2017 Yeni Pasaport Çıkartma Ücreti Kaç TL?

Tarafından   02/10/2017

2017 Yeni Pasaport Ücretleri (Türkiye’den pasaport alacaklar içindir) : 1 Ocak 2017 tarihinden itibaran birçok vergi ve harçlara zam yapıldığı gibi Yeni Pasaport Harç Ücretleri ve Defter bedellerinede de zam geliyor. Konsolosluklarda yeni pasaport başvurusu esnasında ödenecek harç ve defter bedelleride yapılan zamlarla birlikte yeniden belirlenecektir.

2017 yeni pasaport ücretlerine, Maliye Bakanlığı %3,83 oranında zam yaptı.Yeni Pasaport harçları ve defter bedelleri , zam oranları resmi gazetede yayımlandıktan sonra, 1 OCAK 2017 tarihinden itibareen yürürlüğe girecek.

2017’de yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlar , 6 aya kadar olan pasaportlar için 116 TL , 1 yıla kadar olanlar için 169.2 TL , 3 yıldan fazla süreli pasaportlar içinse 553 TL ücret ödemek zorunda kalacak.

2017 Yeni Pasaport harç ücreti , Defter bedelide dahil hesaplanmıştır .Not: Pasaport Ücretlerinde güncelleme olduğu taktirde sitemizde en son ücretleri bulabilirsiniz.

6 AY süreli pasaportlar 199,20 TL den 207 TL

1 YIL süreli pasaportlar 250,80 TL’den 261 TL

2 YIL süreli pasaportlar 353,90 TL’den 368 TL

3 YIL süreli pasaportlar 465,80 TL’den 484 TL

4-10 YIL süreli pasaportlar 620,60 TL’den 645 TL ye yükseltilmiştir.

Yeni Pasaport Defter bedeli: 91 TL’dir.

Öğrenciler Pasaportu için; 25 yaş altı öğrencilerden pasaport harç bedeli alınmamaktadır. Öğrenci belgesi ile başvuru yapmaları gerekmektedirler. Öğrenci belgesini okuduğu okuldan ya da e-devlet üzerinden alabilirler. (öğrenci belgesi almak için https://www.turkiye.gov.tr/ tiklayınız )

HATIRLATMA: Pasaort zamlarında son kararı Bakanlar Kurulu verecek.Bakanlar kurulu bu oranı istediklerinde %50 arttırma veya %50 azaltma yetkisine sahiptir.

HATIRLATMA : İnternet üzerinden yapılan defter ve harç ödemeleri müracaat esnasında kabul edilmeyecektir. Harç yatırdığını gösteren bankadan alınacak dekontlarda başvuru sahibinin mutlaka TC Kimlik numarası, adı ve soyadı bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Akbank ,Aktifbank , Albaraka Türk Katılım Bankası ,Alternatif Bank ,Anadolubank ,Arap Türk Bankası Citibank , Denizbank , BurganBank,FibaBanka ,Finansbank ,Garanti Bankası
HSBC Bank , ING Bank , Kuveyt Türk Katılım Bankası ,Odeabank , Şekerbank ,T.C. Ziraat Bankası , ICBC Turkey Bank A.Ş. , TurkishBank ,Turkland Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB) ,Türkiye Finans Katılım Bankası , Türkiye Halk Bankası , Türkiye İş Bankası , Türkiye Vakıflar Bankası , Yapı ve Kredi Bankası ,Ziraat Katılım Bankası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir