Essen Konsolosluk Vekaletname – Noter İşlemleri

Tarafından   11/28/2019

Essen Konsolosluk vekaletname işlemleri iiçin başvurular nasıl yapılır? gerekli belgeler neler? Essen Türk Konsolosluğu noter işlemleri için randevu almak zorunlu mu? Essen Başkonsolosluğu noter işlemleri harç ücreti ne kadar?

Essen Türk Konsolosluğu hizmet bölgesinden noter işlemleri için başvuruda bulunacak vatandaşların konsolosluk randevu sistemi üzerinden işlem türüne göre randevu alması gerekmektedir.

Noter İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Neler?

NOTERLİK İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER 1-Noterlikişlemleri için adresinden NOTERLİKbaşlığıaltındaRANDEVUalınmalıdır! -65 yaş ve üstü vatandaşlarımızRANDEVUSUZ işleme tabidir. 2.Noter işlemleri için yanınızda bulundurmanız gerekenler; a.- Türk vatandaşları için; T.C. Nüfus Cüzdanı ve Pasaport (Nüfus cüzdanı 15 yaş üstü için fotoğraflı ve T.C. kimlik numarası yazılı olmalı!) -Alman vatandaşı olup Türk vatandaşlığından çıkanlar için; Mavi Kart (2011’den sonra alınmış olmalı! Kadınların soyadları güncellenmiş olmalı!) -Yabancılar için; Kimlik Kartı veya Pasaport (Yeminli tercümeli ve Noterliğimizce tasdikli olmalı!) b.Vekil tayin edilecek/muvafakat verilecek kişinin T.C. kimlik numarası c.2 adet vesikalık fotoğraf d.Tapu-İnşaat-Alım-Satım-Para Çekme-Kiraya Verme gibi malvarlığına konu vekâlet işlemlerinde 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için Doktor Raporu (İşlem ehliyetine sahip olduğuna dair ev doktorundan Türkçe veya Almanca yeni alınmış olmalı!Almanca ise “zurechnungsfähig” veya “geschäftsfähig” vb. ifadeler içermeli) e.Her bir işlem için işlem harcı alınmaktadır. f.İşlem türlerine göre gerekli bilgiler; -Taşınmaz (Daire-Dükkân-Arsa-Tarla) ve taşıt (motorlu-motorsuz) satışı veya alımı içeren vekâletname için tapu ve ruhsat bilgisi gereklidir. -Muvafakatname için çocukların ve anne-babalarının kimlik ve adres bilgileri gereklidir. -Azilname (vekâletin iptali) için vekilin diğer bir ifade ile azledilecek kişinin güncel adres bilgisi gereklidir. -Yabancı (Alman) makamlardan alınan belgelerin tercüme-tasdiki için tercüman listemizdeki(liste için bakınız;https://www.konsolosluk.gov.tr/TranslatorSearch/Index) yeminli tercümanlardan birine 2 takım olarak tercüme ettirilmiş olması gereklidir. -Türkçe veya yabancı dilde evrak fotokopisi tasdiki veya Ticaret Odası tasdiki de 2 takım olarak ibraz edilmelidir. – Bankadan para çekme/yatırmak için düzenlenecek vekâletnamelerdeilgili banka ve hesap numarası bilinmelidir. g.Örnek vekâletname metni ile işlem yaptırmak isteyenler, metni “Word” formatında e-posta yoluyla tarafımıza sunmalıdır. h.Okuma-Yazma bilmeyen ve noterlik işlemi yaptırmak isteyenler için aileden OLMAYAN ve T.C. nüfus cüzdanı sahibi 2 adet TANIK gereklidir.

https://www.konsolosluk.gov.tr/Procedure

 1. Noterlikişlemleri için NOTERLİKbaşlığıaltındaRANDEVUalınmalıdır!
 • 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızRANDEVUSUZ işleme tabidir.
 • Noterlik işlemleri için yanınızda bulundurmanız gerekenler;
 1. – Türk vatandaşları için;

T.C. Nüfus Cüzdanı ve Pasaport (Nüfus cüzdanı 15 yaş üstü için fotoğraflı ve T.C. kimlik numarası yazılı olmalı!)

 • Alman vatandaşı olup Türk vatandaşlığından çıkanlar için;

Mavi Kart (2011’den sonra alınmış olmalı! Kadınların soyadları güncellenmiş olmalı!)

 • Yabancılar için;

Kimlik Kartı veya Pasaport (Yeminli tercümeli ve Noterliğimizce tasdikli olmalı!)

 • Vekil tayin edilecek/muvafakat verilecek kişinin T.C. kimlik numarası
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Tapu-İnşaat-Alım-Satım-Para Çekme-Kiraya Verme gibi malvarlığına konu vekâlet işlemlerinde 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için Doktor Raporu (İşlem ehliyetine sahip olduğuna dair ev doktorundan Türkçe veya Almanca yeni alınmış olmalı!Almanca ise “zurechnungsfähig” veya “geschäftsfähig” vb. ifadeler içermeli)
 • Her bir işlem için işlem harcı alınmaktadır.
 • İşlem türlerine göre gerekli bilgiler;
 • Taşınmaz (Daire-Dükkân-Arsa-Tarla) ve taşıt (motorlu-motorsuz) satışı veya alımı içeren vekâletname için tapu ve ruhsat bilgisi gereklidir.
 • Muvafakatname için çocukların ve anne-babalarının kimlik ve adres bilgileri gereklidir.
 • Azilname (vekâletin iptali) için vekilin diğer bir ifade ile azledilecek kişinin güncel adres bilgisi gereklidir.
 • Yabancı (Alman) makamlardan alınan belgelerin tercüme-tasdiki için tercüman listemizdeki(liste için bakınız;https://www.konsolosluk.gov.tr/TranslatorSearch/Index) yeminli tercümanlardan birine 2 takım olarak tercüme ettirilmiş olması gereklidir.
 • Türkçe veya yabancı dilde evrak fotokopisi tasdiki veya Ticaret Odası tasdiki de 2 takım olarak ibraz edilmelidir.
 • Bankadan para çekme/yatırmak için düzenlenecek vekâletnamelerdeilgili banka ve hesap numarası bilinmelidir.
 • Örnek vekâletname metni ile işlem yaptırmak isteyenler, metni “Word” formatında e-posta yoluyla tarafımıza sunmalıdır.
 • Okuma-Yazma bilmeyen ve noterlik işlemi yaptırmak isteyenler için aileden OLMAYAN ve T.C. nüfus cüzdanı sahibi 2 adet TANIK gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir