Yeni Pasaport Alma/Pasaport Uzatma İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma

Tarafından   07/07/2017

Yeni Pasaport Alma/Pasaport Uzatma İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma

Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları için yeni pasaport alma , pasaport yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında hazırladığımız bu makale ile pasaport işlemleri için konsolosluk randevu nasıl alınır? Konsolosluk yeni pasaport başvurusu için gerekli belgeler , Konsolosluk yeni pasaport harç ücretleri , basımı tamamlanmış pasaportların teslimi nasıl ve ne zaman yapılır hakkında olacak.

Eski tip pasaportların kullanımdan kaldırılmasıyla birlikte yeni çipli pasaportlar vatandaşlara dağıtılmaya başladı.2011 yılından itibaren Büyükelçilik ve konsolosluklarda eski tip pasaportlarla ilgili artık hiçbir işlem yapılmamaktadır.

Yeni pasaport müracaatları www.konsolosluk.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve başvuru sahibinin kimlik bilgileri girilerek alınacak olan pasaport randevusu ile şahsen yapılır. Konsololuk randevu sayfasından randevu alırken her pasaport için ayrı ayrı randevu alınır. Randevusuz gelenlerin başvuruları kabul edilmiyor..

Randevu alma sayfadan Pasaport işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yeni pasaport kaç günde çıkartılır?

Bilindiği üzere yeni tip e-pasaportlar artık E-pasaportlar Türkiye’de tanzim edilmektedir.Ortalama olarak müracaat tarihini izleyen iki hafta içinde yeni pasaport ilgili konsolosluğa(başvuruda bulunduğunuz konsolosluğa) ulaşmaktadır.Yaz döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle bu süre biraz uzamaktadır.

Bazı internet sayfalarında ya da forumlarda konsololsuktan 1 günde içinde e-pasaport alındığı hakkında asılsız paylaşımlarda bulunulmaktadır. Yurt dışında müracaat etmiş birisi için bu mümkün değil .Müracaat esnasında başvuruda bulunan şahsın bilgileri bilgisayardan online Türkiye’deki pasaport tanzim merkezine gönderiliyor.
Tanzim edilen pasaport daha sonra hızlı posta/kurye servisi ile müracaatı alan dış temsilciliğe gönderiliyor.

PASAPORTUMU KAYBETTİM/ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM ?

Size en yakın Büyükelçilik Konsolosluk Şubesine ya da başkonsololsuğumuza süratle haber veriniz.Karakola müracaat edip, pasaportunuzu kaybettiğinize dair belge alınız.

BASIMI TAMAMLANAN E-PASAPORTU KONSOLOSLUKTAN TESLİM ALMAK İÇİN NE GEREKLİ?

E-Pasaportunuzu teslim almak için bir önceki pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.E-Pasaportlar kişinin bizzat kendisine veya müracaat sırasında vekaletnameyle tayin ettiği vekiline teslim edilmektedir.İlgili sayfaları iptal edildikten sonra eski pasaportunuz
size geri verilecektir

Yeni Pasaport Başvuru İşlemleri için Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni pasaport için konsolosluk randevusu alacak vatandaşların  öncelikle nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası olması şarttır. T.C kimlik numarası bulunmayan kimliklerin müracaattan önce değiştirilmesi gerekmektedir.

Gelelim asıl konumuz olan ” Pasaport İşlemleri için Konsolosluk Randevu Alma ” işlemine. Randevu linki https://www.konsolosluk.gov.tr/  li adresine tıkladığınızda aşağıda resimde görüldüğü gibi, pasaport başvurusu yapmak istediğiniz konsolosluk ve bulunduğu ülke seçimi yapacağınız sayfa açılacaktır.

Örnek Resimde görüldüğü gibi temsilcilik seçiminde Ülke olarak: Almanya, Temsilcilikolarak ise: Berlin Başkonsolosluğunu işaretliyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sitenin sağ üst kısmında bulunan,” Randevu Al ” butonuna tıklıyoruz.

Bir sonraki adımda  ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sizden yapmak istediğiniz işlem türünü seçmeniz istenecektir. (Aşağıda ki görülen resim) Biz burada ” PASAPORT ” işlemini tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.Pasapor işlemleri arasından istediğiniz işlem tercihini yaparak bir sonraki  adıma geçiyoruz.Biz burada ” Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu / Yeni pasaport başvurusu ” işlemini seçiyoruz.

Açılan sayfada Umuna Mahsusu Pasaport Başvurusu ile ilgili genel bilgileri ,gerekli belgeleri, masraf ve formları görebilirsiniz.Buradaki HEMEN RANDEVU AL linkini tıklayarak randevu alma işlemini başlatıyoruz.

Sonraki açılak sayfadaki ilgili yerlere T.C. Kimlik Numaranızı Yazınız ve size gönderilecek şifre için e-posta yazınız. T.C. Kimlik numaranız yoksa bir yakınızın T.C. numarasıyla randevu alabilir ve randevu gününde görevli konsolosluk çalışanına bu bilgiyi verebilirsiniz. (Bazı e-posta adreslerine şifre gönderilmesinde sorun yaşanmaktadır. Eğer e-postanıza şifre gelmediyse , başka bir e-posta adresi kullanmanız rica olunur.)

Sistem tarafından epostanıza gönderilen şifreyi giriniz ve Kaydet ve Devam Et yazan yeri tıklayınız.
Belirtilen gün saatlerden size uygun birini seçtikten sonra, sağ altta yer alan Seç’e basınız. İleri bir tarih için randevu almak istiyorsanız, Takvimin yazılı olduğu yere tıklayarak başka bir tarih seçebilirsiniz.

Randevunuzu belirledikten sonra, “İşleminizi Onaylayın” sayfasında randevu bilgileriniz yer alacaktır. Bilgiler doğruysa “Onayla ve Randevumu Al” yazan yeri tıklayınız. Randevunuz onaylanınca ekranda tarih ve saat görülecektir.
(İşleminizi onayladıktan sonra bir yere not etmeniz tavsiye olunur. Daha sonra size herhangi bir bilgi E-Postası gelmeyecektir.)

Yeni Pasaport Alma/Pasaport Uzatma İşlemleri İçin Konsolosluk Randevu Alma” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir