Yurtdışından alınan telefon IMEI Türkiye’de nasıl kaydedilir? 2019’da Kaç para ödenecek?

Tarafından   11/12/2018

Yurtdışından alınan telefon IMEI Türkiye’de nasıl kaydedilir? 2019 yurtdışı telefon kayıt harç ücreti ne kadar? E-devlet üzerinden yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır? Yurtdışından alınan telefon kaydı için nereye nasıl başvurulur? Hangi belgeler gerekiyor? Yurtdışından getirilen telefon kaç gün içinde kaydedilmesi zorunlu? Bu yazımızın konusu yurtdışında telefon getirenler ve getirmeyi düşünenleri yakından ilgilendiriyor.

Yurtdışından dönüşlerde hediye etmek yahut kullanmak için yolcuların beraberinde getirdikleri telefonların IMEI kayıtlarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor.

Yurtdışından internetten telefon alıp posta ile getirtenler bu kanundan faydalanabiliyorlar mı?

Bilindiği üzere yolcu yurtdışından gelirken beraberinde bir adet telefon getirip Türkiye’de IMEI kaydını yaptırıp kullanabiliyor.
Burada unutulmaması gereken yolcunun beraberinde telefonu getirmesi. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirtmek kanunen yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve telefonun değerinin iki katı ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Yurtdışından getirilen Telefonun IMEI kayıt ücreti nekadar? Kaç para harç yatırılır?

Yolcuların beraberinde getirdikleri telefonların IMEI kayıt ücreti artırıldı.Buna göre, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı maktu tutarı 500 TL olarak yeniden belirlendi.Tabi bu harç 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeniden artılacak.

Yurtdışından alınan telefon IMEI Türkiye’de nasıl kaydedilir?

Yurtdışından kendi adınıza kullanmak için ya da başkası adına hediye etmek için telefon getirmek mümkün. Bir başkasının size getirdiği telefonu da kayıt yaptırabiliyorsunuz. Önemli olan telefonun yurtdışından gelmiş olması, ne zaman ve kimin getirdiğinin her hangi bir önemi yok.

Telefonu yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırabiliyorsunuz. Pasaporta 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız ya da yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş ve üzerine son 2 yıldır telefon kaydedilmemiş birini bulmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Getirilen telefonun açılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerinden başvurması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvurularda pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile başvuruda bulunulması isteniyor.

Yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır, adım adım yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır:

  1. Yurtdışı telefon kayıt harcı 500 TL’yi öde
  2. E-devlet üzerinden belge almadan kaydını yap
  3. E-Devlet şifren yoksa abone kayıt merkezinden kaydını yaptır

EMEİ KAYIT HAKKI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ (Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirip kullanıma açılması hakkı sorgulaması)

E-Devlet IMEI Kayıt Linki için Tıklayınız. (Bu hizmet ile, yurt dışından getirdiğiniz cep telefonlarını kayıt ettirebilir ve kullanıma açtırabilirsiniz)

Telefonun pasaport sahibi ile birlikte gelmiş olması veya başka ülkeden başka bir zamanda gelmiş olmasının çok önemi yok. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin TC Kimlik Numarasını, adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin. Pasaporta telefon işletmenin ilk adımı böylece gerçekleşmiş oluyor.

Telefon IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Telefon IMEI öğrenme kodu *#06#. Telefon IMEI sorgulama için arama kısmına geçip telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır ?

Telefon kayıt harcı yapılabilen Bankalar Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası. Bankalar dışında vergi dairelerine de telefon vergisi yapılabilir.

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması zorunlu.

Ülkeye girişi 120 günü geçmiş pasaportlara telefon kaydı yapılamıyor. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunması ve mührün okunaklı olması aranan şartlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir