Noter-Vekaletname İşlemleri için Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?

Tarafından   07/04/2017

Noter -Vekaletname İşlemleri için Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?

Bu yazımızın konusu Vekaletname için konsolosluk randevu nasıl alınır? Boşanma davası için vekaltname verme ve diğer konsolosluk noter işlemleri hakkında randevu nasıl alınır? Konsolosluk randevular www.konsolosluk.gov.tr adresinden alınabilmektedir.  Eğer internetten konsolosluk noter randevusu alamıyorsanız Konsolosluk Çağrı Merkezini 7 gün 24 saat + 90 312 292 29 29 telefondan ulaşarak bilgi edinebilirisiniz.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar , çoğu zaman Türkiye’de yaptırmak istediğiniz inşaat , alım-satım, tapu işlemleri ,banka işlemleri ,boşanma , veraset ,devir teslim ,elektrik ya da gaz aboneliği alma gibi , aklınıza gelecek bir çok işlem için vekaletname düzenlemek zorunda kalabiliyor. Vekalet düzenleme yahut azletme işlemleri yurtdışında hizmet veren Türk Konsoloslukları’nın noter servisinden gerçekleştirilmektedir.

Konsololuklarda vekaletname düzenleme veya diğer noter işlemleri için başvuruda bulunacak vatandaşların, mutlaka ilgili konsolosluğa gelmeden önce randevu alması gerekiyor.Randevusuz gelenlerin başvuruları kabul edilmiyor..

Bunun dışında noter servisi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken aşağıdaki hususları dikkate alarak açıklamalar doğrultusunda hareket edilmesi işlemlerin daha kısa sürede yapılmasını sağlayacaktır.

1-Konsololsluk Noter servisinde işlem yaptıracak olan tüm şahısların (ortak vekaletname verilmesi halinde dahi) ayrı ayrı randevu alması gerekmektedir.

2-Noterlikte İşlem yaptıracak şahıslar sağlık sorunları varsa veya yaşı ilerlemişse işlem yapma yeteneğinin tespiti için akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunu gösteren ayrıntılı, güncel (işlemin yapılacağı gün veya en fazla bir gün önce alınmış) doktor raporu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Noter İşlemleri için Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluk randevusu alacak vatandaşların  öncelikle nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası olması şarttır. T.C kimlik numarası bulunmayan kimliklerin müracaattan önce değiştirilmesi gerekmektedir.

Gelelim asıl konumuz olan ” Noter İşlemleri için Konsolosluk Randevu Alma ” işlemine. Yazımızda paylaştığımız doğrudan randevu sayfasına ulaşacağınız https://www.konsolosluk.gov.tr/  linkini tıkladığınızda aşağıda resimde görüldüğü gibi, noter işlemi yapmak istediğiniz konsolosluk ve bulunduğunuz ülke seçimi yapacağınız sayfa açılacaktır.Resimde görüldüğü gibi  temsilcilik seçiminde Ülke: Almanya, Temsilcilik: Hamburg Başkonsolosluğu işaretliyoruz. Daha sonra ”Evet .Bu temsilcilikte işlem yapmak istiyorum” yazan bölümü tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

Sitenin sağ üst kısmında bulunan,” Randevu Al ”butonuna tıklanmalıdır.

Daha sonraki adımda ise sizden yapmak istediğiniz işlem türünü seçmeniz istenecektir. (Aşağıda ki görülen resim) Biz burada ” NOTERLİK ” işlemini tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.Noterlik işlemleri arasından istediğiniz işlem tercihini yaparak sonraki adıma geçiyoruz.Biz burada ” Vekaletname Düzenleme Başvurusu  ” işlemini seciyoruz.Açılan sayfada Vekaletname Düzenletme Başvurusu  ile ilgili genel bilgileri ,gerekli belgeleri, masraf ve formları görebilirsiniz.Buradaki HEMEN RANDEVU AL linkini tıklayarak randevu alma işlemini başlatıyoruz.

T.C. Kimlik Numaranızı Yazınız ve size gönderilecek şifre için e-posta yazınız. T.C. Kimlik numaranız yoksa bir yakınızın T.C. numarasıyla randevu alabilir ve randevu gününde görevli konsolosluk çalışanına bu bilgiyi verebilirsiniz.   (Bazı e-posta adreslerine şifre gönderilmesinde sorun yaşanmaktadır. Eğer e-postanıza şifre gelmediyse , başka bir e-posta adresi kullanmanız rica olunur.)

Ad ve Soyadı yazarken Türkçe karakterler kullanınız.(örnek: Ç,Ğ,Ş)
Adres hanesine şehrinizi veya tam adresinizi yazınız.
Sizinle birlikte kaç kişiye randevu alacağınızı seçiniz.
Kaydet ve Devam Et tuşuna basarak sonraki aşamaya geçiniz.

Sistem tarafından epostanıza gönderilen şifreyi giriniz ve Kaydet ve Devam Et
yazan yeri tıklayınız.
Belirtilen gün saatlerden size uygun birini seçtikten sonra, sağ altta yer alan Seç’e basınız. İleri bir tarih için randevu almak istiyorsanız, Takvimin yazılı olduğu yere tıklayarak başka bir tarih seçebilirsiniz.

Randevunuzu belirledikten sonra, “İşleminizi Onaylayın” sayfasında randevu bilgileriniz yer alacaktır. Bilgiler doğruysa “Onayla ve Randevumu Al” yazan yeri tıklayınız. Randevunuz onaylanınca ekranda tarih ve saat görülecektir.
(İşleminizi onayladıktan sonra bir yere not etmeniz tavsiye olunur. Daha sonra size herhangi bir bilgi E-Postası gelmeyecektir.)

Noter-Vekaletname İşlemleri için Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?” da bir yorum

 1. ismet

  referans nr silmeden yeni randevu verilmiyor bununasil silecegim.bulamadimki

  1. ekonsolos Gönderi yazarı

   Türkiye’deki alım satım işlemleri için ,bir yakınınıza yahut ilgili herhangi bir kişi adına size en yakın konsolosluktan geçici vekaletname düzenleyerek, gayrimenkulün bulunduğu il ya da ilçedeki tapu müdürlüklerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  2. ekonsolos Gönderi yazarı

   Türkiye’deki alım satım işlemleri için ,bir yakınınıza yahut ilgili herhangi bir kişi adına size en yakın konsolosluktan geçici vekaletname düzenleyerek, gayrimenkulün bulunduğu il ya da ilçedeki tapu müdürlüklerinden vekalet vermiş olduüunuz kişi tarafından işleminizi gerçekleştirebilir.

  3. ekonsolos Gönderi yazarı

   Türkiye’deki alım satım işlemleri için ,bir yakınınıza yahut ilgili herhangi bir kişi adına size en yakın konsolosluktan geçici vekaletname düzenleyerek, gayrimenkulün bulunduğu il ya da ilçedeki tapu müdürlüklerinden vekalet vermiş olduğunuz kişi işleminizi gerçekleştirebilir.

  4. ekonsolos Gönderi yazarı

   Türkiye’deki alım satım işlemleri için ,bir yakınınıza yahut ilgili herhangi bir kişi adına size en yakın konsolosluktan geçici vekaletname düzenletebilirsiniz.Daha sonra gayrimenkulün bulunduğu il ya da ilçedeki tapu müdürlüklerinden vekalet vermiş olduğunuz kişi işleminizi gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir