Mavi Kart ile Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?

Tarafından   12/05/2017

Mavi Kart ile Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?

Mavi kart sahibiyim Almanya’da yaşıyorum konsolosluk randevu sisteminden randevu almak istiyorum fakat bir türlü başaramadım. Mavi kart sahipleri sistemden randevu alamıyor mu?

Öncelikle yazımıza mavi kart nedir sorusuyla başlayalım. Doğumla Türk vatandaşı iken yasal yollardan çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını sonlandıranlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen koşullarla verilen resmî belge mavi kart olarak adlandırılır.

Konsolosluk randevu sisteminden Kimlik Kartı (Nüfus Cüzdanı) ile randevu alındığı gibi Mavi Kart ile de randevu almak mümkündür.Mavi Kart sahiperi tarafından ilgili Başkonsolosluk randevu modülünde randevu alınırken, T.C. kimlik numarası kısmına Mavi Kartın resimli sayfasındaki KİMLİK NO bölümünde yer alan 11 haneli kimlik numarası yazılmalıdır.

Bu nedenle, randevu almak için www.konsolosluk.gov.tradresine girdikten ve ilgili Temsilciliği seçtikten sonra T.C. KİMLİK NO BİLGİLERİNİZ bölümündeki “T.C. Kimlik Numaranızı biliyor musunuz?” sorusu ile “T.C. Kimlik numaranız nüfus cüzdanınızda yazılı mı?” sorusuna “Evet”i işaretleyerek devam ediniz. Bu işlemden sonra açılan kutuya T.C Kimlik numaranızı kaydetmeniz talep edilecektir.

Yukarıda da izah edildiği üzere bu kısma, Mavi Kartın resimli sayfasında yer alan KİMLİK NO bölümündeki 11 haneli sayı yazılmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Web.de ve gmx e-posta adreslerine şifre gönderilmesinde sorun yaşanmaktadır. Başka bir e-posta adresi kullanmanız rica olunur.

Hangi işlem için randevu talep ediyorsanız o bölümü seçiniz. (Pasaport, Askerlik, Noter, Evlenme, Vatandaşlıkvs.)

Ad ve Soyadı yazarken Türkçe karakterler kullanınız.(örnek: Ç,Ğ,Ş)
Adres hanesine şehrinizi veya tam adresinizi yazınız.
Sizinle birlikte kaç kişiye randevu alacağınızı seçiniz.
Kaydet ve Devam Et tuşuna basarak sonraki aşamaya geçiniz.

Sistem tarafından epostanıza gönderilen şifreyi giriniz ve Kaydet ve Devam Et yazan yeri tıklayınız.

Belirtilen gün saatlerden size uygun birini seçtikten sonra, sağ altta yer alan Seç’e basınız. İleri bir tarih için randevu almak istiyorsanız, Takvimin yazılı olduğu yere tıklayarak başka bir tarih seçebilirsiniz.

Randevunuzu belirledikten sonra, “İşleminizi Onaylayın” sayfasında randevu bilgileriniz yer alacaktır. Bilgiler doğruysa “Onayla ve Randevumu Al”yazan yeri tıklayınız.Randevunuz onaylanınca ekranda tarih ve saat görülecektir.

 

http://www.mfa.gov.tr/mavi-kart-_eski-pembe-kart_-uygulamasi-.tr.mfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir