Salzburg Türk Konsolosluğu Pasaport Başvuru İşlemleri

Tarafından   03/06/2018

Salzburg Türk Konsolosluğu Pasaport Başvuru İşlemleri başlıklı yazımızın konusu Avusturya Salzburg Türk Konsolosluğuna pasaport başvurusu nasıl yapılır , gerekli belgeler neler , yeni pasasport çıkarmak için kaç para ödenir , çoçuklar için nasıl pasaport başvurusu yapılır , yeni pasaport kaç günde gelir , kayıp pasaport için hangi işlemler yapılır soruları oluşturmaktadır.

Salzburg Başkonsolosluğuna E-Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi tüm konsolosluklarda tüm işlemler için randevulu sisteme geçilmiştir. E-Pasaport başvurusunda bulunacak şahısların öncelikle www.konsolosluk.gov.tr adresinden online konsolosluk randevu alması gerekiyor.Randevular her pasaport için ayrı ayrı alınır .Örneğin anne baba ve çocuk için yeni pasaport başvurusu yapılacaksa her birey için ayrı ayrı randevu alınır..

Pasaport işlemleriyle ilgili bilgi almak için hafta içi 14:00-16:00 saatleri arasında +43/66244212012 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Başkonsolosluğun konsulat.salzburg@mfa.gov.tr e-posta adresine ilettiğiniz sorularınız en kısa zamanda cevaplanmaktadır..

Pasaport başvurusu şahsen mi yapılır?

Pasaport yenilemek isteyen ilgili şahısın bizzat müracaat etmesi zorunludur. Reşit olmayan yani 18 yaşından küçük çocukların pasaport veya seyahat belgesi işlemleri için anne, baba ve çocuğun birlikte konsolosluğa gelmesi gerekmektedir. Çocukların velayeti anneye, babaya veya üçüncü bir şahsa verilmiş ise velayeti elinde bulunduran kimse diğer ebeveyn olmaksızın işlemi gerçekleştirebilir.Sözkonusu velayet kararının nüfus kayıtlarına işlenmiş olması gerekmektedir.

Engelli olan veya sağlık nedeniyle bizzat başvurma imkanı bulunmayan vatandaşların pasaport işlemini yargı kararı ile vasi tayin edilen kişi, gerekli belgeyi ibraz etmek suretiyle yapabilir.

Randevu alınan gün ve saatte gerekli belgelerle birlikte ilgili konsoloslukta hazır bulunulması gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi 10 yaş ve üzerindeki çocuklar için yapılacak pasaport başvurularında çocukların da Başkonsolosluğua gelmesi zorunludur..

Yeni Pasaport kaç günde teslim edilir? Nasıl teslim alınır?

Yeni pasaport başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra tanzimi için bilgiler Türkiye pasaport tanzim merkezine gönderilir. Basımı ve posta ile konsolosluğa gönderilmesi 10-15 gün içinde gerçekleştirilir.

Pasaportunuzun ilgili konsolosluğa ulaştığına dair bilgi e-posta hesabınıza mesaj olarak gönderileceğinden, başvuru yapıldıktan sonra e-posta hesabının düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir (bu bilgi yaklaşık 2 hafta içinde ulaşmaktadır).

Pasaportunuzun teslim almaya hazır olduğu bilgisini aldıktan sonra, hafta içi 8.30-15.00 saatleri arasında, randevu almaksızın, başvuru belgesi, mevcut pasaport ve nüfus cüzdanı ile birlikte ilgili konsolosluğa gelerek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

İstisnai haller saklı kalmak koşuluyla, pasaportların posta ile adrese gönderilmesi uygulaması bulunmamaktadır.

Yeni pasaportun teslim edilebilmesi esnasında, kaybından dolayı yeni pasaport alanlar ile doğum nedeniyle ilk kez pasaport çıkartanlar hariç, eski pasaportun ibrazı zorunludur. Yeni pasaporta müracaat ettikten sonra mevcut pasaportunu kaybeden vatandaşların önce pasaport kayıp işlemleri sonuçlandırılır, daha sonra da yeni pasaportları kendilerine teslim edilir.

Konsolosluğa gelen pasaportumu başka birisi benim adıma alabilir mi?

Yeni pasapor müracaatı esnasında doldurulacak bir muvafakatname ve eski pasaportun ibrazı koşuluyla başka bir şahıs tarafından teslim alınması da mümkündür.

Yeni pasaport için ne kadar ödeyeceğim?

2018 yılı için pasaport harçları aşağıda verilmiştir. Ödenmesi gereken harç ve diğer masraflar konsolosluk veznelerinde nakit olarak tahsil edilir.Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılamaz.

Yeni Pasaport 6 Aya Kadar : € 15,87
Yeni Pasaport 1 Yıla Kadar : € 23,19
Yeni Pasaport 2 Yıla Kadar : € 37,85
Yeni Pasaport 3 Yıla Kadar : € 53,75
Yeni Pasaport 3 Yıldan Fazla : € 75,75
DEĞERLİ KAĞIT ÜCRETLERİ
Umuma Mahsus Pasaport : € 23,93
POSTA ÜCRETLERİ
Pasaport Posta Bedeli : € 4,00
Toplam Masraf : € 103.68

Yeni Pasaport çıkartmak için istenilen belgeler nelerdir?

Eski pasaport (İlk defa pasaport alacaklar hariç)

Pasaport cüzdan, harç ve posta bedeli dekontu (Konsolosluk veznelerinde tahsil edilmektedir).

Pasaport Başvuru Form dilekçe (Konsoloslukta hazırlanmaktadır).

Nüfus cüzdanı aslı, (T.C. Kimlik no’lu – 15 yaşından büyükler için fotoğraflı)

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, (arka fonu beyaz)

Reşit olmayanlar için anne ve babanın muvafakatnamesi, (boşanma, anne veya babanın cezaevinde olması, evlilik dışı doğan çocuklar adına başvuru gibi detaylarda muvafakatname konusu için lütfen Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu/Yeni Pasaport Başvurusu/18 Yaşından Küçükler İçin Pasaport Başvurusu bilgi metinlerini okuyunuz).

Mahcurlar 18 yaşından büyük ise vasinin kendisi veya muvafakatnamesi,

Öğrenim amaçlı yurtdışına gidenlerin durumunu gösterir belge (Harçlar Kanununun 85/b madddesi çerçevesinde harçsız pasaport başvurusu için),

Bulundukları ülkede kayıtlı öğrenci (okul öncesi, aday çıraklık-çıraklık tanımına karşılık gelen okullar, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğrenim) olduklarını gösterir belge (Harçlar Kanununun 85/h maddesi çerçevesinde harçsız pasaport başvurusu için),

Dilekçe’nin imza bölümü için;

*12 yaşını dolduranların imza atmaları gerekmektedir. (13 yaşından gün alanlar ve daha büyükler).

*12 yaşından küçüklerin imza atma zorunluluğu yoktur.

*Mahcurlardan imza istenmez.

*Engelli (fiziksel engelli) kişilerin de 12 yaşını doldurmaları halinde imza atmaları gerekmektedir.

*İmza atamama durumlarında “imza atamaz” seçeneği belirtilir.

Bebek ve 10 yaş altı çocukların konsolosluğa gelmemesi durumunda ise biometrik fotoğrafın arka fonunun beyaz olduğuna emin olunuz.)

(Fotoğraflar fotoğrafçıda çektirilmelidir, fon desensiz ve kar beyazı renginde olmalıdır. Ön cepheden çekilmeli ve yüz fotoğraf üzerine ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalıdır. Baş öne eğik veya bir tarafa dönük olmamalı, normal bir yüz ifadesiyle ağız kapalı (dişler gözükmeyecek) şekilde çekilmelidir. Gözleraçık ve iyi görünür (kırmızı olmayacak) şekilde olmalı, gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olmalıdır. Yüz kısmının yüksekliği 32 ile 36 mm arasında olmalı ve fotoğrafın yüzde 70 ile 80’ini kapsamalıdır. Fotoğraflarda leke, bükülme, yansımave gölge bulunmamalıdır. Fotoğrafların 50*50 mm veya 50*60 mm ebadında olması gerekmektedir. Bebek ve küçük çocukların fotoğrafları da yukarıda kayıtlı hususlar dikkate alınarak çektirilmelidir. Başkonsolosluğumuzda FOTOKABİN bulunmakla birlikte, özellikle yeni doğmuş çocukların fotoğrafları çektirilememektedir.

Salzburg Başkonsolosluğu İletişim

Posta Adresi
Strubergasse 9 A-5020
Salzburg Austria
Telefon:+43 662 44 21 20 +43 662 44 21 33 +43 662 44 29 28

Faks:+43 662 44 21 33 – 4
E-Posta: konsulat.salzburg@mfa.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir