Vizesiz Avrupa Seyehatı Ne Zaman Başlıyor?

Tarafından   02/17/2017

Ankara ve Brüksel’in vizelerin kalkması için görüştüğünü, iki tarafın aralık ayında el sıkışabileceğini iddia etti.Alman basınına göre, Avrupa Birliği ile Türkiye, vizelerin kaldırılmasına yönelik anlaşmaya çok yakın, iki taraf aralık ayında el sıkışabilir.

Huffington Post’un Almanca sitesi, Die Welt gazetesine dayandırarak yazdığı haberinde, Türkiye ile AB arasındaki gerilime rağmen iki tarafın aralık ayında vizenin kaldırılması için yoğun çaba sarf ettiğini yazdı.

Habere göre, vizelerin kaldırılmasına yönelik somut bir plan bulunuyor ve bu planın gelecek hafta uygulanması bekleniyor.Die Welt’e konuşan üst düzey AB yetkilisi vize serbestisi şansının o kadar da kötü olmadığını söylüyor.Vize serbestisiyle ilgili görüşmelerin önümüzdeki çarşamba günü Brüksel’de başlayacağı belirtiliyor.

Masaya oturacak isimlerin AB Bakanı Ömer Çelik, AB Komisyon Başkan Yardımcısı Franz Timmermans, AB Göç Komiseri Dimitris Avramopolus ile, Güvenlik Komiseri Julian King olacağı aktarılıyor.

Die Welt, Bakan Çelik’in, AB’nin vizelerin kalkması için şart koştuğu Terörle Mücadele Yasası’nda yeni düzenlemeler ile ilgili taslak sunacağını öne sürüyor.Gazete, taslağın Avrupa Konseyi’nin Strazburg’ta insan hakları sorumluları ile gizli bir toplantıda hazırlandığını iddia ediyor.

Habere göre, bu madde Türkiye’nin yerine getirmek zorunda olduğu 72 maddeden geriye kalan 7 maddenin en önemlisi olarak görülüyor.

İki taraf arasında uzlaşma sağlanması durumunda Timmermans bir sonraki hafta Ankara’ya gelecek. Avrupa Konseyi de vizelerin kaldırılması için destek verdiğini açıklayacak.

Konsey, böylece Avrupa Komisyonu’nda yapılacak oylama için alt yapı hazırlamış olacak.

Bu süreçlerden sonra devlet ve hükümet başkanları aralık ayı ortasında karar alacak ve karar Avrupa Parlementosu’nda onaylanacak.

Vizesiz Avrupa Seyehatı Ne Zaman Başlıyor?” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir