Yeni Pasaport Konsolosluk Randevu Alma ,Gerekli Belgeler ve Pasaport Ücreti

Tarafından   01/22/2017

Yeni pasaport konsololuk randevu alma , gerekli belgeler ve pasaport ücretleri başlıklı yazımızda ; yurtdışında hizmet veren Türk konsolosluklarıdan nasıl yeni pasaport alınır , yurtdışı yeni pasaport başvurusu işlemleri  konusunu hakkında genel  bilgilendirme yapacağız. Yurtdışından yeni e-pasaport nasıl alınır?

Yeni pasaport başvurusu şahsen yapılır .Yeni pasaport alacak çoçuk ya da bebek dahi olsa yeni pasaport alırken bizzat konsoloslukta bulunması gerekiyor.Bunun dışında her pasaport için e-konsolosluk randevu sistemimnden ayrı ayrı randevu alınır.

Yeni tip pasaportlar kullanılmaya başlamasıyla birlikte artık pasaport süresi uzatma işlemi tarihe karıştı.Yani pasaportunuzun süresi bittiğinde geçerliliğide bitmiş oluyor.O yüzden kullanmakta olduğunuz pasaportun süresini arada sırada konturol etmek faydalı olacaktır.

Yeni pasaportlar Avrupa Birliği uyum anlaşmaları neticesinde diğer Avrupa ülkeleri pasaportlarında olduğu gibi geçerlilik süresince kullanılıyor. Geçerlilik süresi biten pasaportlar yenisiyle değiştiriliyor. Önceleri konsolosluklarda hazırlanan pasaportlar başvuruda bulunulduğunda hemen teslim ediliyordu. Artık yeni tip pasaportların basımı tek merkezden yapıldığı için (Ankara Gölbaşı) teslim süreside uzuyor.

Gelelim yazımızın konusu  Yurtdışından Yeni e-Pasaport nasıl alınır?

Yurtdışında yaşadıkları ülkeden yeni pasaport almak için başvuracak Türk Vatandaşları ilk olarak kendilerine en yakın Türk Konsolosluğundan pasaport için konsolosluk randevusu alması gerekiyor.Burada dikkat edilmesi gereken konu yurtdışı pasaport randevularının e-pasaport randevu sisteminden değil e-konsolosluk randevu portalından alınacak olması.

ÖNEMLİ !! e-KONSOLOSLUK NEDİR? Tıklayınız

Yeni Pasaport başvurusunun şahsen yapılması zorunludur..Randevu alınırkende işlem yapılacak pasaportlar sayısınca ayrı ayrı ayrı randevu alınması gerekiyor. Örneğin Ali Bey kendisi , eşi ve 2 çoçuğu için yeni pasaport almak istiyor. Ali Bey’in burada her pasaport için ayrı ayrı randevu alması gerekiyor.Kısacası Ali Bey e-konsolosluk randevu sisteminden ayrı ayrı 4 pasaport randevusu alması gerekiyor.

YENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Konsolosluktan yeni pasaport almak için başvuruda bulunan vatandaşlar randevu tarihinde randevu saatinden en az yarım saat önce randevu aldıkları ilgili konsoloslukta bulunması gerekiyor.Vatandaşlardan yeni pasaport başvurusu esnasında istenecek belgeler ise şöyle;

Pasaport başvurusunda bulunan kişinin  Nüfus cüzdanı  , Kimlik Kartı , (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı)

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, (fonu beyaz) Çoğu konsolosluklarımızda fotoğraf çektirmek için kabinler mevcut .Eğer imkanınız varsa fotoğrafı önceden çektirmeniz daha faydalı olacaktır.

Reşit olmayanlar için anne ve babanın muvafakatnamesi, (boşanma, anne veya babanın cezaevinde olması, evlilik dışı doğan çocuklar adına başvuru gibi detaylarda muvafakatname konusu için lütfen Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu/Yeni Pasaport Başvurusu/18 Yaşından Küçükler İçin Pasaport Başvurusu bilgi metinlerini okuyunuz).

Zihinsel engelli başvuru sahipleri 18 yaşından büyük ise vasinin kendisi veya muvafakatnamesi,

Süresi gecen pasaport (İlk defa pasaport alacaklar hariç)

Pasaport cüzdan, harç ve posta bedeli ücreti (Konsolosluklarda tahsil edilmektedir).

Öğrenciler için pasaport harçı ödenmez bundan dolayı öğrenim amaçlı yurtdışına gidenlerin durumunu gösterir belge

Eğe yurtdışında ikamet eden kişi öğrenci ise , bulundukları ülkede kayıtlı öğrenci (okul öncesi, aday çıraklık-çıraklık tanımına karşılık gelen okullar, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğrenim) olduklarını gösterir belge

Pasaport Başvuru Formu dilekçesi (Konsoloslukta  hazırlanmaktadır).

Yukarıda adı geçen bu form ve  dilekçe’nin imza bölümü için;

-12 yaşını dolduran tüm başvuru sahipleri imza atmaları gerekmektedir. (13 yaşından gün alanlar ve daha büyükler).

-12 yaşından küçüklerin başvuru  formuna imza atma zorunluluğu yoktur.

-Zihinsel Özürlülerden imza istenmez.

-Eğer engelli (fiziksel engelli) kişilerin de 12 yaşını doldurmaları halinde imza atmaları gerekmektedir.

-İmza atamama durumlarında formdaki “imza atamaz” seçeneği belirtilir.

YURTDIŞI PASAPORT HARCI NE KADAR?

Konsoloslukta yeni pasaport başvurusu esnasında  pasaport süresine göre ücret ödenir. Yeni pasaportlar  6 ay , 1 , 2, 3 , 5 , 10 yıllık olarak düzenlenir.  Yurtdışı pasaport harçları her yıl Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenir.Pasaport harç ve defter bedelleri her yıl  492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile her yıl Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. Resmi gazetede yayımlanan pasaport harçları 1 OCAK itibaren geçerli olur.

2017 YURTDIŞI PASAPORT HARÇ VE DEFTER BEDELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BASIMI TAMAMLANAN PASAPORT NE ZAMAN TESLİM EDİLİR?

Basımı tamamlanan pasaport posta yoluyla başvuru yaptığınız konsolosluğa , yoğunluğa göre  10 -15 gün içersinde gönderilir.Başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresine pasaportunuzu alabileceğinize dair e posta gönderilecektir.Eğer konsolosluğa telefonla ararsanız pasaportunuzun gelip gelmediğini  sorabilirsiniz.

Basımı

Yeni Pasaport Konsolosluk Randevu Alma ,Gerekli Belgeler ve Pasaport Ücreti” da bir yorum

 1. Mehmet koykac

  Nufuscikarmak için Termin almaz icini yarın saat 11 yarın 8.2.2017

 2. Kismet

  Kardeşim icin randevu almak istiyorum ama olmuyor yardimci olabılırmısınız lütfen

 3. ramazan

  Slm benim hollanda pasportu alam oyuzden bana diyorlar turk pasportun suresi olmasi lazim sure bitmis randuvu alacam bir turlu olmiyor tardimci olsaniz sevinirim

 4. Salih Hamid

  Pasaportumun ozerinde sekilde goruldugu gibi iptal edilmistir.mumkunse bu sorunun giderilmesini rica ederim.

 5. Salih Hamid

  Pasaportumdaki iptal nedenini ve bu sorunun giderilmesini rica ediyorum

 6. Hürriyet İkizoğlu

  Oğluma yeni pasaport almak için randevu almak istiyorum ama münih konsolosluğu internet sayfasına ulaşamıyorum

 7. ahmet

  ben 17 yasindaki oglumun pasaportunu uzatacam yada yeni pasaport fark etmez schulbescheinigung resim ve nüfus cüzdani haric baska belge lazimmi birde ben ve esimin beraber gelmesimi lazim yoksa benim babasi olarak tek gelmem yeterlimi cevap yazarsaniz memnun olurum simdiden tsk ederim

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   18 yaşından küçükler için pasaport düzenlenmesi amacıyla, anne ve babanın birlikte Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri gerekmektedir.

 8. Selvinaz

  Yeni doğan bebeyimi kayit yaptirmak istiyorum pasport başvurmak istiyorum

 9. sevki

  ben sevki yeni kimlik belgesi hamburg da verilmye baslandimi acaba lutfen cevap yazarmisiniz tesekur ederim saygilar sevki arslan

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   Henüz yurtdışında yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlamadı.Konsolosluklarday yapılacak yeni düzenlemerle birlikte yeni kimlik kartı dağıtımı başlayacak

  2. ekonsolos Gönderi yazarı

   Henüz yurtdışında yeni kimlik kartları dağıtılmaya başlamadı.Konsolosluklarday yapılacak yeni düzenlemerle birlikte yeni kimlik kartı dağıtımına başlanılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir