Gümrük Araç Ön Kayıt Bildirimi Nasıl Yapılır? Taşıt Ön Beyan Uygulaması Nedir?

Tarafından   10/06/2017

Gümrük Araç Ön Kayıt Bildirimi Nasıl Yapılır? Taşıt Ön Beyan Uygulaması nedir? Bu yazımızın konusu araçıyla Türkiye’ye gidecek gurbetcileri yakından ilgilendiriyor.Sizde araçınızla Türkiye’ye gitmeyi düşünüyorsanız mutla bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Uçak bileti fiyatlarındaki yüksek artış bir çok gurbetcinin tatile araçıyla gitmesine neden oldu.Tabi durum böyle olunca da gümrük kapılarında yığılmalar ,uzun kuyruklar oluşması kaçınılmaz oldu. İşte uzun kuyrukların önüne geÇmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Taşıt Ön Beyan Uygulamasıni hizmete soktu.

Taşıt Ön Beyan Uygulaması Nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hizmete sokulan Taşıt Ön Beyan Uygulaması , yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapacak olan vatandaşları için, gümrük kayıt işlemlerini hızlı ve kolay gerçekleştirmesini sağlamak amacıyla hazırlanmış online hizmettir.

Ayrınıtılı bilgi için yurtdışından 00 90 444 8 482 numaralı çağrı merkezi numarası arayabilirsiniz..

 Gümrük Taşıt Ön Beyan Uygulaması için Tıklayınız

Bu uygulama sayesinde yurtdışında yaşayan şahıslar, gümrüklere gelmeden önce araç sahibinin ad, soyad, pasaport/kimlik no, doğum tarihi, adres, kisi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no, plaka no, sase no., marka, model, cins gibi aracın bilgilerini sisteme girerek kayıt işlemini, kendileri yapabilecek.Böylelikle sisteme önceden girilen bilgiler sayesinde zaman kaybının önüne gecilecek gümrük kapılarında yığılma olmayacak.Uygulama sayesinde normal şartlarda gümrük memurları tarafından yapılan işleme gerek kalmayacak.

Araç sahibinin araçta olmaması halinde vekâletle aracı kim götürüyorsa o kişiye ait pasaport bilgileri sisteme girilecek.
Ön beyan yaparak gümrük kapılarına gidenler, ön beyan yapmadan gidenleri beklemeyecek. Onlar ayrı peronlara girecek. İhtiyaca göre peron sayısı arttırılacak.Sistemin daha hızlı işlemesi sağlanacak..

ARAÇ KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan uygulamaya vatandaşlarımız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yer alan (www.gtb.gov.tr) “E-İşlemler” menüsünden ulaşabilecek. Böylelikle vatandaşlar, menünde yar alan  “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” kullanılarak kişi ve taşıta ait bilgileri online olarak önceden girebilecek.

ÖN BEYAN NE ZAMAN YAPILACAK?

Sisteme kaydı yapılan bilgiler sistemde en fazla 15 gün süre kalacağından vatandaşlarımızın,  Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten en erken 15 gün öncesinde ön beyanda bulunmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir