Dışişleri Bakanlığı ; Kıbrıs’tan asker çekilmiyecek!

Tarafından   06/29/2017

Dışişleri Bakanlığı ; Kıbrıs’tan asker çekilmiyecek!  

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, “İsviçre’de devam eden Kıbrıs Konferansı’nda ülkemizin 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada’dan asker çekeceğine dair haberler ve bu haberlerde yer alan yüzdelik oranlar doğru değildir” dedi.

Dışişleri’nden ‘Kıbrıs’tan asker çekilecek’ iddialarına yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kıbrıs Konferansı’nda Türk tarafının yapmış olduğu öneriye ilişkin iddialar hakkındaki soruyu cevapladı.

Müftüoğlu’nun cevabı şöyle:

“İsviçre’de devam eden Kıbrıs Konferansı’nda ülkemizin 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada’dan asker çekeceğine dair haberler ve bu haberlerde yer alan yüzdelik oranlar doğru değildir.”

İsviçre’nin Crans-Montana kentinde başlayan Kıbrıs Konferansı’nda ilk gün de, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türkiye heyeti, Kıbrıs’taki güvenlik ve garantiler sisteminin gerekçelerini anlatmıştı.

“BU RÜYADAN BU HAYALDEN UYANMALARI LAZIM”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’taki taraflar, BM yetkilileri ve garantör ülkelerin katılımı ile İsviçre’de düzenlenen Kıbrıs konferansı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

Kıbrıs’ta çözüm olacaksa olacak; olmayacaksa artık bu işi uzatmanın anlamı yok.

Kıbrıs konusunda güvenlik ve garanti ile ilgili oturumlar oldu; sıfır asker, sıfır garanti bizim için toplantıya başlama noktası bile değil; bunu kabul edemeyiz.

Görüşmelerde biz gösterebileceğimiz esnekliği gösteriyoruz ama temel anlayışımızdan da vazgeçmiyoruz.

Bu nihai konferans olacaksa tüm konularda mutabakata varılması gerekiyor.

Ömür boyu Kıbrıs konusunu müzakere edecek değiliz; odaklanmamız gereken konu müzakereleri olumlu neticelendirmek.

Rum tarafının ve Yunanistan’ın beklentisi garantilerin kalkması ve Kıbrıs’ta Türk askerinin kalmaması.

Bu bir hayaldir. Bu hayalden, bu rüyadan uyanmaları lazım. Bugün Akıncı ile ve dün KKTC’deki parti liderleri, Türk askerinin önemini vurguladılar.

Böyle bir düşünceleri varsa, bir sonraki oturumda kabul edilebilir fikirlerini paylaşsınlar. İttifak anlaşmasını, Rum tarafı ve Yunanistan’daki cuntacılar öldürdüler. Geçmişten ders alarak, Kıbrıs’ta çözüm olacak mı olmayacak mı bunu değerlendiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir