ESSEN BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU YENİ KİMLİK KARTI

Tarafından   06/13/2017

Essen Başkonsolosluğu Nüfus Randevu Alma ,Essen Başkonsolosluğu Yeni Kimlik Kartı Randevu Alma , Essen Başkonsolosluğu Aile Cüzdanı Alma ,Essen Başkonsolosluğu Yeni Doğan Çocuklar İçin Kimlik Kartı Alma , Essen Başkonsolosluğu Nüfus Cüzdanı Yenileme Randevu Alma Essen Başkonsolosluğu Kayıp Kimlik Kartı için Randevu Alma

Essen Başkonsolosluğu aracılıyla yurtdışından yeni kimlik kartı alamk için başvuracak Türk vatandaşları öncelikle konsolosluk randevu sistemi üzerinden Nüfus işlemleri için konsolosluk randevusu alması gerekiyor.

Başvuruda esnasında Essen Başkonsolosluğu personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi ekrana getirilecektir.

İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ve bir adet fotoğraf istenecektir.

Kişi tarafından en son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf başvuru sırasında nüfus memuruna teslim edilecektir.
Kimlik kartında kullanılacak olan fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

Kimlik kartında renkli fotokopi fotoğraf kullanılabilir mi?

Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz.

On beş yaşını tamamlamış olanlar şahsen başvuracaktır. Biyometrik veri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ, hem de sol el için alınacaktır. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda nedeni sisteme kaydedilecektir.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacaktır. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş gurubundaki çocukların fotoğrafı alınacaktır.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?
İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Teslim adresi olarak kişi başvur yaptığı konsolosluktan yeni kimlik kartını alacaklar.Başvuru sahibi ayrıca kimlik kartını kendisi dışında teslim alabilecek kişiyi de yazılı muvafakatı ile belirleyebilecektir. Başvuru alma sırasında kişiye kimlik doğrulama amacıyla PIN ve PIN bloke edildiğinde blokeyi kaldıracak PUK bilgilerini içeren PIN zarfı teslim edilecektir. Başvuru sahibine başvuru sırasında verdiği bilgiler vatandaş bilgilendirme ekranında gösterilecektir. Kimlik bilgilerinde bir yanlışlık olmaması halinde başvuru alma işlemi tamamlanacak ve Başvuru Belgesinin dökümü iki kopya alınarak, bir kopyası başvuran kişiye verilecektir.

ESSEN BAŞKONSOLOSLUĞU NÜFUS RANDEVU YENİ KİMLİK KARTI” da bir yorum

  1. Yüksel

    İyi günler,
    Bizim yeni çocuğumuz oldu ve nüfus cüzdanı çikartirmak için randevu almamız gerekiyor mu? Hangi belgeleri getirmemiz gerekiyor?
    Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir