Yurtdışı Seyehatı Esnasında Hastalanan Türk Vatandaşları Ne yapmalı?

Tarafından   08/20/2017

Yurtdışı Seyehatı Esnasında Hastalanan Türk Vatandaşları Ne yapmalı? yurtdışında seyahat ederken hastalanan Türk vatandaşları kendileri, çocukları,eşi, anne babası gibi yanında seyahat eden aile bireylerinin hastalanması halinde ne gibi işlemler yapması gerekir.

Ülke dışında seyahat eden Türk Vatandaşları sağlık durumları bozulduğunda ne yapmalıdır? Yurtdışında Hastane ve İlaç ihtiyacı nasıl karşılanır.

Hastane

Hastaneye yatırıldığınıza ve yardıma ihtiyacınız olduğuna dair bilgininin Büyükelçiliğimize, Başkonsolosluğumuza ve/veya Bakanlığımıza ulaşmasını müteakip en kısa zaman içinde sizinle temasa geçeriz ve durumunuzla ilgileniriz.

Bir suç neticesinde hastaneye yatırılmanız hâlinde durumunuzla ilgileniriz.

Talep etmeniz hâlinde, sağlık durumunuz hakkında Türkiye’deki yakınlarınıza bilgi veririz.

Yurt dışında seyahat sırasında karşılaştığınız sağlık sorunlarına ilişkin hastane masraflarınızı karşılayamayız. Buna karşılık yakınlarınızın size para transfer etmesine yardımcı oluruz.

Yabancı ülkede aldığınız tedaviye ilişkin tüm yazılı bilgi, tahlil sonuçları ve reçeteleri saklayınız. Türkiye’ye dönüşünüzün ardından, gerekli görmeniz hâlinde, aldığınız tedavi ve kullandığınız ilaçlar hakkında, Türkiye’deki doktorlara bilgi veriniz.

Yurt dışına tedavi amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) onayı ile gönderilmiş olan ciddi sağlık sorunları bulunan (kanser, organ nakli vb.) vatandaşlarımızın durumlarıyla yakından ve hassasiyetle ilgileniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir