Konsolosluklarda Yeni TC Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak?

Tarafından   02/20/2017

2017 yılı Yurtdışı Yeni Kimlik kartı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? Yurtdışı çipli kimlik kartı çıkartma ücreti kaç para? Yeni çipli kimlik kartı başvurusu ,2017 Ocak ayı itibaren tüm yurt genelinde nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandı.Yurtdışında ise konsolosluk ve büyükelçilikler bünyesinde hizmet veren nüfus ve vatandaşlık bölümlerinden verilecek olan yeni çipli kimlik kartı , e-kimlik randevusu alınarak çıkartılabilecek.

Almanya’da ve Diğer Ülkelerde Yeni TC Kimlik Kartları Ne Zaman Dağıtılacak?

Türkiye’de dağıtılmaya başlayan yeni kimlik kartları , Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız için OCAK 2017 itibaren dağıtılmaya başlayacak. Yurtiçinde yaşanan yoğun talep nedeniyle henüz konsolosluklarda  kimlik kartı dağıtımı başlamadı.Almanya’da ve diyer Avrupa ülkeleinde yeni kimliklerin dağıtılmasıyla birlikte gerekli belgeler ,kimlik kartı ücreti ve diğer bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz..

Bunun yanında diğer ülkelerde 2017 yılı içerisinde dağıtılmaya başlayacaktır.YeEni T.C kimlik kartları ekonsolosluk randevusu alınarak Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Danimarka, Yunanistan, Belçika, İsveç, İtalya, İsviçre,Norveç, Romanya, Bulgaristan, Azerbeycan, Kuzey Kıbrıs,Suudi Arabistan, Rusya, Libya, ABD(Amerika), Kanada, Avusturalya, İran, Finlandiya hizmet veren konsolosluklarımızdan verilecektir.

Halen kullanımda olan pembe ve mavi nüfus cüzdanları beş yıllık bir zaman dilimi içersinde yeni çipli kimlik kartları ile değiştirilecek.Pasaport yerine gececek olan bu kimlik kartlarının dağıtımı uzun bir hazırlık döneminin ardından 2017 Ocak ayı itibaren tüm yurtta ve yurtdışında dağıtılmaya başladı..

Yeni kimlik kartlarının yurt içinde dağıtılmaya başlamasıyla birlikte ,yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulunacak.Peki yurtdışında yeni kimlik kartı nasıl çıkartılır? Yurtdışından çipli kimlik kartı çıkartma ücreti ne? Yurtdışından yeni kimlik çıkarmak için gerekli belgeler neler? işte ayrıntıları ile yeni kimlik kartı çıkartma işlemleri …

Yurtdışından Yeni Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşları, yeni kimlik kartları için büyükelçiliklerin konsolosluk bölümlerine müracaat edecektir. Yeni kimlik kartı başvurusu işlemini yapacak vatandaşlar mutlaka konsolosluklara şahsenyapılması gerekiyor.. TC Kimlik kartı çıkartma başvurusu esnasında Türkiye’de olduğu gibi nüfus cüzdanları ,pasaport ya da kimliklerini kanıtlayan fotoğraflı herhangi bir kimlik belgesi ibraz etmeleri zorunludur.

Yurtdışından yeni çipli kimlik kartı çıkartmak için başvuru yapacak Türk vatandaşları yeni pasaport çıkartma başvurusunda olduğu gibi e-konsolosluk randevu sistemi üzerinden alacakları randevu ile ilgili konsolosluğa başvuruda bulunarak yapılacak.

Yurtdışında Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınacak?

Türkiye’de olduğu gibi , yurtdışında vatandaşlar yeni kimlik kartı başvurusu için randevu almaları zorunlu..Çipli kimlik kartları ,pasaportlarda olduğu gibi Türkiye’de basıldığı için her kimlik kartı için ayrı ayrı randevu alınması gerekiyor. Yurtdışından yeni TC kimlik kartı başvurusu için konsolosluk randevu sisteminden nüfus işlemleri için randevu alınması gerekiyor

KONSOLOSLUKTAN YENİ KİMLİK KARTI BAŞVURU RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yeni Kimlikler Ne Zaman Teslim Edilecek?

Yeni kimlik kartı için konsolosluğa müracaat ettikten yaklaşık 10 -20 gün içinde aynı konsolosluğa hazırlanan kimlik kartları gönderilecektir. Türkiye’de yaşayan vatandaşların yeni kimlik kartları adreslerine gönderilirken, yurtdışında yaşayan kişilerin kimlik kartları konsolosluklarda teslim edilecektir.

Yeni Kimlikler Pasaport Yerine Geçecek

T.C. Kimlik Kartları eski kimliklerden farklı olarak çipli olarak üretilmiştir. Çipli kartların özelliği teknolojik alt yapısında bir çok gizli bilgiyi de barındıracak olmasıdır. Bu çipler sayesinde herhangi bir kamusal işlemde şahsa ait kimlik tespiti hemen yapılacaktır.

T.C. KİMLİK KARTI’NIN KULLANIM AMAÇLARI
Kimlik Kartı Olarak Kullanımı
Kimlik kartı ile kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda erişmek kolaylaşacaktır. Böylece vatandaş, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanabilecektir.

E-imza Amacıyla Kullanımı
Elektronik imza uygulaması, kart sahibinin T.C. Kimlik Kartı’nda yer alan nitelikli elektronik sertifikası ile kanuni geçerliliği olan elektronik imza işlemlerini yapabilmesini sağlar. Kişi, sahip olduğu bu kart üzerindeki elektronik imza uygulaması sayesinde elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemlerde, hukuksal bağlayıcılığı olan ıslak imza kullanımında olduğu gibi, elektronik imzasını da atabilecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kişiye teslim edilen T.C. Kimlik Kartı üzerindeki temaslı yongada elektronik imza özelliği bulunacaktır. Kart sahibi, elektronik imza özelliğini kullanmak istediği taktirde, e-imza konusunda faaliyet gösteren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir ESHS(Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı)’den elektronik imza sertifikasını kart üzerine yükletebilecektir.

Seyahat Belgesi Olarak Kullanımı
Kartın ön ve arka yüzünde yer alan bölgeler ile bölgeler içerisindeki bilgiler, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ICAO 9303-3 standardına uygundur. Kartın arka yüzündeki MRZ alanı ve kart üzerindeki temassız yonga içeriğindeki bilgiler sayesinde kart seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir. Bu özellik sayesinde vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde T.C. Kimlik Kartı geçerli bir seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir.

Bu durumda vizesiz dolaşım olan ülkelerde bu kimlik kartları direk pasaport yerine kullanılabilecek.

Yeni Kimlikler Hangi Ülkelerde Pasaport Yerine Geçecek?

Çipli kimlik kartları vizesiz dolaşım olan ülkelerde pasaport yerine geçerek kolay dolaşım imkanı sağlayacaktır. Gürcistan, Bosna Hersek, Arnavutluk vs. gibi birçok ülkede bu kartlar ile serbestçe seyahat edebileceksiniz.

Nasıl Randevu Alınacak?

Kimlik kartı randevusu konsolosluk.gov.tr sayfasından alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir