LONDRA TÜRK BAŞKONSOLOLSUĞU DÖVİZLE ASKERLİK İŞLEMLERİ

Tarafından   02/09/2017

Londra Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri Başvuru , Randevu Alma ve Gerekli Belgeler  .. Dövizle askerlik için mutlaka e-konsolosluk randevu sisteminden randevu alınması gerekiyor.İngiltere’den Konsolosluk Çağrı Merkezi Arama Numarası : +44 203 608 80 90

İngiltere’de oturma iznine sahip ya da çifte vatandaşlık stasütüsünde olan Türk vatandaşlarından 18 yaşını girmiş erkekler 38 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler.Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için askerlik başvuru işlemlerini zamanında yapmaları gerekiyor. Londra Başkonsolosluğu’na askerlik işlemleri için başvuracak vatandaşların öncelikle e-konsolosluk randevu sisteminden randevu almaları şart.

Yurtdışında hizmet veren tüm temsilciliklerimizde askerlik ve diğer konsolosluk işlemleri için e konsololuk randevu sisteminden randevu alarak , randevu tarihi ve saatinde gerekli belgelerle birlikte ilgili konsoloslukta bulunmaları önem arz eder.

E-KONSOLOSLUK RANDEVU ALMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ!!!

İngiltere’de oturma ve çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatıyla bulunan askerlik yükümlüsü vatandaşlarımızın askerlik işlemleri Başkonsolosluğumuzda yapılmaktadır. İngiltere’de özel veya resmi öğrenci olarak bulunan vatandaşlarımızın askerlik işlemleri ise Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğince yapılmaktadır.

Yukarıdaki bağlantıları kullanarak bu hizmetler hakkında geniş bilgi alabilir, işlem türüne göre gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Askerlik işlemleri dahil olmak üzere birçok işlem için konsolosluğa gelmeden randevu alabilir veya bu işlemleri posta ile yapabilirsiniz. Randevu ve konsolsluk hakkında geniş bilgiye aşağıdaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

İNGİLTERE’DEN DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR;

* İngiltere’de kendisine tam gün çalışma hakkı tanıyan oturma ve çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, bir meslek ya da sanat mensubu statülerinden biriyle veya yabancı bandıralı gemilerde bir hizmet akdine dayanarak gemi adamı statüsünde Türkiye’de geçirilen günler hariç olmak üzere en az üç yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak.

* Başvuru sırasında ve ödeme yapılıncaya kadar geçen sürede yurt dışındaki statülerini kaybetmemiş olmak.

* Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silah altına alınmamış olmak.

* Dövizle askerlikten yararlanmak için yasada belirtilen ücreti (1.000 euro karşılığı İngiliz Sterlini) peşin olarak ödemek.

* Başvuru tarihi itibariyle Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde ikamet ediyor olmak.

DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

* Dilekçe.

* Pasaport.

* İngiliz vatandaşlığına da sahip olanların İngiliz pasaportu, doğum belgesi ve/veya İngiliz vatandaşlık belgesi.

* Nüfus Cüzdanı

* 2 adet fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır)

* Oturma ve çalışma izin belgesi (İngiliz İçişleri Bakanlığı (Home Office) tarafından düzenlenmiş olan kart, vize, belge).

* İngiltere’deki oturma ve çalışma izninin veriliş nedenini gösteren belge (veriliş nedeninin vize etiketi veya kart üzerinde belirtilmemiş olması halinde).

* Çalıştığı işyerinin işvereni veya muhasebecisi tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten ve fiilen en az toplam 3 yıl (1095 gün) süre ile çalıştığını ve halen çalışmaya devam ettiğini kanıtlayan çalışma belgesi.

* Sigorta Cetveli (National Insurance Record). Bu belgenin İngiltere Hazine ve Gümrük Kurumu’na (HM Revenue and Customs) bağlı olan Sigorta Primleri Bölümünden (National Insurance Contributions Office) telefon, faks veya posta yoluyla talep edilerek alınması gerekmektedir.

* Sigorta Cetveli (National Insurance Record) üzerinde çalışılan dönemlere ait yeterli ödemenin bulunmaması halinde, çalışma dönemlerine ait P60 (End of Year Certificate) belgeleri, serbest meslek (Self Employed) sahiplerinin ise HMRC’nin 0300 2003310 numaralı telefonundan talep edecekleri SA302 formları.

* İşlem ücreti (8 Sterlin)

* Başvuru için sunulan tüm belgelerin A4 boyutunda kağıda çekilmiş okunaklı birer adet fotokopileri

Dövizle askerlik ödemeleri konusunda yeni yasanın 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ardından, dövizle askerlik başvuruları konusunda gerekli bilgiler açıklandı.

Yeni uygulamaya göre, 1000 Avro’nun üzerindeki ödemeler iade edilmeyecek.

Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğu, Askerlik Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunların, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ardından, dövizle askerlik başvuruları konusunda gerekli bilgileri duyurdu.

Başkonsolosluktan edinilen bilgilere göre, 27 Ocak öncesinde 1000 Avro’nun üzerinde ödeme yapanların ödemeleri iade edilmeyecek, beraberinde 1.000 Avro taksit ödeyenlerden de arta kalan para talep edilmeyecek.

Açıklama şöyle: “Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6661 Sayılı Kanun, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

– Dövizle askerlik ücreti yasada belirtilen şartları haiz yükümlüler için 1000 Avro’dur. (2016 yılı için karşılığı 739 sterlin’dir.)

– Ödemelerin peşin olarak yapılması gerekmektedir.

– Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önceki mevzuata göre başvurusunu gerçekleştirerek asgari 1000 Avro karşılığı ücret ödemiş olan vatandaşlarımızın işlemleri askerlik şubeleri tarafından sonuçlandırılarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu durumda olanların 1000 Avro’nun üzerindeki ödemelerinin iade edilmeyeceği hükme bağlanmıştır.

YAŞ SINIRINI DİKKAT

– Dövizle askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın son günü olan 31 Aralık gününe kadar başvurabileceklerdir.

– 38 yaşını tamamladıkları yılın sonunda kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış veya daha önce başvurdukları halde ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılmış olan vatandaşlarımız da 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuruda bulunabileceklerdir.

– Dövizle askerlik başvuruları Başkonsolosluğumuzda sadece randevulu olarak kabul edilebilmektedir. Randevuların mutlaka dövizle askerlik bölümünden alınması gerekmekte olup başka bölümlerden alınan randevularla başvuru yapılması mümkün değildir. Randevu almak ve dövizle askerlik başvurusundan yararlanma koşulları ile gerekli belgeler hakkında bilgi almak için lütfen internet sitemizi ziyaret ediniz” ifadeleri yer aldı.”

LONDRA TÜRK KONSOLOSLUĞU ASKERLİK ERTELEMESİ

Yurtdışında yasal bir oturma ve çalışma iznine sahip olan ve işçi, işveren, bir meslek veya sanat mensubu sıfatıyla çalışan ya da fiilen çalışmayıp işsizlik yardımı ile geçimini temin edenler, aşağıda kayıtlı belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza başvurarak askerlik erteleme işlemi yaptırabilirler.
İngiltere’de doğan veya 18 yaşından önce yerleşmek amacıyla İngiltere’ye gelerek İngiliz vatandaşlığını da kazanan vatandaşlarımızın askerlik ertelemeleri için lütfen “Çift Uyruklu Yükümlülerin Askerlik Ertelemeleri” bölümünü ziyaret ediniz.
Türk vatandaşlığının yanısıra İngiltere vatandaşlığını da taşıyanların, ertelemeleri, sahip oldukları İngiltere vatandaşlığının Nüfus kayıtlarına işlenmesi ile birlikte yapılabilecektir. Bu işlem için gerekli belgeler internet sitemizin çifte vatandaşlık bölümünde yeralmaktadır.

Erteleme Başvurusu için Gerekli Belgeler:

Dilekçe (dilekçe örneği için burayı tıklayınız)
Yurtdışından ikinci veya sonraki ertelemelerini posta ile yaptıracak olanlar için taahhütname (Taahhütname örneği EK J için burayı tıklayınız)
T.C. pasaportu aslı ve işlemli tüm sayfalarının birer adet fotokopisi
İngiltere’ye ilk giriş yapılan pasaport farklı ise bu pasaportun da aslı ve işlemli sayfalarının birer adet fotokopileri.
Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi.
İlk erteleme yaptıranlar için 2 adet fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır)
Çalışma belgesi (Açıklama için lütfen burayı tıklayınız.)
İşsizlik yardımı almakta olan vatandaşlarımızın bu durumlarını gösteren belge (T.C. Londra Başkonsolosluğunu muhatap alan veya “İlgili Makama” (To Whom It May Concern) şeklinde yazılmış bir belge gerekmektedir. Kişilere bilgi veren periyodik mektuplar kabul edilmemektedir.)
Şayet vize veya oturma izin kartı üzerinde belirtilmemişse İngiltere’deki oturma ve çalışma izninin veriliş nedenini gösteren belge (Avrupa Birliğine üye ülkeleri vatandaşları için gerekmemektedir).
Yabancı ülke vatandaşlığına da sahip olan vatandaşlarımızın geçerli yabancı ülke pasaportu ve vatandaşlık belgesinin aslını da ibraz etmeleri gerekmektedir.(Açıklama için lütfen burayı tıklayınız.)
Posta ücreti (Posta ücretini öğrenmek için Konsolosluk Harçları sayfasını ziyaret ediniz.)
Başvuru Yöntemi: İlk erteleme işlemi için şahsen ve randevu alarak başvuru yapılması zorunludur. Başkonsolosluğumuzdan yapılacak ikinci ve sonraki ertelemeler şahsen veya posta yoluyla da yapılabilir. (Çift uyruklu statüde erteleme hakkına sahip olanların şahsen başvurmaları gereklidir)

Uyarı!!!: Göndereni belli olmayan postalar LOndra Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Başkonsolosluğumuzdan ikinci kez erteleme yaptıracak vatandaşlarımızın ilk erteleme belgelerinin bir kopyasını yanlarında bulundurmaları, mevcut belgelerin okunaklı fotokopilerinin önceden çekilmiş olması ve dilekçelerindeki bilgilerinin eksiksiz ve doğru olması işlemlerin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır.
İlk erteleme hariç, posta ile müracaat edilmesi halinde, belgelerin postada kaybolma riskini önlemek için başvuru belgelerinin kayıtlı posta ile (Recorded veya Special Delivery) gönderilmesi önem arzetmektedir.
Posta ile yapılan başvurularda belgelerin iadesi için üzerinde isim ve adres bilgilerinizin yazılı olduğu boş bir zarf göndermeyi de ihmal etmeyiniz.

Çalışma Belgesi:
Bir işyerinde çalışan vatandaşlarımızın işyerlerinden, işveren veya serbest meslek sahiplerinin ise muhasebecilerinden ya da vergi dairesinden alacakları işe başlama tarihi (gün-ay-yıl olarak), işyeri adı, adresi ve telefon numarasını içeren, bilgisayarda işyerinin başlıklı kağıdına yazılmış bir mektup. Çalışmayarak işsizlik yardımı ile geçimini temin edenlerin sözkonusu yardımı almaya başladıkları tarihi de içerecek şekilde ilgili kurumdan alacakları yazı. Belgelerin düzenleme tarihi üç aydan eski olmamalıdır. Elyazısı ile yazılmış belgeler ile üzerinde belgeyi düzenleyen kişinin adı soyadı ve imzası ve işyerinin kaşesi bulunmayan belgeler kabul edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir