Viyana Türk Konsolosluğuna Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   05/04/2018

Avusturya Viyana Türk Konsolosluğuna Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Viyana Konsolosluk kimlik kartı başvuru işlemleri .. Viyana Başkonsolosluğuna yeni kimlik kartı için başvurular nasıl yapılır?

Nihayet yeni kimlik kartı Avrupada dağıtılmaya başladı. Avusturya Viyana bölgesinde ikamet eden Türk Vatandaşları mevcut nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartı ile değiştirebilecekler . Yeni kimlik kartların Avusturyada dağıtımı 3 Nisan 2018 tarihi itibaren başladı.

Viyana Türk konsolosluğuna yeni kimlik kartı başvuruları randevu sistemi üzerinden alınacak konsolosluk randevusu ile şahsen yapılacak. Başvuruda bulunan vatandaşlar kimliklerini malesef aynı gün alamıyorlar. Pasaportlarda olduğu gibi yeni kimlik kartların basımı Türkiye’deki merkezde gerçekleştiriliyor. Basım işlemi tamamlanan çipli kimlik kartı posta yolu ile başvuru yapılan konsolosluğa teslim ediliyor.

Kimlik başvurularını vatandaşlar konsolosluk randevu sayfası üzerinden takip edebilecekler.

Yeni kimlik kartı başvurusu için randevu nereden alınır?

TC Kimlik Kartı başvurusu için vatandaşlar üzerinden sitenin Nüfus bölümünden randevu Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Başvurusu (Doğum veya Değiştirme nedeniyle) linki tıklanarak randevu alınması ve aşağıda kayıtlı belgelerle Başkonsolosluğa randevu saatinden en az 15 dakika önce hazır bulunulması gerekmektedir .

Yeni kimlik kartı çıkartma ücreti ne kadar?

Yeni kimlik kartı için ödenecek ücret 7,10 Euro (2018 yılı) bu ücretin 4,10 eurosu kart bedeli 3 eurosu da posta ücreti olarak tahsil edilir.

Yeni kimlik kartı başvursunda hangi belgeler istenir?

-Mevcut Nüfus Cüzdanı ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (Doğum nedeniyle başvuranlar hariç)

-T.C. Pasaportu (varsa) /

-T.C. Uluslararası Aile Cüzdanı (varsa) /

-T.C. Sürücü Belgesi (varsa)/

-Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararı (boşanmış anne veya babanın 18 yaşından küçük çocuğu adına başvuru yapması için)

-1 adet biyometrik fotoğraf

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Çocukların kimlik kartı için fotoğraf gerekli mi?

On beş yaşını tamamlamış olanlar için kimlik kartında kullanılmak üzere biyometrik fotoğraf gereklidir. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi hâlinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Yeni Kimlik kartı müracaatı için kaç yaşından itibaren biyometrik veri ve imza alınır?

Kimlik kartı almak için müracaat eden on beş yaşını tamamlayan Türk vatandaşlarının her başvuruda biyometrik verisi ve imzası alınır. Kimlik kartı talebinde biyometrik verisi ve imzası alınacak kişinin şahsen başvurusuzorunludur..

Kimlik kartı kaç günde teslim edilir?

Kimlik kartı 10-15 gün içersinde teslim edilir.Tabi bu süre başvurulardaki yoğunluğa göre değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir