E-Konsolosluk Nedir? Nasıl Randevu Alınır?

Tarafından   02/13/2017

E-Konsolosluk Nedir? E-konsolosluk randevu sisteminden nasıl randevu alınır?

E Konsolosluk ; Yurtdışında hizmet veren Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerinden ; pasaport , nüfus , askerlik , vatandaşlık , noter , doğum , evlilik bildirimi , vize ve diğer işlemler için eloktronik merkezi randevu sisteminden randevu alma , randevu sorgulama , iptal etme işlemlerinin yapıldığı portaldır.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlar bulundukları ülkelerdeki Türk Konsolosluklarından , e konsolosluk randevu sistemiyle TC kimlik numaraları veya mavi kartla alacakları randevu ile sıra beklemeden işlem yaptırabilirler. E-Konsolosuk ekranı ile bir çok işlemde internetten ya da posta ile gerçekleştirilebiliyor.

E-konsolosluk sisteminden , konsolosluk randevusu almanın dışında , yurtdışındaki temsilciliklerimizden yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi verirken gerekli belgeler ve ödenmesi gereken harç ücretleri hakkında bilgiye ulaşılabilir.

1 Haziran 2016 ’dan itibaren tamamen randevulu sisteme geçen yurtdışındaki Türk konsoloslukları önünde ve içinde artık yoğunluk yaşanmıyor. Vatandaş işlemlerini çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirebiliyor.

e-Konsolosluk Randevu Sayfası İçin Tıklayınız

Almanya’daki Türk Başkonsoloslukları başta olmak üzere diğer ülkelerdeki konsolosluklarımızda  1 Haziran 2016 itibaren  evlilik hariç tüm  işlemler için randevulu  sisteme geçmesi, konsolosluklarda işlem yaptıran tüm vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı..

Pasaport , nüfus , askerlik , vatandaşlık , noter İşlemleri için konsolosluklara gidenler  artık uzun süre beklemeden ve  aynı gün içersinde  işlemlerini  tamamlıyor. Randevulu sistem öncesi  çok sıkıntı yaşadıklarını ifade  eden vatandaşlar, “Daha önce saatlerce  sıra bekliyorduk. Yoğunluktan  dolayı bazen işlem yaptıramıyor, bir  sonraki gün yeniden konsolosluk  yolunu tutuyorduk. Bekleme süresi  tahmin edilenden çok olunca park  cezası da kaçınılmaz hale geliyordu.  İşyerinden izin almak ise başlı başına  bir sorundu. Randevulu sistem  ile artık işlemlerimizi kısa sürede  hallediyoruz” dediler.

Yetkilikler tarafından yapılan açıklamada, randevulu sistemde  gmx ve web.de uzantılı maile sahip olanların onay kodu almalarında hâlâ sorun yaşadığını  aktarırken, “Konu bakanlık aracılığı  ile bu şirketlere aktarıldı ancak çözüme kavuşturulamadı. mfa.gov.tr uzantılı mailler bu mail sağlayıcı şirketler  tarafından reklam gibi algılanıp  filtreleniyor. Bu sorunun da aşılacağını  umuyoruz. Vatandaşlarımız  bu sorunu başka sunuculardan mail  adresi alarak aşabilir. Konsolosluklara randevusuz  başvurular kabul edilmiyor. Telefonla veya e posta ile randevunun konsolosluk  tarafından verilmesi teknik  olarak mümkün değil diye bilgi verdi.

Bekleme sürelerinin kısaltılmasını ve sunulan hizmetin kalitesinin daha da artırılmasını amaçlayan bu yeni uygulamaya vatandaşların destek vermeleri istendi. Randevu almak zorunlu Bu çerçevede, askerlik, noterlik, nüfus ve vatandaşlık işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin anılan tarih itibariyle, başkonsolosluğa gelmeden önce internet sitesinden randevu almaları zorunludur

Her işleme bir randevu alınmalı Her bir işlem ve başvuru sahibi için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin başkonsolosluğa gelmeden önce, işlemlerine ilişkin bilgi ve belgeler hakkında E-Konsolosluk internet sitesinden (konsolosluk.gov.tr) bilgi almaları, yardıma ihtiyaç duymaları durumunda ise telefonla Konsolosluk Çağrı Merkezi 7 gün 24 saat + 90 312 292 29 29 nolu telefona aranabilir.

A.B.D. ve Kanada’dan
+1 888 566 7656
Almanya’dan
+49 30 30 807090
Avusturya’dan
+43720 115890
İngiltere’den
+44203 6088090
Hollanda’dan
+311 076 60007
Fransa’dan
+33 180 146335

E-Konsolosluk Randevu Nasıl Alınır?

E-randevu almak için konsolosluk sitesine (konsolosluk.gov.tr) girildiğinde sağ tarafta yer alan Ülke (Bulunduğunuz ülke) ve Temsilcilik ( Başkonsolosluğu) seçilmeli ve e-randevu butonuna tıklanmalıdır. Elektronik posta adresinin doğru yazılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir. İstenen bilgiler eksiksiz tamamlanmasının ardından verilen e-posta adresine sistemin gönderdiği şifre girildikten sonra devam butonuna tıklanarak bir sonraki ekrana geçilmelidir. Randevu tarihi ve saati seçildikten sonra onay ekranındaki onayla butonu ile randevu kesinleşmektedir. 18 yaşından küçükler için yapılacak başvurularda randevu anne ya da baba adına alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir