Gümrük Kapılarında Sıra Bekleme Süresi Kısalacak

Tarafından   07/11/2017

Gümrük Kapılarında Sıra Bekleme Süresi Kısalacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 180 günlük eylem planında gümrüklerdeki işlemlerin hem vatandaş hem de iş dünyası açısından hızlandırılmasına dönük adımların da yer alacağını söyledi.

Gümrüklerdeki laboratuvar işlemlerinin tekleştirileceğini, bunun da bekleme sürelerini yarı yarıya azaltacağını kaydeden Tüfenkci, “Bu konuda 19 bakanlık devreye giriyor. Onları bir havuza alacağız. Bu tür işlemlerin tek bakanlığın koordinasyonunda yapılması gerekiyor” dedi. Bazı gazetecilerle sohbet eden Tüfenkci, yaz ayları nedeniyle özellikle Kapıkule’nin çok yoğun olduğuna dikkat çekerek, “Ön beyan sistemini hayata geçirdik. Adam evinden çıktığında, sınır kapısına yaklaştığında cep telefonundan siteye girip beyanlarını dolduruyor. Beklemeden pasaport bilgilerini vererek hızlı geçiyor” dedi.

Kapılarda tam otomasyona geçme projelerinin de bulunduğuna dikkat çeken Tüfenkci, “Bizim ve diğer bakanlıkların bütün yazılımlarını birbirine entegre edeceğiz. Böylece kağıdı azaltarak iş ve işlemleri artırmak istiyoruz” diye konuştu.

Gümrük Kapılarında Sıra Bekleme Süresi Kısalacak” da bir yorum

  1. Adnan

    Cok dogru bir uygulama.
    Ancak Ön beyan yapanlar yapmayanlar ile ayni peronlari kullanmar zorunda oldugu icin hic bir anlami kalmiyor. Eger ön beyanda bulunanlara ayri peron olsa ve devamli acik olsa, dahada cazibeli olur.
    Saygilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir