Düsseldorf Türk Konsolosluğu Yeni Kimlik Kartı Çıkartma İşlemleri

Tarafından   12/30/2019

Düsseldorf Başkonsolosluğundan yeni kimlik kartı nasıl alınır? Düsseldorf Türk Konsolosluğu Yeni Kimlik Kartı Çıkartma İşlemleri , Harç ve Ücretleri , Düsseldorf konsolosluk yeni kimlik kartı için yapılması gereken işlemler ve gerekli belgeler yazımızın devamında sıralanmıştır.

Nüfus cüzdanı yerine geçen TC Kimlik Kartları Türkiye Cumhuriyeti Dış temsilciliklerimizce de verilmeye başlanmış olup, yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıldır.

Düsseldorf Başkonsolosluğu’na yenileme, kaybından dolayı yeni kimlik kartı başvurusunda bulunacak Türk Vatandaşları ilk olarak konsolosluk randevu sistemi üzerinden ilgili işlem için konsolosluk randevusu alması gerekiyor.

Nasıl Randevu Alınır Görmek İçin Tıklayınız !!!

Düsseldorf Başkonsolosluğu’na kimlik kartı başvurusu yaptığınızda, yeni kimliğiniz Türkiye’de basıldıktan sonra ilgili konsolosluğunuza gönderilmektedir.

Yeni kimliğiniz Düsseldorf Başkonsolosluğu’na ulaştığında, başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi aracılığıyla tarafınıza bilgi verilmektedir. Her bir kimlik başvurusu için ayrı bildirim gönderilmektedir. Kimlik kartlarının en geç üç ay içinde teslim alınması gerekmektedir. Eğer e-posta ile tarafınıza bildirimde bulunulmazsa, 20 gün sonra Düsseldorf Başkonsolosluğu’na gelerek kimliğinizin gelip gelmediğini sorabilirsiniz.

– Başvuruya istinaden basılan kimlik kartları, sadece başvuru esnasında başvuru sahibinin yetkilendirdiği ve sisteme eklenen kişilere teslim edilebilmektedir. Bunun haricinde kimlik kartı teslim almak isteyen kişilerin elle yazmış olduğu hiçbir vekâlet kabul edilmemektedir.

– Başvuru esnasında talep edilmesi halinde kimliği ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenmektedir.

– Kimlik kartları, doğum, değiştirme veya kayıp nedeniyle düzenlenmektedir.

– Doğumda yapılacak başvurularda önce çocuğun doğum kaydının yapılması gerekmektedir.

– Başvuru 15 yaşından büyüklerin şahsen müracaatı ile yapılmaktadır.

– 15 yaşını tamamlamamış çocukların müracaatını, anne, baba, vasi veya vekâleti bulunan kişiler yapabilmektedir. Bu çocukların kimlik kartları fotoğraflı hazırlanmaz. Ancak, başvuruyu yapan tarafından talep edilmesi veya kimlik kartınınseyahat belgesiolarak kullanılacağının beyan edilmesi halinde, her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Düsseldorf Başkonsolosluğu’na Yeni Kimlik Kartı Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1.Eski nüfus cüzdanı

2. Kişinin son altı ayiçinde çekilmiş biyometrik bir adet vesikalık fotoğrafı (arka fon beyaz ve desensiz,50 mm x 60mmebadında olmalı, fotoğrafta leke, parlama veya iz olmamalı)

3. Varsa Alman kimlik kartı (Personalausweis)

4 Harç bedeli (ödemeler konsolosluk veznelerinden yapılır)

ÖNEMLİ UYARI!!!!

Yeni T.C. kimlik kartı başvuruları, Uluslararası Aile Cüzdanı, T.C. Pasaportu, Sürücü Belgesi, Memur Cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Askeri Kimlik Kartı, Basın Kartı, Askerlik Tecil Belgesi veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen Türk makamlarınca hazırlanmış fotoğraflı belge ile yapılır.

Hiçbir belge ibraz edemeyenlerin kimlik tespitinin yapılması için kimlik başvurusunda bulunanın anne, baba, kardeş, eş veya reşit çocuklarından birinin şahsen Başkonsolosluğa gelip şahitlik etmesi halinde, kimlik tespiti için Başkonsolosluğumuzca Türkiye’deki ilgili kurumlar ile yazışma yapılması gerekmektedir.

Baskısı tamamlanan kimlik kartını teslim almaya şahsın kendisi veya başvuruda belirttiği Türk vatandaşı olan bir şahıs yetkilidir. Kimlik kartını teslim almak için randevu almaya gerek yoktur.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Posta adresi
Willstätterstr.9, 40549 Düsseldorf

E-posta
konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr

Telefon
+49 211 45 47 80

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+49 151 196 051 02

Faks
+49 211 454 7822

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir