MÜNİH KONSOLOSLUK YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURU İŞLEMLERİ

Tarafından   12/31/2017

Münih Konsolosluk yeni kimlik kartı başvuru işlemleri için gerekli belgeler neler? München Türk Konsolosluk Nüfus İşlemleri Randevu

Münih Türk Konsolosluğu yeni kimlik kartı dağıtımına başlıyor. Konsolosluklarda yeni kimlik kartı ; kaybından , yenileme ya da doğum kaydı sonrası verilir.

Almanya ‘da yaşayan Türk vatandaşları yeni kimlik kartlarını bu ülkede hizmet veren diğer Türk Konsoloslukları ile Münih Başkonsolosluğundan alabilirler..Çipli kimlik kartı çıkartmak için 15 yaşını tamamlayanların şahsen başvurması gerekmektedir.

Peki Almaya ‘da yaşayan vatandaşlarımız mevcut nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartı ile nasıl değiştirecek?

Türkiye’de dağıtımı yapılan yeni kimlik kartları 2018 yılıyla birlikte yurtdışında da dağıtılması bekleniyor. Yurtdışında konsolosluklar aracılıyla dağıtılacak olan çipli kimlik kartlarının basımı Türkiye’ de yapılıyor.

Yeni kimlik başvurusu yapmadan önce randevu alınız!!

Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacak vatandaşlar , öncelikle ilgili konsolosluktan nüfus randevusu alması gerekiyor.Randevular TC kimlik numarası ile E-Konsolosluk randevu sistemi üzerinden alınmaktadır.Pasaportlarda olduğu gibi her kimlik için ayrı ayrı randevu alınması gerekiyor.

Randevu alan vatandaşların randevu saatinden yarım saat önce ilgili konsoloslukta bulunması , ayrıca konsolosluktan sıra numarası alınması gerekiyor. Konsolosluk randevu sisteminde her saat için 10 kişiye randevu verilir.Bundan dolayı konsolosluğa gelindiğinde gişelerden mutlaka sıra numarası alınması gerekiyor.

Yeni kimlik kartı başvurunuzu yapmadan önce gerekli belgeleri hazırlayın !!

Yeni kimlik kartı başvurusu yapacak vatandaşlar yanlarında ; pasaport , nüfus cüzdanı , aile cüzdanı ya da ehliyet gibi kimliğini kanıtlayacak resmi bir belge bulundurması gerekiyor. Bunun dışında 15 yaş ve üzeri şahısların yanlarında biometrik ölcülerde 1 adet fotoğraf bulundurmaları zorunlu. 15 yaşından çoçukların  kimlik kartlarına fotoğraf eklemek zorunlu değil. Eğer istenirse fotoğraflı olarak çıkartılabiliniyor.

Bu saydıklarımızın dışında kimlik kartı harcı ve posta ücreti için yanınızda nakit para bulundurmanız işlem kolaylığı açısından faydalı olacaktır. Konsolosluk veznelerinde yapılan işlemler için ücretler nakit tahsil ediliyor.

Konsolosluklarda yeni kimlik başvurusu yapılırken hangi işlemler yapılıyor?

Yeni kimlik başvurusu esnasında ;

Kimlik kartı başvuru formu doldurulur.

İlgili memur tarafından bilgilerin konturolü yapılır.

15 yaşını dolduran şahıslardan parmak izi alınır.

 

Çipli kimlik kartı şifresi kapalı zarf içersinde başvuru sahibine teslim edilir.

Kimlik kartı ve posta ücreti alınır

Çoçuklar için yeni kimlik kartı başvurusu nasul yapılır?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması durumunda büyükana, büyükbaba veya ergin kardeşleri veya çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden şahıslar tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

Yeni kimlik kartı ne zaman teslim edilir?

Başvuru işlemi tamamlanan kimlik kartlarının basımı , kimlik kartı basım merkezinde yapılır. Hazır olan kartlar ise posta yolu ile 10-15 gün içersinde başvuruda bulunulan konsolosluğa gönderilir. Başvuru sahibi , kimliğini ilgili konsolosluğa gelerek teslim alabilir.

Kimlik kartının teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

Münih Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Posta Adresi
Menzinger Str. 3 80638 München, Deutschland
Telefon:+49 89 17 80 31 0
Telefon hattımızda zaman zaman yoğunluk yaşanabilmektedir. Diğer bir seçenek olarak sorularınızı konsulat.muenchen@mfa.gov.tr e-posta adresimizden iletebilirsiniz.Faks:+49-89 178 56 60
E-Posta: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr
Görev Bölgesi :

Güney Bavyera (Oberbayern-Niederbayern-Schwaben)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir