Deventer Başkonsolosluğundan Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

Tarafından   10/23/2018

Deventer Başkonsolosluğundan Edevlet Şifresi Nasıl  Alınır? Deventer Konsolosluk E-devlet Şifresi Alma işlemi için gerekli belgeler neler? Mavi kart sahibi kişiler e-devlet şifresi alabilir mi?

Bir çok resmi işlemin sanal ortanda online yapılabildiği edevlet portalı girişi kişiye özel şifre ile yahut  internet bankaçılığı sayfası üzerinden şifre girişi ile yapılır.

Peki E-Devlet Şifresi Nedir ? Nasıl Alınır ?

E-devlet şifresi edinmek isteyen şahıslar TC kimlik kartı ya da Türk pasaportu ile hafta içi 09.00 – 12.00 saatleri arasında şahsen ilgili Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.

Mavi kart sahibi kişiler e-devlet şifresi alabilir mi?

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve 5901 Sayılı Kanunun 28. Maddesi uyarınca izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkan kişiler yurtdışındaki temsilciliklerimizden alacakları şifreleri kullanarak e-devlet kapısı projesi kapsamındaki hizmetlerden yararlanabileceklerdir.

e-Devlet Portalı Nedir?

e-Devlet portalı, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

E-Devlet şifresi kullanımında lütfen aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

• e-Devlet Kapısı şifreniz size özeldir. Şifrenizi asla başkalarıyla paylaşmayınız. Şifreniz ile yapılan işlemler ile ilgili yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi unutursanız, yeni bir şifre zarfı almanız gerekecektir. Güvenlik nedeni ile şifre hatırlatması yapılamamaktadır. E-Devlet Kapısı çalışanları ve Çağrı Merkezi personeli de dahil olmak üzere hiç kimse şifrenizi göremez ya da değiştiremez.

• e-Devlet Kapısı Çağrı Merkezi (Alo 160) dahil, hiçbir kişi veya kamu kurum ve kuruluşu sizden telefon, e-posta v.b. yollar ile şifrenizi istemeyecektir. Şifre değişikliği, güvenlik, bilgi doğrulama v.b, amaçlar ile e-posta göndermeyecektir. Bu tür isteklere karşı dikkatli olunuz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.

• e-Devlet Kapısı şifrenizi kullanırken karşılaşabildiğiniz tüm sorunlar için e- Devlet Kapısı Çağrı Merkezini arayabilir ya da bilgi@turkiye.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Saygılarımızla duyurulur

e-Devlet Portalında Ne Tür Hizmetler Verilmektedir?

e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:

-Bilgilendirme hizmetleri

-Kurum ve kuruluşlara kısa yollar

-Entegre elektronik hizmetler

Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı e-Devlet Kapısı tarafından sunulan hizmetler ile sağlanmaktadır.

e-Devlet ne gibi Kolaylıklar Sağlar?

e-Devlet Kapısı; elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir adres (www.turkiye.gov.tr) üzerinden erişim imkanı sunmaktadır. Bizzat kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşma imkanı sağlamaktadır.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir.

Askerlik Hizmetimi Yaptığıma Dair Belge Nasıl Sorgulanır?

Askerlik durumunuzu gösteren belge için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise açılacak olan ekranın sol kısmında yer alan e-Hizmetler sekmesine tıklanmalıdır. Bir sonraki adımda ise e-Hizmetler kategorisinde yer alan harflerden işlem yapılacak kurumun baş harfini bulup tıklayınız. Bu işlem hızını arttıracak. Askerlik durum belgesi sorgulama Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde yer aldığı için “M” harfi tıklanmalıdır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra kurumun başlığı altında yer alan ‘Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’ işlemi seçilmelidir. Seçim yaptıktan sonra ise açılacak ekrandaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basılmalıdır. Kimlik doğrulama işleminden sonra askerlik durum belgenizin çıktısını alabilirsiniz

E-devlet üzerinden Verilen Diğer Hizmetler Neler?

-Resmi kurumlara ibraz edilmek üzere adli Sicil kaydınızın sorgulayabilir ve barkodlu çıktısını alabilirsiniz.

-Sosyal Güvenlik Kurumu linki üzerinden prim borçlarınızı veya genel sağlık sigortası işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

-Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü linki üzerinde resmi kurumlara ibraz edilmek üzere adınıza vukuatlı nüfus kayıt örneği veya ikamet belgesi çıktısı alabilirsiniz.

-UYAP sistemi üzerinden adli işlemlerinizi ve davalarınızı takip edebilirsiniz.

-Emniyet Genel Müdürlüğü linki üzerinden adınıza trafik cezası bulunup bulunmadığını sorgulayabilirsiniz.

-Emniyet Genel Müdürlüğü linki üzerinden 2009 yılı sonrasına ait yurda giriş-çıkış kayıtlarınızı kontrol edebilir ve resmi kurumlara ibraz etmek üzere barkodlu çıktısını alabilirsiniz.

-Gelir İdaresi Kurumu linki üzerinden vergi borçlarınızı sorgulayabilirsiniz

-Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linki üzerinden adınıza kayıtlı tapu bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

-Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü linki üzerinden alt – üst soy aile bireylerinize ait soy ağacı bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir