Yurda Giriş Çıkış Kayıtlarının Öğrenilmesi

Tarafından   06/20/2017

Yurda Giriş Çıkış Kayıtlarının Öğrenilmesi

Yurda Giriş-Çıkış Kayıtları nasıl sorgulanır? e-Devlet Üzerinden alınacak yurda Giriş Çıkış Kayıtları T.C. Kimlik numarası ile yurda giriş-çıkış kayıtlarının tutulması

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’ye giriş ve çıkış yapan yolcular tarafından talep edilen giriş-çıkış kayıtlarının e–Devlet kapısı üzerinden verilmesini hizmete sunmuştur.

T.C. Kimlik numarası ile yurda giriş-çıkış kayıtlarının tutulmasının 2009 yılında başlaması nedeniyle, e-Devlet kapısı üzerinden erişilen bilgiler 2009 yılı sonrası kayıtları kapsamaktadır.

e-Devlet Üzerinden alınacak yurda Giriş Çıkış Kayıtları

Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 3 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Yurda Giriş/Çıkış Belge Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
Bu hizmeti kullanarak alacağınız Yurda Giriş/Çıkış Belgesi, oluşturulduğu tarihten itibaren 1 ay boyunca geçerlidir.
Oluşturduğunuz Yurda Giriş/Çıkış Belgesi ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde bulunduğunuz yerin İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.
T.C. Kimlik Numarası ile kayıt uygulamasına 2009 yılında başlanması sebebiyle bu yıldan önceki kayıtlara ait sorgulama yapılamaz. 2009 yılından önceki kayıtlarınız için Yurda Giriş/Çıkış Belgesi almak istiyorsanız bulunduğunuz yerin İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne müracaat ediniz.
Aşağıdaki başlangıç ve bitiş tarihi alanlarında tarih aralığı seçimi yaparak yurda giriş/çıkış kayıtlarınızı sorgulayabilir ve sorguladığınız kayıtların barkodlu belgesini oluşturabilirsiniz. Sorguladığınız tarih aralığında 500’den fazla kayıt olması halinde son 500 kayıt görüntülenir.

Yurda Giriş-Çıkış Kayıtları
Bakanlık

Basın yayın organlarında çıkan bazı haberlerde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM), Türkiye’ye giriş ve çıkış yapan yolcular tarafından talep edilen giriş-çıkış kayıtlarının, e-Devlet kapısı üzerinden verilmesini hizmete sunduğu, Türk vatandaşları ve ülkemizde ikametli olup yabancılara mahsus kimlik numarası sahibi yabancıların Türkiye’ye giriş ve Türkiye’den çıkış bilgilerine e-Devlet Kapısı üzerinden erişim sağlayabildiği kaydedilmektedir.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığımızca yapılan incelemede, sözkonusu yurda giriş çıkış kayıtlarına e-Devlet kapısı üzerinden erişilebildiği teyit edilmiş, ancak T.C kimlik numarası ile yurda giriş-çıkış kayıtlarının tutulmasının 2009 yılında başlaması nedeniyle, e-Devlet kapısı üzerinden erişilen bilgilerin sadece 2009 sonrası kayıtları kapsadığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir