Köln Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı için Nüfus Randevu Alma

Tarafından   10/07/2017

Köln Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı için Nüfus Randevu Alma başlığından anlaşılacağı gibi yazımızın konusu Almanya Türk Konsolosluğu yeni kimlik kartı başvuru işlemleri olacak.

Yeni kimlik kartları 2016 Ocak ayı itibareen Türkiye’de nüfus müdürlüklerinden dağıtılmaya başladı.Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da halen kullanmakta oldukları nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartları ile değiştirme işlemlerini kendilerine en yakın konsolosluklardan ,Büyükelçiliklerden değiştirebilirler. Yeni kimliklerin dağıtılma işlemi 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartı ile değiştirmek isteyen şahıslar , işe öncelikle konsolosluk randevu sisteminden nüfus randevusu alarak başlayacaklar.Çipli kimlik kartları yeni tip pasaportlar gibi Türkiye’de basımı yapılıyor ve başvuruda bulunulan konsolosluğa gönderiliyor.

Köln Başkonsolosluğu yeni kimlik kartı için başvurular şahsen yapılır. Her kimlik kartı için ayrı ayrı randevu alınır. Ayrıca başvurular esnasında mutlaka başvuru sahibinin kimlik bilgilerini kanıtlayacak pasaport , nüfus cüzdanlarının yanında olması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki ; başkası sizin adınıza ya da siz başkası adına kesinlikle TC kimlik kartı başvurusunda bulunamazsınız .

Köln Başkonsolosluğu Nüfus Randevu almak iiçin Tıklayınız

Köln Başkonsolosluğuna yeni kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler neler?

  • Pasaport ya da Nüfus Cüzdanı
  • 1 Adet fotoğraf (son altı ayda çakilmiş ,pasaportlarda kullanılan fotoğraflar özelliğinde)
  • Harç , kimlik kartı ve posta gönderi ücreti

Yeni kimlik kartı başvurusu esnasında  yaşını tamamlamış şahıslardan biyometrik veriler alınmaktadır.Parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınan biyometrik verilerdir.

Daha önce kimlik kartı almasına rağmen kimlik kartının kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise başvuruda bulunacak şahıstan son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması halinde yurtdışında konsololsuk çağrı merkezi veya en yakın konsolosluğa bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.Bu nedenle yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Basımı tamamlanan Kimlik kartlarının basımı tamamlandıktan sonra ,başvuru yaoılan konsolosluğa gönderilir.Buradan başvuruda bulunan şahıslar kimlik kartlarını teslim alabilirler.İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı muvafakatı ile belirlemesi halinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir.

Kimlik kartı başvuru süresi ve  teslim süreci web, çağrı merkezi veya e-posta yolu ile takip edilebilir.

KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND
Telefon: 00 49 2233 974 180
Faks: 00 49 2233 75 572
konsulat.koeln@mfa.gov.tr
http://koln.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir