Köprü ve Otoyol Parası Ödemeyen Yabancı Plaka Araçlara Çıkış Yok

Tarafından   02/18/2017

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile karayollarında yeni bir döneme giriliyor. Ücretli karayollarını bedelsiz kullanan yabancı plakalı araçlar artık ödeme yapmadan ülkeden çıkamayacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ücretsiz geçişin ülke ekonomisi açısından ciddi zarara neden olduğunu söyledi. Arslan, “Yabancı plakalılar Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın belirlenen tarifeye göre ücret ödeyecek. Ödemeyen araçların, ülkeyi terk etmelerine müsaade edilmeyecek” dedi.

Bugüne kadar otoyol ve köprüleri hiçbir ücret ödemeden kullanan yabancı plakalı araçlar da artık ücret ödemeye tabii tutulacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Ücret ve cezalarını ödemeyen araçların, ülkeyi terk etmelerine müsaade edilmeyecek” dedi. Bakan Arslan, yabancı plakalı araçların, köprü ve gişeleri kullandıklarında ücret ödemelerine yönelik projelerin çok önceden başladığını ifade etti. Yabancı plakalı araçların geçişlerde ücret ödemelerini ve ödemedikleri takdirde ceza uygulanacağını kapsayan yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre, ister TC plakalı olsun ister yabancı, köprü ve gişeleri kullanacak her araç ücret ödeyecek, ödemedikleri takdirde cezaya boyun eğecek. Bakan Arslan, yabancı plakalı otomobil sürücüsünün geçiş ücreti toplama sistemlerinden herhangi birinin abonesi olması, bakiyesinin yeterli olduğuna dair etiket bulundurması, etiketinin sağlam ve çalışıyor olması ve plakasının temiz ve okunaklı olması durumlarından sorumlu tutulacak. Bakan Arslan, karayollarından kaçak geçiş yapan yabancı plakalı araç sürücüsüne, bu geçişin 10 katı tutarında para cezası uygulanacağını ifade etti.

Arslan, Kaçak geçen sürücülerin 15 gün içerisinde sö konusu ücreti ödemesi halinde para cezası uygulanmayacağını da dile getirdi. Bakan Arslan, şöyle konuştu: “Söz konusu araçların, ücret ve cezalarına ilişkin tahsilat öncelikle ülke içindeki yol kenarı denetim istasyonlarında gerçekleştirilecek. Ödeme ve ceza tahsilatı gerçekleştirilemeyen ve ülkeyi terk etmek üzere sınır kapılarına gelen araçların, geçiş ücreti ve buna bağlı idari para cezalarının bulunup bulunmadığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca kontrol edilecek. Borç görünmesi halinde tahsilat gerçekleşmeden araçların ülkeyi terkine asla izin verilmeyecek.

Ücret toplama sistemine dahil olmayan veya ücret toplama sisteminde yeterli bakiye olmadığı için ihlali geçiş yapan yabancı plakalı araçların geçiş ücreti, idari para cezası uygulanmış ise ceza tutarı, araç plakası, ihlalin yapıldığı il veya ilçe, araç sahibine ilişkin tutanak bilgileriyle birlikte ihlalin yapıldığı tarihi takip eden 15’inci günün sonunda, Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda aktarılacak.”

trafik ceza sorgulama, radar cezası sorgulama, yabancı plakalı araç trafik cezası nereye ödenir, yabancı plaka hgs sorgulama,

yabancı plaka radar cezası sorgulama,yabancı plakalı araç kullanmanın cezası, yabanci plaka radar,yabancı plaka trafik cezası,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir