Hollanda yeni doğan çoçuklara tek vatandaşlık verecek

Tarafından   10/13/2017

Hollanda yeni doğan çoçuklara tek vatandaşlık verecek.Hollanda çifte vatandaşlığı kaldırıyor mu?

Hollanda’da yedi ay sonra kurulma aşamasına gelen ve dört partiden oluşacak hükümet, ülkedeki 460 bin Türk’ün pek çok konudaki hakkına sınırlama getiriyor

Kısıtlamalarla geliyorlar

Seçimden ancak yedi ay sonra mutabakata varılan dört partili koalisyon hükümeti, Hollanda’da yasayan Türklerin pek çok hakkına kısıtlama getiriyor. Üzerinde uzlasmaya varılan protokolde, Hollanda vatandaslığı için ülkede yaşanılması gereken sürenin dört yıldan beş yıla çıkarılması hedefleniyor. Çifte vatandaşlık ülkede yeni doğan Türk kökenli çocuklarda olağan olması gerekirken, kurulacak hükümet buna karsı çıkıp ‘tek vatandaşlık’ politikası benimsiyor.

Öte yandan protokolde Müslümanların ve İslami kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik herhangi bir içerik de bulunmuyor. AK Parti Istanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Hollanda’da kurulan hükümet protokolünü elestirdi. Yeneroglu, “Göçmenlerin kazanılmıs haklarının geri alınabilmesi hususu yeni Hollanda Hükümeti için bir hukuk ayıbı olacaktır. Protokolde göç ve uyum politikalarıyla ilgili yer alan hususlar, bir zamanların çok kültürlü Hollanda’sından vazgeçildiği görüsünü destekler mahiyettedir. Birlikte çoğulculuğun tesvik edilmesi yerine homojen bir toplum için makbul vatandaş olusturma politikası güdüleceği görülmektedir” açıklaması yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir