Konsolosluk Nüfus Cüzdanı/Kimlik Kartı İşlemleri

Tarafından   10/04/2017

Konsolosluk Nüfus Cüzdanı / Kimlik Kartı İşlemleri ve gerekli belgeler neler?

Nüfus cüzdanınız eski tipse veya üzerinde T.C. kimlik numaranızı taşımıyorsa bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğuna şahsen başvurarak yenileyebilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler aşağıda sunulmaktadır:

Nüfus Cüzdanı aslı,

Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli biyometrik fotoğraf (Fotoğrbiyometrik olması gerekmektedir. Bilgisayarla çoğaltılmış fotoğrafların renkleri folyo ile kaplama sırasında dağıldığından bu tür fotoğraflar kabul edilmemektedir),

Pasaport aslı
Anne babadan biri yabancı uyruklu diğeri T.C. vatandaşı olan çocuklara T.C. nufüs cüzdanı alınabilir mi?

Mevzuatımıza göre ebeveynlerinden (anne veya baba) sadece biri T.C. vatandaşı olan çocuk/çocuklar doğdukları andan itibaren T.C. vatandaşıdırlar. Çocuk doğduğunda T.C. vatandaşı olan ebeveynin (anne veya baba) ilgili dış temsilciliğe doğum tescili başvurusu yapması gerekmektedir.
Yabancı ülke vatandaşı baba ile Türk vatandaşı annenin çocukları Türk kimliği alabilir mi? Bulunulan ülke kanunları buna izin veriyor mu?

Mevzuata göre Türk anne ve babadan olan çocuklar doğumdan itibaren Türk vatandaşıdır. Çocuk doğduğunda anne veya baba Türk vatandaşıysa çocuğun nüfus cüzdanı alması gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak ayrıca uyrukluğunda bulunulan ülkenin makamlarına danışılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir