt ve sigara kağıdı tüccarı olan kayınpederi Wilhelm Knepper’e devretmiştir.

1872 yılında mülk, Viyana’nın I. Bölgesinde Wipplinger Strasse 38 adresinde yerleşik emlakçı Alexander Scharf’a satılmıştır. Aynı zamanda çeşitli gazetelerin redaktörü ve bir basımevinin sahibi olan Scharf, mevcut binaların yerine yenilerini inşa ederek bunları satmayı planlamıştır. İnşaat planlarını yapmakla önce Mimar Julius Dörfel görevlendirilmişse de, Dörfel’in çizimleri uygulamaya geçirilmemiştir.

Alexander Scharf, 1879 senesinde yeni bir plan çizmek üzere tanınmış bir mimarlık bürosu olan Fellner&Helmer’i görevlendirmiş ve böylece mevcut Büyükelçilik binasının temeli atılmıştır. Binanın müteahhidi Ferdinand Hauser’dir. İtalyan Yüksek Rönesans stilinde inşa edilen ve tarihi bir saray niteliğinde olan bina, önce Portekiz’in en eski ve ünlü aristokrat ailelerinden birisine mensup Kont Ernst Sylva –Taroucca’ya, bilahare 1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na satılmıştır. Binanın satın alındığı tarihte Viyana’daki Osmanlı Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa, Elçilik Müsteşarı ise Reşat Hikmet Bey’dir.
Avusturya Viyana Türk Büyükelçisi Kim?

Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı

İstanbul-1968

Evli, bir çocuklu

Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızca

1987 İstanbul Alman Lisesi

1991 ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü

1993 Johns Hopkins University, Paul H. Nitze School of Advanced International Studies (SAIS)’de Stratejik Etütler ve Uluslararası Ekonomi alanlarında yüksek lisans

1993 T.C. Dışişleri Bakanlığı’na intisap

1996 BM Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde (New York) Üçüncü Katip

1999 T.C. Trablus Büyükelçiliğinde İkinci Katip ve Misyon Şefi Yardımcısı

2001 Dışişleri Bakanı Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Özel Müşavir Yardımcısı

2003 T.C. Berlin Büyükelçiliğinde Başkatip, Müsteşar

2007 Cumhurbaşkanlığında Daire Başkanı, Dışişleri Danışmanı

2010 Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Dışişleri Başdanışmanı

2013 Büyükelçi, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi

04.07.2017 T.C. Viyana Büyükelçisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir