Çoçuklar ve Bebekler için Konsolosluk Pasaport İşlemleri

Tarafından   06/21/2017

Çoçuklar ve Bebekler için Konsolosluk Pasaport İşlemleri ve pasaport ücretleri ..18 Yaşından küçükler ve bebekler için Konsolosluk Pasaport İşlemleri . Çoçuklar için pasaport nasıl alınır ? 18 yaşından küçükler için konsolosluk pasaport randevusu almam gerekiyor mu? ben 16 yaşındaki oğlumun pasaportunu uzatmak  ya da yeni pasaport almak istiyorum.

Resim ve nüfus kimlik kartı hariç baska belge gerkli mi ? birde ben ve eşimin beraber gelmesi mi gerekiyor yoksa benim babası olarak tek gelmem yeterli mi? Çoçukların pasaportuna fotoğraf yapıştırılıyor mu?

Yurtdışında hizmet veren Türk konsolosluklarıda  yeni pasaport başvuruları, mutlaka (bebekler dahil) Konsololuk Pasaport Randevu alma sayfasından randevu alınarak yapılır. DİKKAT!! RANDEVUSU OLMAYAN VATANDAŞLARIN PASAPORT İŞLEMİ YAPILAMAMAKTADIR.18 yaşından küçük çocukların pasaport işlemleri için Anne ve Baba birlikte Başkonsolosluğumuza bizzat gelmek veya gelinenemesi halinde yerel makamlarınca tasdik edilmiş muvafakat ibraz etmek zorundadırlar

18 yaşından küçük çocuklar dahil olmak üzere, herkes için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.

-Her türlü pasaport işlemi için Başkonsolosluğumuza şahsen gelinmesi gerekmektedir.

-Yeni tip pasaportlar Türkiye’de basılmakta ve ortalama bir ay içerisinde başvuru yapılan Başkonsolosluğa ulaşmaktadır. Bu nedenle, mevcut pasaportunuzun günü bitmeden zamanlıca yeni pasaport başvurusunda bulunulması önem taşımaktadır.

-18 yaşından küçükler için pasaport düzenlenmesi amacıyla, anne ve babanın birlikte başvuru yapılacak Başkonsolosluğa gelerek çocuğun pasaport almasını onayladıklarına ilişkin bir muvafakatname vermeleri gerekmektedir.

-12 yaşından büyük çocuklar imza atmaları gerektiğinden yeni pasaport başvurusunda hazır bulunmalıdır.

-Bebeklerin ve küçük çocukların da yetişkinler gibi pasaportlarında fotoğraf bulundurması gerekmektedir.Gerekli teknik şartları taşımayan biyometrik fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Biyometrik fotoğaflarda arka fonun mutlaka düz beyaz olması ve gözlerin objektife bakması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf örnekleri ve detaylı bilgi için “www.epasaport.gov.tr” sitesinin “biyometrik fotoğraf” bölümünü ziyaret ediniz.

YENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1- Çocuğun nüfus cüzdanının aslı .

2- Öğrenci belgesi ibraz edilen küçükler için , yalnızca posta ve cüzdan bedeli tahsil edilecektir. (29,77Euro)

3-Anne ve Babanın Türk nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

4-Çocuğun pasaportunun aslı ve fotokopisi

5- 4 adet biyometrik renkli fotoğraf (5×5)arka fon düz beyaz olması gerekmektedir. Gri renkli olanlar kabul edilmemektedir.

UYARI!! Bir çok dış temsilciliğimizde harç ve işlem ücretleri bankamatik veya kredi kartıyla yapılamadığından ,yapmak istediğiniz işlem için yanınızda yeterli miktarda nakit para bulundurmanız önem arzeder.

KONSOLOSLUKTAN PASAPORT RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir