Roma Büyükelçiliği İtalya Gümrük Kuralları Hakkında Duyuru

Tarafından   08/16/2020

Roma Büyükelçiliği İtalya Gümrük Kuralları Hakkında Duyuru yayımladı.

KOVİD-19 pandemisi sonrasında sınırların tekrar açılmasıyla karayoluylaİtalya üzerinden geçecek vatandaşlarımızın herhangi bir sorunla karşılaşmaması için dikkat edilmesi gereken İtalyan gümrük kurallarının vatandaşlarımızın dikkatine getirilmesinde yarar görülmektedir.

İtalya’ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 derece üstü alkol içeren içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl kolonya getirilmesine izin verilmektedir.

15 yaşından büyük kişiler için;

Hava ve deniz yolu dışında başka bir yolla ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 300 Avro ve üzeri değere sahip olanları,

Hava veya deniz yolu ile ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 430 Avro ve üzerinde değere sahip olanları,

15 yaşından küçük kişiler için, beraberinde getirdikleri eşyalardan 150 Avro ve üzeri değere sahip olanları gümrüğe beyan etmeleri gerekmektedir.

İtalya’ya gelen vatandaşlarımızın beyan etmeden üzerlerinde 10 bin Avro’ya kadar nakit para bulundurmaları mümkün olup, bunun üzerindeki miktar için mevcut yasalar uyarınca giriş kapılarında beyanda bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Yolcu beraberinde götürülecek eşya konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın üzerlerinde mümkün olduğunca az miktarda döviz ve ziynet eşyası bulundurmaları, araçlarında ise nakit ve ziynet eşyası hiçbir şekilde bulundurmamaları tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan, İtalyan makamlarınca izin dönüşlerinde vatandaşlarımızın araçlarında getirdikleri yiyecek maddelerine muhtelif AB kuralları ihlal edildiği gerekçesiyle el konulduğu durumlarla karşılaşılmaktadır.

Saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir