New York Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma

Tarafından   07/28/2018

New York Başkonsolosluğu Pasaport Randevu Alma  ve başvuru sorgulama işlemleri internetten online yapılır.  Pasaport Çıkartmak için Hangi Belgeler İstenir?  Çoçuklar için pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport işlemleri için başvuruda bulunacak vatandaşlar,  öncelikle konsolosluk randevu alma sayfasından her  pasaport için ayrı ayrı randevu alarak şahsen başvurmaları gerekiyor.

New York Başkonsolosluğumuzda;  kaybından dolayı , süre bitimi nedeniyle yeni doğan çoçuklar için pasaport ve pasaportsuz kaçak yollarla yurtdışına çıkanlar için pasaport başvuruları alınmaktadır. Bunun yanında husisi pasaport ,hizmet pasaportu ve geçici pasaport işlemleride yapılmaktadır.

Kaybından dolayı yeni pasaport başvuruları , yaklaşık 1 -2 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer pasaport başvuruları 2-3 hafta içersinde sonuçlandırılır.

Pasaport Randevusu almak içiin Tıklayınız

Konsolosluk işlemleriyle ilgili sorularınızı e-posta ile consulate.newyork@mfa.gov.tr adresimize iletebilirsiniz.

Şahsen başvurularda nakit ödeme kabul edilmektedir. Kredi kartı ya da çek kabul edilmemektedir.“Money Order” yapılması halinde “Turkish Consulate General” adına gönderilmesi gerekmektedir.

Pasaport Çıkartmak için Hangi Belgeler İstenir?

UMUMA MAHSUS (NORMAL)PASAPORT BAŞVURUSU

Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi başvurunun şahsen yapılması gerekmektedir.
Posta ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
Kayıp Pasaportda dâhil pasaport başvurularında Başkonsolosluğa gitmeden önce www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinin sağ üst bölümündeki e-randevu bölümünden randevu  alınması zorunludur.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar:

1.Başvuru sahibinin Kimlik Kart (Nüfus Cüzdanı)
2.Mevcut ve eski Pasaport
3.Bir adet biyometrik fotoğraf(Başkonsoloslukda da çektirilebilmektedir.)
4.Kayıp pasaport başvuruları için polis raporu

18 Yaşından küçükler için pasaport işlemleri nasıl yapılır?

18 yaşını tamamlamamış çocukların en fazla 5 yıllık pasaport alma hakkı bulunmaktadır.

18 yaşından küçük çocukların pasaport müracaatlarında çocukla birlikte anne ve babanın veya vasinin hazır bulunması esastır.

Anne ile babadan biri veya vasi pasaport müracaatı esnasında hazır bulunamayacaksa çocuğa eşlik edemeyecek velinin/vasinin ABD noteri (Notary Public) onaylı muvafakatnamesi ile nüfus cüzdanı fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. (Muvafakatname örneği bu belgenin ekinde sunulmaktadır.)

Anne ve babanın her ikisi veya vasi,başvuru sırasında çocukla birlikte olamayacaksa, hem anne hem babanın veya vasinin çocuğa eşlik eden kişiye pasaport başvurusunda bulunabilmesi için vekâlet vermiş olması, sözkonusu
vekâletin başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çocuğun velayeti mahkeme kararıyla bir kişiye verilmişse,çocukla birlikte vasinin başvuru sırasında hazır bulunması ve velayete ilişkin mahkeme kararını sunması gerekmektedir

ABD mahkemelerince veli atanmış kişiler, bahsekonu mahkeme kararı Türk mahkemelerince de tanınmamış ve Türk nüfusuna işlenmemişse, diğer ebeveyn olmadan çocuklar için pasaport başvurusu yapamaz. Böyle bir durumda, mutlaka diğer ebeveynin muvafakatnamesi gereklidir..

Hazırlanan Pasaport teslimatı nasıl yapılır?

 

Pasaport Türkiye’den Başkonsolosluğa ulaştığında başvuru sırasında verilen e-posta adresinize pasaportun Başkonsolosluğa ulaştığını bildiren bir e-posta gönderilmektedir.

İletiyi alan şahısların eski pasaportları ile birlikte Başkonsolosluğa başvurarak yeni pasaportlarını alması beklenmektedir.Eski pasaportun kaybedilmesi halinde yeni pasaport teslim edilememektedir.Bu durumda yeni pasaportun da iptal edilerek yeniden pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Başkonsolosluğumuza gelemeyecek vatandaşlarımızın pasaportları

Kendileri ile aynı soyadını taşıyan herhangi bir yakınlarına kimliklerini ibraz etmek suretiyle verilebilmektedir.

Kendileri ile aynı soyadını taşımayan yakınlarına ise ancak pasaport başvuru sahibinin Başkonsolosluğa hitaben yazılmış dilekçesi ile kimliklerini ibraz etmek suretiyle verilebilmektedir.

Pasaportlarının adreslerine postalanmasını isteyen vatandaşlarımızın, pullu (pre-paid), takip numarası olan (tracking number) ve üzerinde ad-soyad ve adreslerinin yer aldığı posta zarfını eski pasaportuyla birlikte göndermesi gerekmektedir.

Vatandaşlarımız geri dönüş zarfı yerine eski pasaportuyla birlikte“Turkish Consulate General” adına 31 ABD Doları “Money Order” gönderebilirler. Eski pasaportlar yenisi ile birlikte vatandaşlarımızın adresine postalanacaktır

Husisi Pasaport işlemleri için Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir