Viyana Türk Konsolosluğu Noter İşlemleri için Randevu Alma

Tarafından   12/22/2018

Viyana Türk Konsolosluğu Noter İşlemleri için Randevu Alma ve gerekli belgeler ödenmesi gereken harç ve vergiler ile Viyana Başkonsolosluğu noter servisi telefon numarası yazımızın konusunu oluşturuyor. Avusturya Viyana Başkonsolosluğu ve Salzburg Başkonsolosluğu vekaletname verme işlemleri için başvurular konsolosluktan randevu alınarak yapılır.

Randevular nereden nasıl alınır?

Konsolosluk randevuları internetten işlem için başvuruda bulunacak şahısların kimlik bilgileri girilerek alınmaktadır. Yurtdışında hizmet veren tüm konsolosluklarda artık bir çok işlem randevu alınarak gerçekleştirilmektedir. Randevular aşağıda linkini paylaştığımız linkten işlem türüne göre alınır.

Randevu için Tıklayınız

Hangi Konular için vekaletname düzenlenir?

Konsolosluk bünyesinde hizmet veren noter birimi tarafından  ; boşanma davaları, gayrimenkul
alım/satım, miras intikali, taksimi, devri ve satışı, evlat edinme, oto alım satımı,merkez bankasında işlem ve tanıma senedi vekaletnameleri düzenlenir.

Noter işlemleri için gerekli bilgiyi telefonla hafta içi 14:30 ile 17:00 saatleri arasında ya da e-posta yoluyla edinebilmeniz mümkün.

Avusturya Viyana Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta adresi
Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130-Wien
Telefon numarası :+43 (01) 877 71 81

Noter ve Tebligat işlemleri için : 129 veya 130

e-posta adresi : konsulat.wien@mfa.gov.tr

Noter işlemleri için vekalet verecek vatandaşların , yaptırmak istediği işlem türüne göre vekaletname vermeleri ileride yaşanması istenmeyen hukuksal durumlar açısından önem teşkil eder. Örneğin Türkiye’de  mevcut aracınızı satmak istiyorsunuz ama yurtdışında olduğunuz için bu işlemi bir yakınınıza vekalet vererek halletmek istiyorsunuz.Yapmanız gereken yalnızca satmak istediğiniz taşıt için vekaletname düzenlemek olmalı.

Noter işlemleri nasıl yapılır?

Başvuruda bulunan şahsın imzalaması gerekmeyen noter işlemleri posta yoluyla yapılır. Bunun dışında her türlü vekaletname ve noter huzurunda imzalanması gereken evrak için ilgili başkonsolosluğa şahsen müracaat eadilmesi gerekmektedir.

Noter İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Neler?

– TC Kimlik kartı,

– Pasaport,

– İkamet ilmühaberi (Meldezettel),

– İzinle Türk vatandaşlığından çıkarak yabancı bir ülkenin vatandaşlığınageçenlerin, vatandaşı oldukları ülke makamlarınca verilmiş kimlik belgeleri  ya da  pasaportları ve Mavi Kartları,

– Fotoğraf yapıştırılması zorunlu olan vekaletnameler (boşanma davaları, gayrimenkul
alım/satım, miras intikali, taksimi, devri ve satışı, evlat edinme, oto alım satımı,merkez bankasında işlem ve tanıma senedi vekaletnameleri) için son 6 ay içindeçekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf (fotoğrafların aynı ve ön cepheden çekilmişolması gerekmektedir. Bilgisayarla çoğaltılan fotoğraflar kabul edilmemektedir),

– Vekil tayin edeceğiniz kişinin T.C. Kimlik Numarası.

– Noter işlemine konu olan evrak

Vekaletname türlerine göre aşağıdaki hususlarınönceden bilinmesi önem arzetmektedir:

– Gayrimenkulle ilgili işlemlerde (satış, inşaat, istimlak, ioptekle kredi alma vs.) Tapubilgileri (il, ilçe, köy/mahalle, bölge/mevkii, pafta, ada, parsel numaraları gibi)

– Araç ile ilgili işlemlerde (satış, devir, kullanma vs.); Aracın ruhsat bilgileri

– Bankalarla ilgili işlemlerde; Bankanın adı, şubesi, hesap numarası,

– Kira işlemlerinde; Gayrimenkulün adresi,

– Telefon işlemlerinde; Telefonun idaresi ve telefon numarası.

Noter ücreti ne kadar?

Noter işlemleri için alınacak vergi ve harç oranları her yıl yeniden belirlenmekte olup. Tahsilatlar konsolosluk bünyesinde hizmet veren veznelerde nakit olarak yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir