e-Konsolosluk Pasaport Randevu Alma ve Sorgulama İşlemi

Tarafından   02/16/2017

Yurtdışında ki Türk konsololsuklarından yeni pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlar e-konsololsuk randevu sisteminden pasaport randevusu almaları zorunludur. Pasaport randevusu her pasaport için ayrı ayrı alınır. AB standartlarına uygun, parmak izinin çip içerisinde saklandığı yeni nesil pasaportlar, Türkiye’nin dış temsilciliklerinde (Konsolosluklarda) verilmeye başlandı.

Yeni çipli pasaport çıkartmak için bulundukları ülkelerde ki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosuklarına başvuruacak vatandaşlar , e-konsololsuk randevu sisteminden pasaport randevusu almaları gerekiyor. Gerekli belgeler ve müracat şartları ile ödenmesi gereken harç ücretleri ile ilgili bilgi site üzerinden ulaşılabilir.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yeni pasaportların teknik özellikleri ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için müracaat şartları hakkında bilgi verdi.

E-Pasaport Randevusu Almak İçin Tıklayınız

Yurtdışı temsilciliklerinde 1 Kasım’dan itibaren müracaatlarda parmak izi alınmaya başladığını belirten yetkililer şu ifadeleri kullandı: “2010 yılından itibaren verilmekte olan e-pasaportlarda çip içerisine halihazırda yazılmakta olan fotoğraf, imza, adres benzeri bilgilerin yanı sıra çip içinde parmak izi verisi de yazılmaya başlanmıştır. Söz konusu çip arka kapak içerisinde bulunmakta ve göz ile görülememektedir. Çipe eklenen parmak izi verisi yabancı sınır kapıları tarafından sadece ikili anlaşmalar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti izin verdiği durumda görülebilecektir. Bunun haricinde çiplerde kriptolu olarak bulunan parmak izleri yabancı sınır kapıları tarafından izinsiz alınamamaktadır.”

Vatandaşların mevcut pasaportlarını son kullanma tarihi dolana kadar kullanabileceğini ifade eden yetkililer, ancak değiştirmek isteyenler için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Daha önceden parmak izi alınmadan düzenlenmiş olan pasaportlar geçerlilik süresi boyunca kullanılabilir. Ancak vatandaşlarımız eğer pasaportlarını değiştirmek istiyorlarsa ve parmak izi kaydı olan pasaportları almak istiyorlarsa mevcut sürelerini yeni pasaporta aktarmak koşuluyla sadece pasaport cüzdan bedeli olan 31 euro 50 cent ödemek koşuluyla değiştirebilirler.”

Yeni pasaportların maksimum kullanma süresinin 10 yıl olduğunu hatırlatan yetkililer, “Pasaport süresi şahsın pasaport başvurusunu yaptığı günden itibaren ileriye dönük olarak maksimum 10 yıl geçerli olacak şekilde düzenlenir” bilgisini verdi.

Bakanlık yetkilileri, yeni pasaportların en fazla iki hafta içinde Türkiye’den gönderildiğini, ancak vatandaşların pasaport sürelerinin dolmasına en az iki ay kala ‘konsolosluk.gov.tr’ internet adresinden randevu almak suretiyle yeni pasaport müracaatı yapmalarının faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir