Ankara Palas Devlet Konukevinde Kimler Konaklayabilir?

Tarafından   08/20/2017

Ankara Palas Devlet Konukevinde Kimler Konaklayabilir?

Cumhuriyet’in ilk kuruluş yıllarının bugün de sevilen ve takdir edilen mimari örneklerinden biri olan Ankara Palas, halen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir döner sermaye işletmesi olarak, Türk ve yabancı konuklara, Atatürk’ün ayak bastığı özgün tarihi ortamında hizmet sunmaktadır.

Bugünlerde Rağbet Çok

Son zamanlarda özel veya resmi birçok kokteyl, yemekli toplantı, konferans ve resepsiyonun düzenlendiği Ankara Palas, özellikle Cumhuriyet’in ilk yıllarının ilginç ortamının gizemini hissetmek, Cumhuriyet ruhunu mimaride yakalamak isteyenler için Ankara’da her geçen gün daha fazla bir çekim merkezi haline gelmektedir.

Eskiden Nasıldı ?

Cumhuriyet’imizin ilk yıllarında Ankara Palas, eski Meclis Binası’nın tam karşısında yeraldığından, Ankara siyasi kulisinin merkezi konumundaydı. 1930’larda milletvekilleri, sanatçılar, gazeteciler burada buluşur, günlük politika tartışmaları yapar, hatta bazı yasaların taslakları burada oluşturulurdu. Atatürk, Meclis konuşmalarından sonra günün yorgunluğunu bu binada giderir, arkadaşlarıyla burada konuşmalar yapardı.

Sosyal Reformlar. Kadın Erkek Eşitliği

Cumhuriyet’in kuruluşu ile birlikte Atatürk’ün Türk toplum hayatına getirmek istediği bazı yeniliklerin Ankara Palas’ta başlatıldığı, kadınların sosyal ortama erkeklerle eşit biçimde girmesinin ilk adımlarının Ankara Palas’ta, Atatürk’ün bizzat önayak olmasıyla düzenlenen sosyal etkinliklerle atıldığı bilinmektedir.O zamanlar Ankara Palas, gerek müşterileri gerek mimari yapısı bakımından
Ankara’nın gözde lokantası ve bir bakıma en büyük “kulübü” idi.

O tarihlerde devlet erkanını da topluca ağırlayacak başka bir yer olmadığından,
yurtdışından gelen heyetler ve konuklar da burada misafir edilirdi. Ankara Palas’ta yaz akşamları Orhan Veli ve Yahya Kemal gibi yazarların katıldığı müzikli yemekler de verilir, sanat söyleşileri düzenlenirdi.
Ankara Palas, bu özelliğini 1960’lara kadar korudu. Zamanla şehir merkezinin
Kızılay’a ve Bakanlıklar’a kayması nedeniyle eski önemini geçici bir süre için yitirdi ise de, 1982’de Dışişleri Bakanlığı’nın çabalarıyla, ciddi ve kapsamlı bir  restorasyona tabi tutulduktan sonra tekrar gözde bir mekan haline geldi. Binanın düzenli bakım ve onarımı da halen Dışişleri Bakanlığının denetimi ve gözetimi altında yapılmakta, yapının tarihi atmosferinin korunmasına özen gösterilmektedir. 
Santral :
 0 312 5081800
Bugünlerde tekrar revaçta olan Ankara Palas’ın telefon ve faks numaraları, resepsiyon, kokteyl, yemekli toplantı ve nikah gibi davetlerini burada düzenlemek isteyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile özel ve tüzel kişiler için aşağıda sunulmuştur:

Rezervasyon: 0 312 5081802
Fax : 0 312 5081828 – 0 312 5081829

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir