Türk vatandaşıyla yabancı uyruklunun evlenebilmesi için gerekli belgeler nelerdir?

Tarafından   06/20/2017

Türk vatandaşıyla yabancı uyruklunun evlenebilmesi için gerekli belgeler nelerdir?

Bir Türk ile yabancı uyruklu bir şahsın Türkiye’de nikah işlemlerinde genel olarak aşağıdaki belgeler istenmekle beraber kesin yanıt için nikahın kıyılacağı yerdeki Evlendirme Memurluğu ile temas edilmesi yararlı olacaktır.

Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus Müdürlüklerinden alınacaktır.

5 adet vesikalık fotoğraf: fotoğraflar Evlenme Yönetmeliğine uygun, (Başörtülü fotoğraflar alın ve çene açıkta olmak şartıyla) renkli ve son 6 ay içinde çektirilmiş olmalıdır. Bilgisayarla çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir).

Evlenme Beyanı (2 Adet): Medeni hal bölümüne “bekar”, “dul” veya “boşanmış” şeklinde uygun olan yazılacaktır. Dul ise eşinin ölüm tarihi, boşanmış ise boşanma kararının kesinleşme tarihi gün – ay – yıl olarak yazılacaktır. (Kadın dul veya boşanmış ise, evlenebilmesi için 300 günlük bekleme (iddet) süresinin geçmesi gerekmektedir. Bu süre tamamlanmamışsa, iddet süresinin kaldırılması için Aile Mahkemesi’nden Mahkeme Kararı alınması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı: Başvuru sırasında aslı ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Fotoğrafsız Nüfus Cüzdanı kabul edilmemektedir.

Sağlık Raporu: Türkiye’deki bir sağlık kurumundan alınabilir.

Yabancı Uyruklu Kişi: Türkiye’de yasıyorsa ülkesinin Konsolosluğundan, yurtdışında yasıyorsa ülkesindeki ilgili makamlardan alacağı çok dilli Evlenme Ehliyet Belgesi ve Doğum Kayıt Örneği, boşanmışsa açıklamalı Evlenme Kayıt Örneği, dulsa vefat eden eşine ait açıklamalı Ölüm Kayıt Örneği, İkametgah Belgesi, Pasaport aslı ve fotokopilerini (noter tasdikli) Evlendirme Memurluğuna ibraz edecektir. Evlenmek isteyen yabancı Türkçe bilmiyorsa müracaat sırasında ve nikah sırasında tercüman bulunduracaktır.
Yabancı uyrukluyla yabancı ülkede yapılan evliliğin Türkiye’de tescil edilmesi için gerekli işlem ve belgeler nelerdir?

Sözkonusu evliliğin Türkiye’de tescil edilebilmesi için nikahın yapıldığı ülkedeki Türk Konsolosluğuna evlilik bildiriminde bulunulması gerekmektedir. Gerekli belgeler şunlardır:

Yabancı uyruklu eşin uluslararası doğum belgesi (Formül A),

Uluslararası evlenme belgesinin aslı

Eşlerin nüfus cüzdanlarının asılları,

Yeni Nüfus Cüzdanında kullanılmak üzere, son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli fotoğraf. (Fotoğrafların hepsinin aynı ve önden çekilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayarla çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir. Başörtülü fotoğraflar Evlenme Yönetmeliği uyarınca alın ve çene açıkta olmak şartıyla kabul edilmektedir.) – Sağlık Raporu: Türkiye’deki bir sağlık kurumundan alınabilir.

Türk vatandaşıyla yabancı uyruklunun evlenebilmesi için gerekli belgeler nelerdir?” da bir yorum

  1. .TETIANA

    6458 Nolu yasayı bilmeden ihlal eden bir ukrayna vatandaşıyım.Hayatımda ilk seyahatimi Türkiye’ye gerçekleştirdim.Böyle bir gümrük yasasının olduğunu bilmiyordum.19.03.2017 tarihinde istanbul sabiha gökçen havaalanından kendi ülkeme dönmek için çıkış yaparken kural ihlalinde bulunduğum gerekçesiyle hakkımda deport tutanağı tanzim edildi.663 Türk Lirası para cezasına tabi tutuldum üzerimde o kadar para olmadığı için deport cezası parasını ödemeden çıkış yaptım.Gümrük polisinin beni sorgulaması şu şekilde oldu sen türkiyede 3 ay kaldın ukraynaya döndün orada 3 ay kalman gerekirken 1 ay kalıp türkiyeye giriş yapmışsın yaptığım tek kural hatası bu ben bir türk vatandaşıyla evlenecektim.Ama o anda benim evlenme ehliyet belgem yoktu kendi ülkeme bu nedenle dönüş yapmıştım.Başıma böyle bir durum geldi.Bu nedenle benim vize talebim kurumunuz tarafından reddedildi.Ben evlenmek için türkiye gitmek istiyorum.Bunun telafisi veya başka yerine getirilmesi gereken diğer olanakları yokmudur.Bana bu konuda yardımcı olursanız eğer çok memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir