Öğrenciler için Konsolosluk Pasaport Başvuru İşlemleri.Öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Tarafından   05/13/2018

Öğrenciler için Konsolosluk Pasaport Başvuru İşlemleri .Öğrenci pasaportu nasıl alınır? iyi aksamlar kizim 18 yasini bitirdi pasaportunu uzatmam gerekiyor tekrar yeni pasaport almam mı lazım yoksa uzatmam münkünmü ve ayrıca pasaport harç parası ödemem gerekiyor mu ? tesekkürler.

Öncelikle yukarıdaki takipcimizden gelen soruyu yanıtlayarak öğrenci pasaportu başvuru işlemleri ile ilgili yazımıza giriş yapalım istedik. Bilindiği gibi yeni tip pasaportlarda süre uzatma işlemi yapılamıyor. Avrupa Birliği ülkelerinde  olduğu gibi ülkemizde de süresi biten pasaport geçersiz duruma düşer kullanılamaz. Pasaportun süresinin bitimine bir kaç ay kala mutlaka yeni pasaport için en yakın konsolosluğumuza randevu alarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Gelelim öğrenci pasaportu alacaklara yakından ilgilendiren konumuza .Yurtdışında  öğrenci pasaportu eğer pasaport alacak öğrenci 18 yaşından küçükse başvuru anne , baba ile birlikte yapılmaktadır. Eğer anne baba ayrı ise başvurular ;boşanma işlemi kesinleşmiş Türk veya bulunulan ülkedeki mahkeme kararıyla velayetin verildiği ebeveyn tarafından sözkonusu işlem yapılabilir. Eşlerden birinin işlem sırasında bulunmaması halinde Konsolosluklarda veya Türkiye’deki Noterliklerde hazırlanmış olan muvafakatnamenin mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci pasaportu işlemleri için harç ödenir mi??

Yurtdışında 4-25 yaş arası öğrencilerden eğitimine devam ettiğini belgelemeleri şartıyla, 25 yaşını girecekleri tarihe kadar pasaport süre harcı alınmamaktadır. Bu fırsattan faydalanacak öğrencilerin eğitim gördükleri kurumdan alacakları öğrenci belgesini başvuru esnasında ibraz etmeleri zorunludur.

Yazımızın girişinde yer verdiğimiz takibcimizin sorusuna dönecek olursak. Kızınız 18 yaşına girdiği için yeni pasaport başvurusunu kendisi yapabilir. Eğer kızınız hala öğrenciyse eğitim kurumundan alacağı belgeyi konsolosluğa ibraz etmesi durumunda harç ücreti ödemez . Bu durumda öğrencilerden 2018 yılı için yalnızca 24.- Avro pasaport cüzdan bedeli ile 4.- Avro posta bedeli olmak üzere toplam 28.- Avro harç alınacaktır.

Pasaport kaç günde teslim edilir?

E-pasaport teslimi başvuru yoğunluğuna göre 7-10 gün arasında yapılır.Pasaport müracaat yapana veya muvafakat vermek kaydı ile 1. derecedeki akrabasına teslim edilmektedir.

Pasaport başvurusu için randevu almak zorunda mıyım?

Tüm pasaport işlemleri için başvurular konsolosluk randevu sistemi üzerinden randevu alınarak yapılır.Randevular her pasaport için ayrı alınır.

Hangi belgeler gerekli?

-Pasaport başvurusu için başvuracak kişinin şahsen gelmesi gerekir.
-Pasaport
-Kimlik kartı
-2 adet biyometrik , arka fon beyaz vesikalık fotoğraf

Pasaport Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir