Türkiye’ deki Malvarlığı için Otomatik Bilgi Paylaşımına Ne Zaman Geçilecek?

Tarafından   01/04/2018

Türkiye’ deki Malvarlığı için Otomatik Bilgi Paylaşımına Ne Zaman Geçilecek? Hangi ülkelerle hangi bilgiler paylaşılacak? Almanya , Hollanda , Fransa , Avusturya ,İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarını tedirginlik içinde bırakan kanun hakkında açıklama geldi.

1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla otomatik bilgi paylaşımı uygulamasının başlanacağı haberlerinin yayılması nedeniyle bir çok vatandaş tepki göstermişti.Bu tepkiler üzerine hükümet tarafından konu hakkında açıklık getirildi: Uygulama başlamadı, mal varlığına ilişkin bilgiler paylaşılmayacak

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, basında çıkan gurbetçilerin Türkiye’deki mal varlıklarının yaşadıkları ülkelerle paylaşılacağı iddialarına açıklık getirdi. Uygulamanın başladığı ve mal varlığına ilişkin bilgilerin paylaşılacağı haberi gerçeği yansıtmadığın dikkat çekti.

Mustafa Yeneroğlu şunları söyledi: “Bilindiği gibi mali konularda yabancı ülkelerle karşılıklı bilgi paylaşımını içeren “otomatik bilgi paylaşımı” meselesi kamuoyunda yer alan bir konudur. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından da, kendilerini doğrudan ilgilendiren bir konu olması nedeniyle yakından takip edilmektedir. Biz de taşıdığımız sorumluluğun gereği olarak meselenin mahiyetine ilişkin açıklamalar da bulunmakta, yurt dışı ziyaretlerimizde ve tarafımıza yapılan başvurularda vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz.

Konuyla ilgili basında bugün itibarıyla kamuoyunu yanlış bilgilendirici haberlerin yer alması, şaşkınlık verici bir durumdur. Anlaşılan, haberler yetkili mercilerle görüşülmeden hazırlanmıştır. Uygulamanın başladığı ve mal varlığına ilişkin bilgilerin paylaşılacağı haberi gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu kapsamda iki noktayı tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum: Öncelikle 1 Ocak 2018 itibarıyla bilgilerin paylaşılmasına başlandığı gibi bir durum söz konusu değildir. Daha önce de açıkladığımız gibi, otomatik bilgi paylaşımının uygulamaya geçmesi için, Bakanlar Kurulu Kararıyla paylaşımın yapılacağı ülkelerin ve paylaşımın nasıl olacağının netleştirilmesi gerekir. Ancak bu henüz gerçekleşmemiştir. İkincisi Türkiye’deki taşınmaza, mal varlıklarına ilişkin herhangi bir paylaşım yapılmayacaktır.

Küçük bir detay da olsa kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi şarttır. Özellikle otomatik bilgi paylaşımı konusunda kamuoyunda doğru, kapsamlı ve detaylı bilgilere fazlasıyla ihtiyaç vardır. Buna rağmen yanlış bilgide ısrar edilmesi tuhaf bir durumdur. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için yapılması gereken tek şey, ilgili mercilerden güncel bilgileri almaktır. Bu noktada, konuyla ilgili sorulara verdiğimiz kapsamlı açıklamalar da faydalı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir