Düsseldorf Konsolosluk Noter-Vekaletname İşlemleri E-Konsolosluk Randevu

Tarafından   10/16/2017

Düsseldorf Konsolosluk Noter Vekaletname İşlemleri E-Konsolosluk Randevu.Düsseldorf Türk Konsolosluğu tüm işlemlerde olduğu gibi noter vekaletname  işlemleri içinde randevulu sisteme geçmiş olup randevular internetten veya e-Konsolosluk Çağrı Merkezinden ( Almanya’dan +49 30 30 807090) TC kimlik numarası ve kimlik bilgileriyle alınır. Randevu alırken sizden istenen e-posta adresine randevu referans numarası ve randevu tarihi ile saat bilgileri gönderilir.

Düsseldorf Başkonsolosluğu ‘ ndan almış olduğunuz noter vekaletname işlemleri randevunuzu e-postanıza gönterilen referans numarası ile iptal edebilir ya da randevu tarihini saatini değiştirebilirsiniz.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Noter Vekaletname İşlemleri randevunuz için, randevu saatinden yarım saat önce konsolosluğa gelerek sıra numarası almanız gerekiyor.İşleminizin kısa süre içinde yapılabilmesi için vekaletname verecek kişi ya da kişilerin gerekli belgelerle birlikte konsoloslukta bulunmaları önem arzeder..

TC Düsseldorf Başkonsolosluğu Noter ve Vekaletname İşlemleri Randevusu Almak İçin Tıklayınız

NOTER İŞLEMLERİ
Vekaletnameler özel, genel veya düzenleme olarak üç farklı grupda kaşımıza çıkmaktadır.. İlgili memura vereceğiniz vekaleti nerede kullanmak istediğinizi tam olarak anlatırsanız  yapmak istediğiniz işlem türüne göre vekaletname düznelenecektir.

 Düsseldorf Başkonsolosluğu Özel Vekaletnameler (Tarife: 2/II/3a)

Boşanma, boşanma tenfiz, emekli olma, emekli aylığı alma, banka işlemleri, vergi, elektrik-su-gaz, oto satış, şirket hisse devri, miras para banka, kooperatif hisse devri…ve benseri işlemler için kullanılır.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Genel Vekaletnameler (Tarife: 2/II/3b)

Bu tür vekaletnameler  yalnızca ‘Veraset ilamı çıkartma’ ve ‘Dava’ vekaletnemeleri ‘genel’ olarak yazılırlar. (Vekaletnamenin içeriğinin sadece bu konulardan birinden ibaret olması durumunda.)
**‘Veraset ilamı çıkartma’ vekaletnamesi fotoğraflıdır!
***Avukatlara verilecek dava vekaletnameleri yazılırken, avukatın bağlı olduğu baroya ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç vardır.

Düsseldorf Başkonsolosluğu  Düzenleme şeklinde vekaletnameler (Tarife: 2/II/3b)

Tapu ile ilgili tüm işlemler (alım, satım, inşaat…), doğrudan gelir desteği…buna benzer konular için düzenlenen vekalet türüdür.

İşlemler esnasında dikkat edilecek hususlar ile gereken evrak aşağıdaki sunulmaktadır:

– Vekaletname vermek isteyen vatandaşın nüfus cüzdanı mutlaka yanında olmalıdır. (Nüfus cüzdanının arkasında yer alan tüm bilgiler, sistemden KPS üzerinden gelen bilgilerle mutlaka karşılaştırılır. Birbirlerini tutmuyorlarsa, nüfus cüzdanının yenilenmesi gerekmektedir.

– Daha önce Türk vatandaşlığından çıkmış ve halen Alman vatandaşı ise, mavi kartının (yeni tip) yanında olması yeterli olacaktır. Yeni mavi kart olmadan yapılan vekaletnamelerin geri döndüğüne rastlanmaktadır.

– 2 adet en fazla 6 ay önce çekilmiş vesikalık fotoğraf. (Birden fazla vekalet verilecekse daha çok)

– Fotoğraflı vekaletnameler: Tüm satış vekaletnameleri, tapu işlemleri ile ilgili tüm vekaletnameler, inşaat ile ilgili vekaletnameler, boşanma vekaletnameleri, miras banka
vekaletnamesi, Merkez Bankası ile ilgili vekaletnameler, araç satış vekaletnameleri mutlaka fotoğraflı olmalıdır. Diğer yandan, fotoğraf konulması şart olmayan vekaletnameler için de, Türkiye’deki makamlar tarafından fotoğraf istenebilir.

– Gayrimenkul satış vekaletnamelerinde, satılacak yerin tapusu kişinin kendi adına düzenlenmişse, tapunun okunaklı aslı veya bir örneği. (Yine isterse, Tapu Ataşeliğinden tapu bilgilerini alabilir.) Tapu getirilmemişse, vekaletnamenin genel olarak da yazılabileceğinin; ama bu şekilde yazılan satış vekaletnamelerinde, örneğin İstanbul’da 5 adet dairesi varsa, sadece satmak istediği değil de, tüm daireleri için yetki vermiş olacağının ve dolayısıyla tüm dairelerinin satılabileceğinin ve yine genel yazılmış olan satış vekaletnamesinin ilgili tapu müdürlüğü tarafından kabul edilmeme ihtimali olduğunun mutlaka belirtilmesi.

– Oto satış vekaletnameleri için aracın plakası gerekmektedir.

– Vekalet verilecek kişinin mutlaka T.C. kimlik numarasının getirilmesi.

– Vatandaşın okuma yazması yok ise, 2 tane T.C. vatandaşı şahit olması (Nüfus cüzdanları veya pasaportları gerekir.)

– Vekalet verecek kişi Türkçe bilmiyor ise, işlem yaptırmaya, yeminli bir tercüman eşliğinde gelmesi. Hangi tercümanların Başkonsolosluğumuzda kayıtlı olduğunu www.konsolosluk.gov.tr internet sayfasından öğrenilebilir. Belirli bir tercümanı tavsiye etme yetkimiz bulunmamaktadır.

– Vekaletnamelerin kişilerin adına, ayrı ayrı düzenlendiğinin vurgulanması, tek bir kağıt üzerinde düzenlenmediğinin belirtilmesi ve buna bağlı olarak da, vekalet yazdıracak kişi sayısı kadar randevu alınmalıdır.

– Belli bir yaşın üzerindeki vatandaşlarda şüphe uyandıran sağlık durumlarında veya yaşa bağlı olmaksızın akıl sağlığından şüphe edilen tüm durumlarda, vatandaşın ev doktorunun düzenleyebileceği akli dengesinin yerinde olduğunu gösteren bir sağlık raporu istenir. (Attest-Zurechnungsfaehigkeit)

– Başkonsolosluğa sağlık nedenleri ile ambulans, araç ile getirilecek ve işlemleri aşağıya inilerek otoparkta imza alınacak vatandaşlardan sağlık raporu istenir. Noterlik Kanunu’nun (Kanun No: 1512), 192. Maddesi uyarınca yabancı memleketlerde noterlik görevi konsolosluk binası içinde görülür. Öte yandan aynı kanunun 193. Maddesi uyarınca, Noterlik işlemlerinin Türkiye’de yürütüldüğü gibi bina dışında yürütülmesi olanağı bulunmamaktadır.

– İkamet belgesinin, Bürgeramt’lardan alınacak ‘Meldebescheinigung’ belgesine istinaden verilebileceğinin ve kişilerin sadece şahsen başvurarak alabileceklerinin söylenmesi. (Emeklilik işlemleri ile ilgili olarak söz konusu belgeyi istiyorsa, Almanya’da ilk yaşamaya başladığı tarihin, Bürgeramt tarafından belgeye işlenmiş olması gerekir. )

– Reşit olmayan çocukları adına da vekalet verecek kişilerin, çocuklarının nüfus cüzdanlarını beraberlerinde getirmeleri. Fotoğraf konulması gereken vekaletnameler için, çocukların da fotoğrafı gereklidir. Çocukların nüfus cüzdanlarında fotoğraf yok ise, fotoğraflardaki çocukların kimliklerini kanıtlayan, başka bir fotoğraflı belge. Örneğin Schulbescheinigung.

– Vekaletnamesini iptal ettirmek isteyen (Azilname yazdırmak isteyen) kişiler, azledeceği kişinin T.C. kimlik numarasını ve adresini mutlaka belirtmek zorundadır. İptal edeceği vekaletin, düzenlendiği noterlik, tarihi ve sayısı da gereklidir. Ancak vekalete ait bu bilgileri bilmediği durumlarda da ‘tarihini ve sayısını hatırlamadığım’ diye ekleyerek azilname yazıyoruz.

 

DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Willstätterstr. 9, 40549 DÜSSELDORF-DEUTSCHLAND
Telefon: 00 49 211 45 47 80
Faks: 00 49 211 45 47 822
konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr
http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mettmann, Mönchengladbach, Neuss, Oberhausen, Remscheid, Solingen, Viersen, Wesel, Wuppertal
Bağlı Birimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir