Yurtdışında Pasaportunu Kaybedenlerin Konsolosluk İşlemleri

Tarafından   06/19/2017

Yurtdışında Pasaportunu Kaybedenlerin Konsolosluk İşlemleri. Yurtdışında pasaportunu kaybedenler nereye başvuracak?

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu işlemleri ile ilgili esaslara genel olarak 5682 sayılı Pasaport Kanunu ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yeni Tip Pasaport Uygulama Talimatında yer verilmektedir.

Kayıp pasaportlarla ilgili olarak, Dış Temsilciliklerimiz ile kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü arasında yazışma yapıldığından, işlemin sonuçlanması ve yeni pasaportun düzenlenmesi vakit alabilmektedir.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusunda bulunan kişilerin kimliklerini tespite yarayacak nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, sürücü belgesi gibi resimli bir belge ibraz edememeleri durumunda, ilgili kurumlarla yazışma yapılarak kimlik tespitinin yapılmasının ardından pasaport başvurusu alınabilmektedir.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu sırasında, başvuru sahibinin konuyla ilgili yazılı beyanı alınır, ergin (reşit) olmayanlar adına yapılacak başvurularda ise velayet sahibi anne/babanın yazılı beyanın alınması yeterlidir.

Kaybından dolayı pasaport başvurularında, pasaportun kaybolduğu bölgedeki Polis/Jandarma Karakoluna veya başka herhangi bir Makama müracaat edilerek konuya ilişkin belge getirilmesine gerek bulunmamaktadır.

YURTDIŞINDA KAYIP PASAPORT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus cüzdanı aslı, (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı)

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, (fonu beyaz)

Pasaportun nasıl kaybolduğu ile ilgili beyanı içeren dilekçe,

Reşit olmayanlar için anne ve babanın muvafakatnamesi, (boşanma, anne veya babanın cezaevinde olması, evlilik dışı doğan çocuklar adına başvuru gibi detaylarda muvafakatname konusu için lütfen Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu/Yeni Pasaport Başvurusu /18 Yaşından Küçükler İçin Pasaport Başvurusu bilgi metinlerini okuyunuz).

Mahcurlar 18 yaşından büyük ise vasinin kendisi veya muvafakatnamesi,

Pasaport cüzdan, harç ve posta bedeli dekontu, (Temsilciliklerimizde tahsil edilmektedir)

Öğrenim amaçlı yurtdışına gidenlerin durumunu gösterir belge (harçsız pasaport başvurusu için),

Form dilekçe (Temsilciliklerimizde hazırlanmaktadır).

Dilekçe’nin imza bölümü için;

*12 yaşını dolduranların imza atmaları gerekmektedir. (13 yaşından gün alanlar ve daha büyükler).

*12 yaşından küçüklerin imza atma zorunluluğu yoktur.

*Mahcurlardan imza istenmez.

*Engelli (fiziksel engelli) kişilerin de 12 yaşını doldurmaları halinde imza atmaları gerekmektedir.

*İmza atamama durumlarında “imza atamaz” seçeneği belirtilir.
Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımız yurt dışındaki temsilciliklerimizden pasaport başvurusunda bulunabilirler mi?

Yasal yollardan yurt dışına çıktıkları tespit edilen ve haklarında herhangi bir arama kararı bulunmayan vatandaşlarımıza, yurt dışındaki temsilciliklerimizden başvuruda bulunmaları halinde 1 yıla kadar re’sen pasaport düzenlenebilmektedir. Ancak 1 yıldan fazla geçerlilik süreli pasaport başvurusunda bulunmak istemeleri halinde bağlı bulundukları Valilik ile yazışma yapılması gerektiğinden bu yazışmanın sonucuna göre pasaport düzenlenebilmektedir.
Pasaportumu kaybettim ve acilen Türkiye’ye gitmem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Aşağıdaki belgelerle birlikte bağlı bulunduğunuz Konsolosluğa başvurmalısınız:

Nüfus cüzdanı,

Oturma izniniz varsa bağlı bulunduğunuz Yabancılar Dairesi’nden pasaportunuzun kaybolduğuna dair belge,

3 adet fotoğraf,

Pasaportunuzun nerede, ne zaman ve nasıl kaybolduğunu belirten dilekçe. Kayıp pasaportunuza yapılacak zayi işleminin tamamlanabilmesi için Türkiye’deki ilgili makamlarla yazışma yapılması gerekmektedir. Bu işlemler 2 ay sürebilmektedir. Bu süre içinde Türkiye seyahat etmek istediğiniz takdirde adınıza seyahat belgesi düzenlenmesi mümkündür. Türkiye’den tekrar yurtdışına çıkabilmeniz için ikamet ettiğiniz yerleşim yerinin bağlı olduğu İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak yeniden pasaport çıkartmanız gerekmektedir.
Seyahat belgesi almak için hangi belgeler gereklidir?

Yurtdışında pasaportunu kaybeden veya kaçak durumda olup da ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat belgesi almaları için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bulundukları ülkedeki dış temsilciliğimize başvurmaları gerekir.

kimliklerini ispatlayacak nüfus cüzdanı, eski pasaport veya sürücü belgesi

3 adet vesikalık fotoğraf

uçak bileti

Turizm veya ticari amaçla gelenlerin yerel makamlardan getirecekleri pasaportu kaybettiklerine ilişkin belge

Yurtdışında kaçak olarak bulunanların, iltica etmedikleri veya ilticalarını geri çektiklerine dair yazı ve sınır geçme belgesi (Grenzübertrittsbeschenigung)
Pasaportun belirli sayfalarının fotokopisiyle Türkiye’ye seyahat edilebilir mi?

Pasaport fotokopisiyle seyahat edilmesi mümkün değildir.
Yurtdışında acilen pasaporta ihtiyacım olduğunda ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda en yakın konsolosluğa başvurabilirsiniz. Konsolosluklarımız tarafından adınıza seyahat belgesi düzenlenecektir.

Seyahat Belgesi, acil durumlarda kişinin yalnızca Türkiye’ye seyahat edebilmesini sağlayan ve yalnızca dış temsilciliklerimiz (konsolosluklar ve büyükelçiliklerin konsolosluk şubeleri) tarafından düzenlenen bir belgedir.

Seyahat belgeleri aynı gün içinde düzenlenebilmektedir.

Seyahat belgesi en fazla 1 ay süreyle geçerlidir ve Türkiye’ye girdikten sonra işlevini tamamladığı için bir daha kullanılamamaktadır.

Acil durumda gerçekleştirilen seyahatin bitiminde Türkiye’den yurtdışına tekrar çıkabilmeniz için e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Yurtdışında Pasaportunu Kaybedenlerin Konsolosluk İşlemleri” da bir yorum

 1. Sebnur Öztas

  Merhaba ben bayan Öztas,Sebnur iki hafta önce passaportumu kayip etdim en son cantama koymusdum ama ordan herhalde düsürmüsüm veya calinmis. Polise gitmisdim ve Fundbüroyu aramisdim ama oralardada yok.Elimde sadece aufenthaltstitelim kaldi ve yeni Passaport icin basvuru yapamiyorum.

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   Size en yakın Türk konsolosluğuna başvurarak yeni pasaport işlemlerinizi başlatabilirisiniz..

 2. Yonca

  Bende almanyada pasaportumu kaybettim ve düsseldorfdaki baskonsolosluguna bas vurdum. Kayitli oldugum il ve ilce müdürlügü ile yazisma gerceklesmesi gerekiyomus. Haber gelmesini bekliyorum. Dilekceyi 29.06.2018 tarihinide email olarak gönderdiler su ana kadar herhangi bir haber alamadim daha. Cevap gelir gelmez yeni pasaport basvurusunu yapabilecegimi söylediler. Simdi cabuk cevap almayi umut ediyoruz 30.07.2018 tarihinde memeleketimize dogru yola cikmayi planlamisdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir