Yurtdışından emlak vergisi ödeme , borç sorgulama nasıl yapılır ?

Tarafından   01/06/2018

Yurtdışından emlak vergisi ödeme borç , sorgulama nasıl yapılır ?

Yurtdışından emlak vergisi ödeme borç sorgulaması yapılır ? Yurtdışından Türkiye’deki arsa yahut ev, bina için emlak vergisi nasıl ödenir ? başlıklı yazımızda yurtdışında oturma iznine sahip gayrimenkul sahibi  gurbetcilerimizi  yakından ilgilendiriyor.

Bu yazımızda Türkiye ‘ye gitmeye gerek kalmadan emlak vergisi ödeme yollarını anlatacağız.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız , yurtdışında yaşayan diğer vatandaşlar gibi anavatanda sahip oldukları gayrimenkuller için her yıl ev vergisi , arsa vergisi , çevre temizlik vergisi ödeme zorundalar.Her yıl Mayıs ve Kasım ayı son gününe kadar iki taksitte ödenen emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi zamanında ödenmemesi durumunda cezalı olarak tahsil edilir.

Yurtdışından Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Yurtdışından emlak vergisi borcu sorgulamak , mevcut borçları internetten ödemek internet bağlantısı olan her yerden ödemek mümkün.Bir çok belediye resmi web siteleri üzerinden e-belediye portalı ile borç sorgulama ve ödeme hizmeti vermekte.

Yapmanız gereken emlağın bulunduğu belediye resmi web sayfasına TC kimlik numarası ya da belediye sicil numarası ile sorgulama yapmanız.

muratpaşa belediyesi vergi dairesine olan emlak vergisini sorgulayıp ödeyebilmek için yurtdışında bulunduğumdan internette en az iki saat uğraştım. yapamadım.gecikme zammına razı olmak zorunda kaldım.bu kadar zor olan bir siteyi nasıl oluşturduğunuzu merrak ediyorum.Tebrik ederim. diyerek şikayette bulunan takipcimizi yol göstermek ve diğer emlak vergisi müklelleflerini yol göstermek için örnek sorgulama ve ödeme işlemine geçiyoruz.

Emlak vergisini internetten ödeyecek vatandaşlar kredi kartıyla mevcut borçlarını ödeyebileceği gibi kredi kartı olmayan vatandaşlar ödemelerini belediye hesap numarasını havale yaparak ödeyebilirler..

  1. Adım olarak konutumuz Antalya Muratpaşa Belediyesi sınırları içersinde bulunduğundan belediyenin resmi e-belediye sayfasına ziyaret ediyoruz.Aşağıda görülen sayfada olduğu gibi yeni üye kaydı yapılarak ya da sayfanın sağında  yanıp sönen e-Ödeme Şifresiz Hızlı Giriş  linki ile hızlı sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz..
  2. Adımda ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi emlak vergisi borç sorgulaması için Mükellef kimlik ya da belediye sicil numarası girilir. Daha sonra T.C.Kimlik No (Bireysel) , Vergi No (Kurumsal) seçeneklerden birisi seçilir güvenlik kodu yazılarak sorgulama yapılır.
  3. Adımda ise yukarıda vermiş olduğumuz resimdeki gibi  konutumuzun emlak vergisi borcu karşımıza çıkacaktır.Buradan istersek borcun tamamını secerek tek seferde , yahut 1.taksit seçilerek ilk taksit ödemesi yapılır.
  4. Daha sonra öde linki tılanarak kredi kartı bilgileri girilerek ödeme tamamlanıp makbuz alınır..

   Emlak Vergisi Nedir?

   ‘1319’ sayılı kanun gereğince taşınmazlar için geçerli ve sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödenen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri Mart itibariyle başlamış, Mayıs ayı sonunda sona ermişti.

   Emlak vergisi 2. Taksiti ise devlet tarafından herhangi bir ek süre verilmediği takdirde emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım mesai bitiminde sona erecek.

   Emlak vergisi zamanında ödenmezse ne olur?

   Eğer 10 gün içinde emlak vergisi ödemelerinizi yapmazsanız gecikme zammı uygulanıyor. Bu zam her ay için yüzde 1.4 olarak belirlendi.

   ‘Emlak Vergisi Kanunu’nun 32’inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi aynı kanun hükümleri kapsamında idarece tarh edildiği gibi vergi ziyaı cezası da kesiliyor’

   Bunun yanı sıra idarece yapılan tarhiyata vergi ziyaı cezası kesimi yapılıyor. Kesilecek ceza tutarı da ziyaa uğratılan emlak vergisinin bir katı olarak hesaplanıyor.

   Emlak vergisi nasıl hesaplanıyor?

   Emlak vergisi ödemeleri belirlenen farklı oranlarla ödeniyor. Peki bu oranlar neye göre belirleniyor? Öncelikli mesele büyükşehir belediyesine bağlı olup olmamanız.

   Eğer bir büyükşehir belediyesinde emlak vergisine tabii alan için daha pahalı bir tutar öderken büyükşehire bağlı değilseniz daha düşük bir ödeme yapıyorsunuz. Büyükşehire bağlı yapılar için yüzde 100 oranında zam uygulanıyor.

   Sadece bu da değil ev, arsa, arazi ve işyeri sahiplerinin her sene ödeme zorunluluğundaki emlak vergisinde bir taşınmazın birden fazla sahibi varsa ödemeler bu sefer mülkiyet türüne göre farklılık gösteriyor.

   Bir bina ya da arazide paylı mülkiyet halinde malik olan hisseler oranında mükellef kabul ediliyor. Eğer elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

   Mevcut durumlarda yapacağınız ödemeler konutlar için binde 2, işyeri seçenekleri için binde 4, arsa vasfındaki taşınmazlar için binde 6 ödenirken araziler için ise binde 2 oranında vergi ödeniyor.

   Ancak büyükşehir sınırları içinde olmayan binalar için binde 2, meskenler için binde 1, araziler için binde 1 ve arsalar için ise binde 3 oranında ödeme yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir