Fahri Konsolosluk Nedir, Kimler Fahri Konsolos Olabilir ,Görevleri Neler ?

Tarafından   02/11/2017

Fahri konsolosluk nedir ? fahri konsolosluk vize verir mi_ Son zamanlarda basında sıkça karşılaştığımız sayıları her geçen gün artan fahri konsolosluk hakkında merak edilenleri bulabileceğiniz bu yazımızda fahri konsolosluk nası açılır i kimler fahri konsolos olabilir görevleri nedir , fahri konsolosluktan vize alınabilir mi sorularına yanıt vereceğiz.Son 2 senede Türkiye’de onlarca ülkeyi temsil eden fahri konsolos sayısı 250’den 320’ye çıktı. İş adamı olan fahri konsolos sayısı ise 300’e buldu.

Peki Fahri konsolosluk nedir ?

Fahri konsolos Dış İşleri Bakanlığı mensubu olmamasına rağmen büyükelçisi bulunmayan ülkelerde o yabancı memleketin işlerini yapan ve çıkarlarını gözeten yabancı ülkeler tarafından seçilen kimselerdir. Fahri konsoloslar genellikle iş adamları arasından seçilir.

Nasıl fahri konsolos olunur?

Ülkeler genellikle fahri konsolosluk için tanınmış ve toplumda sevilen isim yapmış şahıslara teklif götürüyor. Yani fahri konsolosluk olamk için bir kişinin kedi adına karar vermesi ve başvuru yapması yetmiyor. Konsolos olarak seçilen kişiye o ülkenin dışişleri bakanlığınca davet mektubu gönderiliyor. Kabul ettiğinde sicil dahil birçok konuda araştırma yapılıyor ve herhangi bir engel yoksa fahri konsolos atamasını Cumhurbaşkanı imzalıyor. Fahri konsoloslara temsil ettiği ülke tarafından herhangi bir maaş ödenmiyor. Bu nedenle ülkeler daha çok iş adamlarını seçmeyi tercih ediyor. Herhangi bir süresi olmayan görev, o şehirde resmi konsolosluk açıldığında düşüyor.

Hem Türkiye hem de temsil edilen ülke cumhurbaşkanının ya da devlet başkanının onaylamasıyla göreve gelen fahri konsoloslar daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşıyor. Adana, Bursa, Konya, Kütahya, Sivas ve Tekirdağ’da da faaliyet gösteren çoğu işadamı 125 kişi 86 ülkenin fahri konsolosluğunu üstlenmiş. Aralarında birden fazla ülkenin fahri konsolosu olanlar bile var. Ömer Sabancı, Avusturya’nın Adana Fahri Konsolosu, Kamuran Çörtük, Romanya’nın Antalya Fahri Konsolosu, TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu’nun eşi Nilgün Yücaoğlu ise Beliz’in İstanbul Fahri Konsolosu. Geçen günlerde Egebank yolsuzluğu ile gündeme gelen Yahya Murat Demirel ise Yeni Zelanda’nın Fahri Konsolosu’ymuş! Peki fahri konsolosluk ne kazandırıyorf? İlk bakışta “lüzumsuz” gibi görünen fahri konsolosluk, pratikte bir çok sorumluluğu ve fahri konsolosu olunan ülkenin tanıtım görevini gerektiriyor. Kimi ülkelerde prestijin yanısıra diplomatik pasaport ve diplomatik plaka sahibi de alabilen fahri konsoloslar vize verebiliyor, resmi evrakları imzalayabiliyor . Fahri konsolos olabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Ticari ilişkilerden dolayı genellikle işadamlarının tercih edildiği görev için Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na teklif yazısının gelmesi gerekiyor. Emniyet birimleri ve MİT o kişi hakkında araştırma yapıyor. Ticari ilişkileri parlak ve geçmişi tertemiz olan kişiler kabul ediliyor ve devreye Dışişleri Bakanlığı giriyor ve söz konusu kişiye kimlik çıkarılıyor.

Türkiye’deki Fahri Konsolosluklar Listesini Görmek İçin tıklayınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir